23 MART 2021 DÜNYA METEOROLOJİ GÜNÜ TEMALI FOTOĞRAFLAR

tarafından gönderildi

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü öncesinde, 2021 WMO Takvim yarışmasında #ocean, # iklimimiz ve # hava durumu temalı aldığımız harika fotoğrafları sergiliyoruz.

Bir doğa ve okyanus görseli olabilir
Fotoğraf Igor Popovic
Bir ayakta ve doğa görseli olabilir
Fotoğraf: Taeksu Kim, Bangeojin, Ulsan 

Hava ve iklime gelince, çoğumuz sadece atmosferde neler olduğunu düşünüyoruz ama okyanusu görmezden gelirsek, resmin büyük bir bölümünü kaçırırız.

Bir çoğumuz, Dünya yüzeyinin yaklaşık % 70’ini okyanusların kapladığını biliriz ama dünyanın hava ve ikliminin yanı sıra küresel ekonominin de ana itici gücünün okyanuslar olduğunu göremeyebiliriz. Dünya ticaretinin % 90’ından fazlası okyanuslar sayesindedir ve kıyıya 100 km’lik mesafede yaşayan insanlığın % 40’ının geçim kaynağıdır.

Sera gazlarının tuttuğu ısının % 90’ından fazlasını yine okyanuslar emer. Bu bizi daha yüksek sıcaklık artışından korur ama okyanus ve deniz ekosistemlerinin sağlığı ve sürdürülebilirliği için de ağır bir bedel oluşturur.

Deniz seviyesindeki yükselme, buzulların erimesi sonucu hızlanmaktadır. Bu durum fırtına dalgaları gibi kıyı tehlikelerine karşı savunmasızlığı artırmaktadır.

Okyanusu korumak ve kendimizi okyanusla ilgili tehlikelerden korumak için bugün yaptıklarımızdan çok daha fazlasını yapmalıyız.

Bir okyanus, doğa ve bulut görseli olabilir
Fotoğraf: Nelson Tiong
Bir bulut, doğa, göl ve okyanus görseli olabilir
Fotoğraf:Šime Barešić

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram