1994 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 17 Haziran’ı “Dünya Çölleşme ve Kuraklık Günü” ilan etti.

Kuraklık tanım olarak; Su kaynaklarının sınırlı ve yağış miktarının azlığına bağlı olarak yaşanan afettir.

Unutulmamalıdır ki; Kuraklık uzun süren ve en etkili olan doğal afettir. Kuraklık nüfusun fazla, ekonominin tarım ve hayvancılığa dayalı olduğu bölgelerde ise afete dönüşür.

İnsanlık tarihi boyunca kuraklıkların yaşandığı dönemlerde iç ve dış savaşların çıktığı, önemli medeniyetlerin yok olduğu ve büyük göçlerin yaşandığı bir gerçektir.

Kuraklık yalnızca doğal bir olay veya bir doğa olayı olarak görülmemelidir. İnsan faaliyetlerinin su kaynaklarına olan bağımlılığı nedeniyle toplum üzerinde çok çeşitli etkileri vardır. Kuraklık sonucu su kaynakları kurur. Suya bağlı tüm yaşam biter. Ekonomik ve sosyal sorunlar, salgın hastalıklar ve göçler başlar.

Ülkemizde Meteoroloji Genel Müdürlüğü her ay Kuraklık Analizi yapmakta ve Kuraklık Haritaları yayınlamaktadır. Bu haritalara baktığımız zaman halen son üç ayda mevsim normallerinin üzerinde yağış almamıza rağmen yıllık analizlerde halen kuraklık yaşayan bölgelerimiz mevcuttur.

Göllerimiz, su kaynaklarının yanlış mühendislik imalatları ve bilinçsizce kullanılması sonucunda kurumaktadır. Büyük nehirlerimiz ise aşırı kirletilme nedeniyle işlevsizdir.

Kuraklık sinsi gelişen ve iyi izlenmesi gereken bir meteorolojik karakterli doğal afettir. Kuraklık la gerçekten mücadele edilecekse gerek havza bazlı gerekse yerleşim bazlı Kuraklık Eylem planları oluşturularak alınacak önlemler belirlenmeli ve yağışların mevsim normalleri altına düştüğü ilk aydan itibaren hayata geçirilmelidir.

Ülkemizde sorunlarının çözümünü ötelemek gibi bir alışkanlık olduğundan yaklaşık üç yıldır süren meteorolojik kuraklığa rağmen ülkemizin hiç bir yerinde yaşam alışkanlıklarında ve su kullanımında herhangi bir değişiklik olmamıştır. Ne eylem planları yapılmış nede önlemler hayata geçirilmiştir.

Unutmayalım ki; riski yönetmek krizi yönetmekten her zaman daha kolay ve daha maliyetsizdir.

Haritalar MGM Web sayfasından alınmıştır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram