15 HAZİRAN DÜNYA RÜZGAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN..

tarafından gönderildi

15 HAZİRAN, DÜNYA RÜZGAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN.

RÜZGAR ENERJİSİ TÜM DÜNYADA 651 GW KAPASİTEYE ULAŞTI

15 Haziran Dünya Rüzgar günü, tüm çevreci ülkeler tarafından daha iyi bir gelecek için bugün kutlanıyor.

Dünya genelinde 2019 yılında 651 GW enerji üretiminin rüzgardan gerçekleştiğini belirten uzmanlar, enerji kaynakları arasındaki en çevreci ve ucuz enerji kaynağı olan rüzgardan ülkemizde de daha fazla verim alınabilmesi için türbinlerin gerekli duyduğu tüm bakım ve onarım hizmetlerini üst düzey teknoloji ile gerçekleştirdiklerini belirtiyor.

Her yıl Haziran ayının 15. günü kutlanan Dünya Rüzgar Günü, bu yıl da gelecek adına en çevreci enerji kaynağı olarak tüm çevreci ülkelerde kutlanıyor. Fosil yakıtların tükenme tehlikesi, pahalılığı ve çevreye ciddi zararları göz önünde alındığında temiz enerji kaynağı olan rüzgarın önemi daha da artıyor.

İklim ve gelecek adına dünyanın büyük bir titizlikle yaklaştığı enerji konusunda rüzgar enerjisinin önünün hep açık olduğu, geleceğin ekonomisi ve çalışan istihdamında da rüzgar enerjisinin payının çok olduğu belirtilmektedir.

2019 yılında tüm dünyada 60.4 GW rüzgar enerjisi kapasitesi kuruldu. 2018 yılına göre %18 artış gerçekleştiren rüzgar enerjisinin büyümesinde daha çevreci enerji anlayışı, devlet yönetimlerinin enerji üzerindeki ekonomik beklentileri ve yatırımcılara tanınan imkanların yattığı ifade edilmektedir.

Rüzgar türbinlerinin daha verimli çalışmasında ileri teknolojik bakım ve onarımlar da büyük pay sahibidir.

Ülkemizdeki YEKDEM gibi yenilenebilir enerjiyi ve özellikle rüzgarı destekleyen projelerin rüzgar enerjisinin büyümesine ciddi katkıları olduğu belirtilmektedir.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : HÜRRİYET GAZETESİ

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram