2021 YILI BABALAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN.

tarafından gönderildi
Bu sene Babalar ne zaman kutlanacak, bugün mü? Bugün babalar günü mü? 2021 Babalar  günü ne zaman ve hangi gün kutlanıyor? İşte tarihi! - Son Dakika Haberler

Sevgili Meslektaşlarımız;

Bizi her şeyden çok seven, ne pahasına olursa olsun hayatta her adımımızda yanımızda olmaya çalışan ve zorluklara karşı yıkılmaz dayanağımız olan fedakar babalarımızın ” Babalar Günü ” kutlu olsun.

Bu vesile ile ; ebediyete uğurladığımız tüm babalarımızı da rahmetle yâd ediyoruz.

Tarihçe:

Babalar Günü, pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü  babaların  onuruna kutlanan özel bir gündür.

Bir  Amerikan İç Savaşı  gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünür.  Dodd’un babası annelerinin yokluğunda 6 çocuğunu tek başına büyütmüştür. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı  Calvin Coolidge  kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.

1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır.

1972 yılında ise başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram