ABD de bu yıl içinde doğal afetlerin, şimdiye kadar olan faturası 16 milyar doları aştı…


ABD de Eylül 2020’de çok sayıda kasırga ve tropikal fırtına, yıkıcı yangınlar ve rekor hava sıcaklıkları görüldü.

California's massive Bobcat Fire started in and around Angeles National Forest on September 6, 2020. As of October 5, the fire has burned through more than 115,000 acres. In this Inciweb photo, a helicopter flies in an orange smoke-filled sky over a portion of the fire to help distinguish it. More information and photos available at Inciweb, www.inciweb.nwcg.gov/incident/7152.

ABD de 2020 yılı Eylül ayı, artık aşırılıklar ayı olarak hatırlanacaktır: Batı bölgelerinde tarihi orman yangınları meydana geldi, benzeri görülmemiş tropikal faaliyetler Atlantik’i çalkaladı ve ülkenin bazı bölgeleri rekor düzeyde hava sıcaklıklarını gördü.

Dahası, NOAA’nın Ulusal Çevresel Bilgi Merkezleri’nden bilim insanlarına göre, 2020’nin ilk dokuz ayında ülkede 16 milyar doları aşan maddi zararlar oluşturan doğal afetler ile rekor kırıldı.

Bu olaylardan altı tanesi – batı bölgelerdeki orman yangınları, Batı / Orta ABD kuraklık ve sıcak hava dalgaları, Sally Kasırgası, Laura Kasırgası, Ortabatı derecho ve Kasırga-İsaias – doğal afetlerinin hepsi sadece 2020 yılı Haziran ayından beri meydana gelen doğal afetlerdir.

İşte, Eylül ve 2020’nin bugüne kadarki iklim olayları:

Rakamlarla iklim
Eylül 2020


Birleşik ABD genelinde ortalama Eylül sıcaklığı 66.0 derece F – ortalamanın 1,1 derece üzerinde gerçekleşti

California ve Oregon en sıcak Eylül aylarını yaşadı; Arizona ve Nevada da ise en sıcak ikinci eylül ayı oldu.

Eylül ayında uzun yıllar ortalama yağışın 0.11 inç altında olmak üzere 2.38 inç yağış gözlendi.

Yılbaşından bugüne Ocak – Eylül 2020 dönemi boyunca
Birleşik Devletler için ortalama sıcaklık, 57.3 derece F oldu. Bu 2.3 derece daha yüksek olarak, 20. yüzyıl ortalamasının üzerindedir. Aynı zamanda uzun yıllar kayıtlarındaki en sıcak altıncı Ocak -Eylül peryodu dur.

Florida en sıcak Ocak -Eylül dönemini yaşarken, Arizona, Massachusetts, New Jersey ve Rhode Island en yüksek üçüncü hava sıcaklarını yaşadı.

Yağış açısından, Ocak -Eylül dönemi toplamda 24.08 inç (ortalamanın 0,88 inç üzerinde) gerçekleşti.

Mississippi, North Carolina, Tennessee ve Virginia en yağışlı üçüncü Ocak – Eylül dönemlerini yaşarken, Utah ve Colorado sırasıyla en kurak ve ikinci en kurak Ocak -Eylül peryodu kaydedildi.

A map of the U.S. plotted with all the billion-dollar disasters experienced in 2020 to date. For more details, please see the webpage www.ncdc.noaa.gov/billions.

Bugüne kadar milyarlarca dolarlık felaketler:

Bu yılın Ocak ayından Eylül ayı sonuna kadar ABD, her biri 1 milyar doları aşan 16 hava ve iklim felaketi yaşadı. Bunlardan On biri, 30’dan fazla eyalette meydana gelen şiddetli fırtınalardan kaynaklandı. Geri kalan 5’i bir orman yangını, bir kuraklık ve üç tropikal siklon dan oluştu..

2020 yılı şimdiye kadar meydana gelen 16 felaketle , bir takvim yılında en fazla sayıda meydana gelen doğal afet değerlendirmesinde 2011 ve 2017 ile eşit durumdadır.

Bu durum aynı zamanda ABD’yi 10 milyar dolar veya daha fazla milyar dolarlık felaketin vurduğu art arda meydana gelen altıncı rekor yıldır.

An annotated map of the United States showing notable climate and weather events that occurred across the country during September 2020. For text details, please visit http://bit.ly/USClimate202009.
ABD’nin açıklamalı bir haritası ; Eylül 2020 boyunca ülke genelinde meydana gelen dikkate değer iklim ve hava olaylarını göstermektedir.

Dikkate değer diğer iklim olayları

Orman yangınları Kaliforniya’yı kasıp kavurdu: Ağustos ayının ortasından bu yana, Kaliforniya genelinde 4 milyon dönümden fazla orman alanı yandı. Bu yanan alan 2018’de eyalet çapında meydana gelen orman yangınlarından oluşan yanma alanından 2 milyon dönümden fazla olarak bir rekor kırdı.

Kaliforniya’da (1932’den günümüze kadar) kaydedilen en büyük altı orman yangından beşi Ağustos ayı ile Eylül ayı sonu arasında meydana geldi.

Tropik bölgeler ise daha çok hareketliydi: Atlantik kasırga sezonu geçen ay rekor bir hızla devam etti. Yalnızca Eylül ayında, 10 isimlendirilmiş fırtına oluştu – Nana, Omar, Paulette, Rene, Sally, Teddy, Vicky, Wilfred, Alpha ve Beta. 1971’den beri ilk kez, Atlantik Havzasında aynı anda beş isimlendirilmiş fırtına oluştu.

Kuraklık ise daha da kötüleşti: ABD Kuraklık İzleme raporuna göre, Eylül ayının başından bu yana yaklaşık yüzde 3 artış oldu.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram