Sıcaklık Eylem Günü, erken gelen yüksek sıcaklıklar ile çakıştı.

Heat Action day coincides with heatwaves

Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya doğru alışılmadık derecede erken ve yoğun bir sıcak hava dalgası yayılıyor. Amerikan nüfusunun yaklaşık üçte biri bu tür bir sıcaklık etkisi altındadır.

Henüz Haziran ayı ortası olmasına rağmen, sıcaklıklar daha çok Temmuz veya Ağustos aylarında görülen sıcaklıklar düzeyindedir. Sıcaklıklar, Mart ve Nisan aylarında Hindistan ve Pakistan’da uzun süreli bir sıcak hava dalgasını takip eder gibiler.

İklim değişikliğinin bir sonucu olarak, sıcak hava dalgaları daha erken başlıyor ve sıcaklığı tutan sera gazlarının rekor konsantrasyonları nedeniyle daha sık ve şiddetli hale geliyor.

WMO’nun ortak sponsor olduğu Küresel Isı Sağlığı Bilgi Ağı ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), bu nedenle # Beat The Heat’in ( Sıcaklıklarla Başa Çıkın ) nasıl yapılacağı konusunda farkındalığı artırmak için 14 Haziran’ı Sıcaklık Eylem Günü olarak kutluyor.

Kampanya, evde, işte, spor ve boş zamanlarınızda sıcaklığa bağlı sağlık risklerinin neler olduğu, nasıl anlaşılacağı ve önleneceği gibi konuları ele alıyor. Serin ve nemli kalmanın ve ailenizin, arkadaşlarınızın ve komşularınızın güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusunda açıklamalar ve tavsiyeler vermektedir.

“İklim değişikliği nedeniyle, sıcak hava dalgaları küresel olarak artıyor. Hem daha yüksek sıcaklıklar hem de daha uzun süre olarak. Ama bu durumun istenmeyen trajedilere de yol açmaları gerekmiyor. Hepimizin kendimizi, komşularımızı, aile üyelerimizi ve arkadaşlarımızı korumak için yapabileceğimiz basit önlemler var. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Başkanı Francesco Rocca, bunlara bol su ve sıvı tüketmek, gölgede dinlenmek ve günün en sıcak saatlerinde açık hava aktivitelerinden kaçınmak da dahildir” dedi.

IFRC, “Dünya çapında daha fazla insanın güvende ve #BeatTheHeat – Sıcaklıklarla Başa Çıkabilmesi için bu sessiz acil durum hakkında farkındalığı artırmak için bir Sıcaklık Eylem Gününe ihtiyacımız vardı” dedi.

Aşırı sıcaklılar, tüm doğal tehlikelerin en ölümcülüdür. WMO topluluğu, yerel yetkililerin bu büyük iklim ve sağlık tehlikesinden kaynaklanan sorundan dolayı yaşamları kurtarması için kritik bir ortaktır. Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Servisleri (NMHS) tarafından sağlanan sıcaklık sağlığı uyarıları ve etkili kamu danışmanlığı, yerel yetkililerin aşırı sıcak hava olaylarına karşı hazırlıklı olmak da dahil olmak üzere sıcaklık eylem planlarını uygulama becerisini destekler, geliştirir. Şehirlerde yaşayanlar, kentsel ısı adası etkisi nedeniyle daha fazla bitki örtüsünün olduğu kırsal alanlara kıyasla sıcaklık etkilerini daha fazla yaşamak zorundadır.

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa bölgesinde Sıcaklık -Sağlık Eylem planlarının genişletilmesini tavsiye etti.

Avrupa

İspanya ulusal meteoroloji ve hidroloji servisi AEMET, 14 Haziran’da ülkenin iç kesimlerinde sıcaklıkların 40°C’ye yaklaştığını ve bu sıcaklıkların devam edeceğini söyledi.

Yüksek sıcaklıklar ve kuraklık, İspanya’nın çoğu ve Portekiz’in bir kısmı için aşırı yangın riskinde bir araya geldi. Portekiz Deniz ve Atmosfer Enstitüsü (IPMA), 1931’den bu yana en sıcak Mayıs ayını yaşadıklarını bildirdi. Halen Şiddetli kuraklık durumu bölgenin %97’sini etkilemektdir.

Fransa, tarihin en sıcak ve en kurak Mayıs ayını yaşadı.

Meteo-Fransa, sıcaklığın 15 Haziran’dan itibaren ülkenin güneyinden yayılacağını ve 16-18 Haziran arasında zirve yapacağını söyledi. Maksimum gündüz sıcaklıklarının 35 ila 38°C ve minimum gece sıcaklıklarının 20°C’nin üzerinde olacağı tahmin edilmektedir.

Meteo-France, “Bu durumun dikkat çekici erken yaşanmışlığı ağırlaştırıcı bir faktör olduğunu ve bunun 1947’den bu yana en erken yaşanan meteorolojik koşullar olduğunu açıkladı.

Sıcaklıklar, Azor adaları ve Madeira arasındaki Atlantik alçak basınç sistemi tarafından besleniyor ve batı Avrupa’da sıcaklıkların daha da yükselmesini sağlıyor.

Haziran 2019’un sonlarında, Fransa ve komşu ülkeler de çok sayıda sıcaklık rekorunun kırıldığı aşırı bir sıcak hava dalgası yaşamış idi.

Bilim adamları tarafından, Fransa’da rekor kıran Haziran 2019 sıcak dalgasına İnsan katkısı üzerine World Weather Attribution’da yayınlanan bir araştırma, “Bugün Avrupa’da meydana gelen her sıcak hava dalgası, insan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle daha çok ve daha yoğun hale geldiğini ortaya koymuştur.”

Amerika Birleşik Devletleri

ABD Ulusal Hava Servisi, yüksek basınç kubbesi nedeniyle Tehlikeli, rekor kıran sıcaklığın Yukarı Ortabatı’dan Güneydoğu’ya kadar hafta ortası boyunca devam etmesinin tahmin edildiğini söyledi. Bu sıcaklık, yüksek nem ile birleştiğinde, pek çok yerde büyük olasılıkla üç haneli rakamlara ulaşan ısı endeksleri üretecektir.

Aşırı Sıcaklık Gözlemleri, Aşırı Sıcaklık Uyarıları ve Sıcaklık Tavsiyeleri şu anda Yukarı Ortabatı’dan Güneydoğu’ya uzanıyor ve bu da ABD nüfusunun yaklaşık üçte birini etkiliyor.

Sıcaklığa bağlı hastalıklar ve ölümler bu koşullarda artık büyük bir endişe kaynağıdır – ancak uygun planlama, eğitim ve eylem ile hastalıklar ve ölümler büyük ölçüde önlenebilir. Ulusal Entegre Sıcaklık Sağlığı Bilgi Sistemi (NIHHIS),Sıcaklık ile ilgili hastalıkların belirtileri, kendinizi ve ailenizi korumaya yönelik ipuçları ve daha fazlası hakkında ABD için gerekli bilgileri içermektedir..

Daha fazla bilgi için;

www.ifrc.org/heat-action-day

www.ghhin.org

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram