12 ARALIKTA ” REEL SEKTÖR VE METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ” ÇALIŞTAYI YAPILDI.

tarafından gönderildi

12 Aralık 2018 tarihinde İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü, TAV  Salonunda İTÜ METAR Kulübü, TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü tarafından ortaklaşa düzenlenen ”  Reel Sektör ve Meteoroloji Mühendisliği ” Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştaya; Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Metin Orhan KAYA, Bölüm Başkanı Prof Dr. Ahmet Duran ŞAHİN,  MGM Genel Müdürü Volkan Mutlu COŞKUN , Genel Müdür Yardımcısı Fatih BÜYÜKKASAPBAŞI, İstanbul Bölge Müdürü Ahmet KOCAMAN, MGM Araştırma Daire Başkanı Hikmet EROĞLU, Bölümden çok sayıda öğretim görevlisi hocalarımız, Odamızı temsilen Fırat ÇUKURÇAYIR, Ahmet KÖSE, Ayhan AKGÖZ, Özel sektör temsilcileri ile MGM ve DSİ den meslektaşlarımız ile çok sayıda öğrenci katılmışlardır.

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun “Reel Sektör ve Meteoroloji Mühendisleri Çalıştayına” Katıldı

Genel Müdür Coşkun çalıştay öncesi İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Tayfun Kındap’ı ziyaret etti.

Çalıştay’da bir konuşma yapan Genel Müdür Coşkun; “Öncelikle kurucusu olduğum METAR kulübünün düzenlemiş olduğu ve sektör temsilcileri ile öğrencileri buluşturan böyle bir Çalıştay’da Meteoroloji Genel Müdürü olarak bulunmaktan büyük bir onur duyduğumu belirterek hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Kariyerim boyunca içinde bulunmaktan onur duyduğum Meteoroloji Mühendisliğinin bir temsilcisi olarak mesleğimizin amiral gemisi olan Meteoroloji Genel Müdürlüğünün başında görevlendirilmem beni ayrıca mutlu etmiştir. Köklü bir kurum tecrübesi olan Meteoroloji Genel Müdürlüğünde çalışanlarımız ile birlikte tecrübelerimizi birleştirerek çok daha güzel işler başaracağımıza inanıyorum” dedi.

“Göreve gelmemiz ile birlikte bölüm hocalarımız ve meslek odamız ile ilişkilerimizi doğru bir şekilde kurmaya odaklandık. Hayatın her anında etkili olan mesleğimiz son yıllarda hem hava olayları hem de iklim değişikliği gibi öne çıkan tartışma konuları ile gündemdedir. İlgi çekmesi sebebiyle sürekli basın veya sosyal medyada mesleğimiz ile ilgili haber ve paylaşımlar görmekteyiz. Bu tür alanlarda birlikte hareket etmemiz, Üniversite, Kurum ve Oda’nın daha etkin olmasını sağlayacaktır. Mesleğimiz özellikle de hava tahmini ve iklim çalışmaları bilimsel alt yapısı olmadan eksik kalacak alanlardır. Bu anlamda bölüm hocalarımız ile birlikte hareket etmeyi ve ortak projeler  oluşturmayı çok önemsiyoruz” dedi. “Göreve geldiğimiz günden bu yana kurumumuzu tanıtmak ve daha saygın hale getirmek için çalışmalarımız artarak devam etmektedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yıllar içerisinde birçok alana birçok çalışma yapmıştır. Ancak geldiğimizde gördük ki bu ürünlerin ve kurumun tanıtımı yeterince yapılamamış. Şimdi bu arayı kapatmak için bizlere düşen daha fazla çaba sarf etmektir. Bu çabayı neden sarf ediyoruz. Gelecek olan gençlerimize daha saygın bir kurum
bırakmak ve onların emeklerine layık şekilde istihdam edilmelerini sağlamak için. Tabii burada genç kardeşlerim bir kurumun Genel Müdürünü görünce istihdam  konularını haklı olarak merak ediyorlar. Özellikle son zamanda mesaimizin bir kısmını kuruma ayrılan personel kadrolarını arttırmaya yönelik çalışmalar için ayırdığımızı belirtmek isterim. Önümüzdeki dönemde yapılacak alımlarda kurumumuzun ihtiyacı olan ve sizlere iş imkanı sağlayacak ölçüde kadro tahsisi için çalışıyoruz. Son yıllarda ülkemizin e çok gelişen sektörlerinden olan havacılık sektörüne olan hizmetlerimiz, iklim değişikliği ile birlikte ülkemizde görmeye başladığımız aşırı hava olayları bizlere olan ihtiyacı daha fazla göz önüne getirmektedir” dedi.

 

TMMOB METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram