BM İKLİM BEYANI / 04 KASIM, 2020
ABD’nin Paris Anlaşmasından Çekilmesine İlişkin Ortak Açıklama

Şili, Fransa, İtalya, Birleşik Krallık ve BM İklim Değişikliği tarafından yapılan ortak açıklama:

Gezegenimizi ve insanları iklim değişikliği tehdidinden korumaktan daha büyük bir sorumluluk yoktur.

Küresel ısınmanın etkilerini azaltmak ve hepimiz için daha yeşil, daha dirençli bir gelecek sağlamak için acilen eylemlerimizi arttırmamız ve birlikte çalışmamız gerektiği konusunda bilimsel veriler son derece açıktır.

Paris Anlaşması, bu amacı başarmamız için doğru çerçeveyi sağlamaktadır. Çabalarımız, iklim değişikliğinin ön saflarında yer alan ülkeler ve topluluklar için gerekli desteği içermelidir. Sıcaklık artışını 2 santigrat derecenin çok altında tutmak için yeniden harekete geçmemiz ve ısınmayı 1,5 dereceyle sınırlandırmak için elimizden gelen çabayı göstermemiz son derece önemlidir.

12 Aralık’ta Paris Anlaşması’nın beşinci yıldönümünü kutlayacağız. Bu Anlaşmanın tam olarak uygulanmasını sağlamak zorundayız. ABD’nin Paris Anlaşması’ndan çekilmesinin resmi olarak bugün yürürlüğe girdiğini ne yazık ki üzülerek not ediyoruz.

Glasgow’daki COP26’ya baktığımızda, iklim eylemini hızlandırmak için tüm ABD’li paydaşlar ve tüm dünyadaki ortaklarla ve Paris Anlaşmasının tam olarak uygulanmasını sağlamak için tüm imzacılarla birlikte çalışmaya kararlıyız.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram