17 HAZİRAN ÇÖLLEŞME VE KURAKLIKLA MÜCADELE GÜNÜ: KURAKLIK SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMAYI TEHDİT EDİYOR…

tarafından gönderildi

Kuraklık sürdürülebilir kalkınmayı tehdit ediyor

Desertification and drought day

Kuraklık, tarım ve gıda güvenliği başta olmak üzere, ekosistemler, insan sağlığı ve su kaynakları üzerindeki etkileri açısından en yıkıcı doğal afetlerden biridir. Arazi bozulumu ve iklim değişikliği nedeniyle şiddetlenen kuraklıkların sıklığı ve şiddeti 2000 yılından bu yana % 29 artarak her yıl 55 milyon insanı etkiliyor.

2,3 milyardan fazla insan zaten su stresiyle karşı karşıyayken, bu gerçek çok büyük bir sorundur. Hiçbir ülke kuraklığa karşı bağışıklık kazanmamıştır.

17 Haziran Uluslararası Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü’nün bu yılki teması “Kuraklıktan Beraber Kurtulmak” olarak belirlendi. Bu tema; İnsanlık ve gezegenimizin ekosistemleri için daha feci sonuçlarla karşılaşmamak için erken bir eylemin gerekliliğini vurgulamaktadır.

WMO, proaktif ve entegre bir şekilde kuraklıkla mücadele girişimlerinin ön saflarında yer almaktadır. WMO ve Küresel Su Ortaklığı (GWP), Entegre Kuraklık Yönetim Programının (IDMP) ortak sponsoru ve yaklaşık 40 ortak kuruluşla çalışmaktadır. IDMP, entegre kuraklık yönetiminin üç ayağını geliştirmiştir: 1) Kuraklık Erken Uyarı ve İzleme, 2) Kuraklık Hassasiyeti ve Risk Değerlendirmeleri ve 3) Risk Azaltma, Hazırlık ve Müdahale.

Daha genel ifade ile; WMO, ani sel, kuraklık ve kum ve toz fırtınaları dahil olmak üzere erken uyarı hizmetlerinin kapsamını genişletmek ve daha geniş bir Su ve İklim Koalisyonunun parçası olarak da hidrolojik gözlem sistemini güçlendirmek için çalışıyor.

Zorluklar Artıyor.

Desertification and drought day

“Dünyanın birçok yerinde toprak neminde düşüşler var. Bu durum tarımsal üretim söz konusu olduğunda çok dikkat çekici. Buzulların erimesinde de bir artış gözlenmektedir. Bu da nehirlere daha az tatlı su aldığımız anlamına gelir. Yağış düzenlerinde zamansal ve alansal değişiklikler görüyoruz. Bu konu ile ilgili olarak ; WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, dünyanın bazı bölgelerinin daha kuru hale geldiğini ve dünyanın bazı bölgelerinde sel sorunlarının arttığını söylüyor.

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, “Son kuraklıklar dünya için tehlikeli bir geleceğe işaret ediyor. BM Çölleşme ve Kuraklık Sözleşmesi Genel Sekreteri İbrahim Thiaw, gıda ve su kıtlığının yanı sıra şiddetli kuraklığın neden olduğu orman yangınlarının da son yıllarda yoğunlaştığını söyledi.

Bu yılki etkinliğe İspanya hükümeti ev sahipliği yapıyor. İspanya – tüm Akdeniz bölgesi gibi – kuraklığa, su kıtlığına ve buna bağlı iklim değişikliği etkilerine karşı savunmasız olan ülkelerden biridir. Bu yıl bir istisna değil. İber yarımadası bu hafta Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya yayılan ve alışılmadık derecede erken ve yoğun bir sıcak hava dalgası tarafından etkilendi.

İspanya ulusal meteoroloji ve hidroloji servisi AEMET, ülkenin iç kesimlerinde sıcaklıkların 40°C’yi aştığını belirtti.. Yüksek sıcaklıklar ve kuraklık, İspanya’nın çoğunda aynı şekilde Portekiz’in bir kısmı için de aşırı yangın riski oluşturdu.. Portekiz Deniz ve Atmosfer Enstitüsü (IPMA), 1931’den bu yana en sıcak Mayıs ayını yaşadıklarını bildirdi Halen şiddetli kuraklık durumu bölgenin %97’sini etkiliyor.

Fransa, tarihin en sıcak ve kurak Mayıs ayını yaşadı. Güneydoğu Orta Avrupa’dan kuzeybatı Karadeniz’e kadar geniş alanlar da kuraklıktan etkilenmektedir.

Atlantik’in karşısında, batı ABD’nin çok bölgesi art arda ikinci veya üçüncü kuraklık yılıyla karşı karşıya kaldı. Bu bölgeler yaz mevsiminde artan su stresi korkusuyla karşı karşıyadır. ABD’deki en büyük iki rezervuar, Arizona’daki Mead Gölü ve Powell Gölü, şu anda doldurulduklarından bu yana en düşük seviyelerinde. ABD Kuraklık İzleme Birimine göre her iki rezervuar da kapasitelerine göre %30’unun biraz daha altında.

WMO da dahil olmak üzere Meteoroloji Servisleri ve insani yardım ortakları, Doğu Afrika’da dört yağışlı mevsimin ardından açlık tehdidinin ortaya çıktığını ve durumun daha da kötüleşeceğini ortak bir uyarı ile yayınladı. Somali’yi, Kenya’nın kurak ve yarı kurak topraklarını ve Etiyopya’nın Belg, doğu ve güney kırsal bölgelerini etkileyen mevcut aşırı, yaygın ve kalıcı çok mevsimli kuraklık eşi görülmemiş bir durumdur. Dört ardışık yağmur mevsimi de kurak geçti. Bu durum en az 40 yıldır görülmeyen bir iklim olayıdır.

Meteoroloji uzmanlarından geniş bir fikir birliği ile desteklenen en son uzun vadeli mevsimsel tahminler, artık Ekim-Aralık (OND) yağışlı sezonunun da başarısız olabileceğine dair somut bir risk olduğunu gösteriyor. Açıklamada, bu tahminlerin gerçekleşmesi halinde, bölgede zaten şiddetli olan insani acil durumun daha da derinleşeceği belirtildi.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK:WMO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram