19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

tarafından gönderildi
19 Mayıs mesajları-sözleri (resimli, yepyeni, anlamlı) 2021 : En güzel,  kısa, uzun, Türk bayraklı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı  kutlama mesajları seçenekleri... - Güncel Haberler Milliyet

Sevgili Meslektaşlarımız..

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun.

Tarihçeyi bir kez daha hatırlarsak;

Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun’da kutlanmıştır.

24 Mayıs 1935’te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır.

Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir.

Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir.

Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır.

20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi’nden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.

Bu vesile ile ; Ulu Önde Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarını, ülkemizin kuruluş mücadelesinde hayatını ortaya koyan tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.

TMMOB

Meteoroloji Mühendisleri Odası

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram