2020 sonuna doğru On yıllık yüksek sıcaklarda bitiyor.

global-land-ocean-anomalies-202001-202011

2020 yılının sonuna yaklaşırken, Dünya Meteoroloji Teşkilatına göre kaydedilen en sıcak on yılın (2011-2020) da sonuna geliyoruz.

2020 yılı rekor seviyedeki en sıcak üç yıl arasına girmeye aday bir yıl olacak. Hatta en sıcak yıl olan 2016 nın rekorunu yenileyecek gibi. En sıcak altı yılın tamamı 2015-2020 yılları arasında gerçekleşti.

2020 yılının rekor sıcaklıkları, şu anda daha da olgunlaşan ve dünyanın birçok yerinde hava modellerini etkileyen serinletici bir etkisi olan La Niña ya rağmen gerçekleşmiştir.

WMO nun açıklamalarına göre , La Niña’nın Aralık veya Ocak’ta yoğunluğunun zirveye çıkması ve 2021’in başlarında da ( Mart ayına kadar )devam etmesi beklenmektedir.

“Rekor sıcak yıllar, 2016’da olduğu gibi genellikle güçlü bir El Niño olayıyla aynı zamana denk gelmiştir. Şu anda küresel sıcaklıklar üzerinde soğutma etkisi olan ancak bu yılki yüksek sıcaklıkları frenlemek için yeterli olmayan bir La Niña yaşıyoruz.

WMO Genel Sekreteri Prof. Taalas, mevcut La Niña koşullarına rağmen, bu yıl en sıcak yıl olan 2016 yılının rekoruyla karşılaştırılabilecek rekor bir sıcaklık gösterdi ”dedi.

WMO, beş küresel sıcaklık veri setine dayalı olarak 2020 Ocak ayında konsolide sıcaklık rakamlarını yayınlayacak. Bu bilgiler, seçilen iklim etkilerine ilişkin bilgiler de dahil olmak üzere, Mart 2021’de yayınlanacak olan 2020’deki İklim Durumu hakkındaki nihai rapora dahil edilecektir.

WMO’nun 2 Aralık’ta yayınlanan İklim Durumuna ilişkin geçici raporuna göre, yılın ilk 10 ayı için (Ekim sonuna kadar) beş veri kümesinin tümü, 2016’yı birinci sıcak yıl sonrasında ise en sıcak 2.,nci yıl olarak 2020’yi belirledi.

Avrupa Birliği Copernicus İklim Değişikliği Servisi, ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi ve NASA’nın Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü ve Japonya Meteoroloji Ajansı’nın aylık raporlarına göre sıcaklık Kasım ayında da devam etti. Bu son bilgiler, bu Kasım ayını kayıtlardaki en sıcak veya ikinci en sıcak olarak sınıflandırmaktadır.

En sıcak üç yıl arasındaki fark doğal olarak küçüktür. Bu nedenle her veri kümesinin kesin sıralaması, tüm yıl için bütün veriler mevcut olduğunda değişlik gösterebilir.

Bireysel yılların sıcaklık sıralaması, uzun vadeli trendlerden daha az önemlidir. 1980’lerden bu yana her on yıl bir öncekinden daha sıcaktı. Ve bu eğilimin, atmosferdeki rekor seviyelerde ısıyı hapseden sera gazları nedeniyle devam etmesi bekleniyor. Özellikle karbondioksit atmosferde yıllarca kalır ve böylece gezegenimizi gelecekteki yıllar boyunca ısınmaya zorlar.

2020’de ortalama küresel sıcaklık, sanayi öncesi (1850-1900) seviyesinin yaklaşık 1,2 ° C daha üzerinde olacak şekilde tahmin edilmiştir. Birleşik Krallık Met Ofisi liderliğindeki WMO Küresel Yıllık İklim Güncellemesine göre % 20 olasılıkla 2024 yılına kadar 1,5 ° C’yi geçici olarak aşma ihtimali mevcuttur.

2021 için Met. Office yıllık küresel sıcaklık tahmini, La Niña’nın geçici soğumasından etkilenmesine rağmen, gelecek yılın bir kez daha Dünya’nın en sıcak yılları arasına gireceğini gösteriyor..

Not:

WMO, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, NASA’nın Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü ve Birleşik Krallık Met Office Hadley Merkezi ve Doğu Üniversitesi tarafından geliştirilen ve sürdürülen veri setlerini (WMO Üyelerinin gözlem alanlarından elde edilen aylık iklimsel verilere dayanarak) kullanır.

Ayrıca, Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi ve onun Copernicus İklim Değişikliği Hizmeti ve Japonya Meteoroloji Ajansı’ndan alınan analiz edilmiş veri setlerini kullanır.

Bu yöntem, uydular da dahil olmak üzere milyonlarca meteorolojik ve deniz gözlemini, atmosferin tam bir yeniden analizini üretmek için modellerle birleştirir. Gözlemlerin modellerle kombinasyonu, kutupsal bölgeler gibi verisi seyrek alanlarda bile herhangi bir zamanda sıcaklıkları tahmin etmeyi mümkün kılar.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK :WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram