BÜYÜK AFRİKA BOYNUZU 5 SEZONDUR YETERLİ YAĞIŞ ALAMIYOR. FELAKET KAPIDA…

tarafından gönderildi

Büyük Afrika Boynuzu, 5. defa yağışsız bir mevsimle karşı karşıya.

Afrika Boynuzunun kuraklık yaşayan bölgeleri, halen milyonlarca insanı etkilemekte olan krizi daha da kötüleştirecek. Afrika boynuzu art arda beşinci yağışsız mevsimine hazırlanıyor.

Afrika Boynuzu Mevsimsel İklim Görünümü Forumu’nda yayınlanan Ekim-Aralık dönemi tahminleri, bölgenin çoğu yerinde ortalama koşullardan daha yüksek oranda kuraklık olasılığını göstermektedir. Özellikle Etiyopya, Kenya ve Somali’nin kuraklıktan etkilenen bölgelerinin yıl sonuna kadar ortalama yağış miktarlarının önemli ölçüde daha altında kalması bekleniyor.

“Bölgedeki milyonlarca insan 40 yılın en uzun kuraklığını yaşarken, kötü haberin taşıyıcısı olmak beni üzüyor. Ne yazık ki, modellerimiz Afrika Boynuzu’nda art arda 5. normallerin altında kalacak yağışsız bir mevsime daha girdiğimizi gösteriyor. Modellerin yanılma payı ise son derece zayıf. Etiyopya, Kenya ve Somali’de eşi görülmemiş bir insani felaketin eşiğindeyiz” dedi.

Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) Genel Sekreteri Dr. Workneh Gebeyehu tarafından durumun ciddiyeti tekrar vurgulandı. Dr. Workneh Gebeyehu ” Ulusal hükümetlere, bağışçılara, insani yardım kuruluşlarına ve kalkınma aktörlerine, pişmanlık duymayan bir strateji benimsemeleri ve bu krizin en kötüsünü atlatmamıza yardım etmeleri için çağrımızı ciddiyetle yeniliyorum.dedi

Ekim-Aralık mevsimi, Afrika Boynuzu’nun ekvator bölgelerinde, özellikle doğu Kenya’da, yıllık toplam yağışın % 70’ine kadar katkıda bulunur.

ICPAC’ın tahminine göre, yağışlı mevsimin başlaması bölgenin doğu bölgelerinin çoğunda henüz söz konusu değil.

Etiyopya’nın doğu Afar bölgesi olan Cibuti ve Güney Sudan’ın merkezi ortalamanın üzerinde yağış alabilir. Bölgenin çoğunda ise sıcaklıkların ortalamanın üzerinde kalması bekleniyor.

Afrika Boynuzu İklim Görünümü Forumu’nun 62. oturumu, ICPAC tarafından bölgedeki Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Servisleri ve diğer ortaklarla işbirliği içinde düzenlendi. Bu oturum; İklim hizmetleri sağlayıcılarını ve kilit öneme sahip sosyo-ekonomik sektörleri, hükümet ve sivil toplum kuruluşlarından karar vericileri, iklim bilimcileri ve sivil toplum paydaşlarından kullanıcıları, iklim değişikliğine yönelik hafifletme önlemlerini tartışmak üzere bir araya getirdi.

WMO, toplum için eyleme geçirilebilir iklim bilgileri sağlamak amacıyla tüm dünyada Bölgesel İklim Forumlarını desteklemektedir.

İklim Riski ve Erken Uyarı Sistemleri Girişimi

Olağanüstü kuraklık, Afrika Boynuzu bölgesinin iklimle ilgili risklere karşı savunmasızlığının ortaya koymaktadır. Bu tehditlerin iklim değişikliği nedeniyle daha da yoğunlaşması beklenmektedir. Ancak hidrometreolojik erken uyarı hizmetleri (EWS) olumsuz etkileri azaltma potansiyeline sahiptir.

İklim Riski ve Erken Uyarı Sistemleri Girişimi (CREWS), bu hizmetlere erişimi iyileştirmek için “Büyük Afrika Boynuzu – Meteorolojik, hidrolojik ve iklim aşırılıkları.” adı altında 5,2 milyon dolarlık bir proje başlattı.

Projenin amacı, bölgesel ve ulusal kuruluşların erken uyarı sistemleri de dahil olmak üzere iklim, hava ve hidrolojik hizmetleri üretme ve kullanma kapasitelerini geliştirmektir.

Bölgesel faaliyetler, ülkeleri etkili EWS ( Erken Uyarı Sistemleri) sağlama konusunda desteklemek için bölgesel hizmetlerin iyileştirilmesi ile etkili EWS ve iklim hizmetleri için bölgesel koordinasyon ve işbirliğinin güçlendirilmesi etrafında odaklanacaktır.

Hidrometeoroloji ürünleri ve hizmetleri sağlamak için bölgesel merkezlere verilen destek, Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Hizmetlerinin (NMHS’ler) kapasitelerinin güçlendirilmesine katkıda bulunacaktır. Proje ayrıca teknik yardım yoluyla üç ülkedeki (Etiyopya, Somali ve Sudan) NMHS’lere destek sağlayacaktır. Burada proje, WMO, Birleşmiş Milletler Afet Riski Azaltma Ofisi ve Dünya Bankası tarafından uygulanan veya finanse edilen ve halen devam eden boru hattı yatırım projelerini geliştirecek ve bunlardan yararlanacaktır.

Etiyopya’da faaliyetler ; Eyleme geçirilebilir EWS’ye sahip topluluklar ve erken uyarı eylemlerinin sağlanması, talep odaklı iklim ve erken uyarı bilgi hizmetlerinin geliştirilmesi konusuna odaklanacaktır.

Somali’deki faaliyetler, öncelikli kamu hidrometeoroloji hizmetleri ve kurumsal Kalkınmayı geliştirmeye ve sunmaya odaklanacaktır.

Sudan’da faaliyetler, EWS’ye toplum katılımını güçlendirmeye ve sel erken uyarı hizmetlerini güçlendirmeye odaklanacaktır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram