SEL, TAŞKIN, FIRTINA, HORTUM, DOLU, KURAKLIK VB. FELAKETLER NE İLK NEDE SON OLACAK!

 Doğa bize ayak uydurmuyor, bizler doğanın kurallarına ayak uydursak…

 TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası olarak;  yıllardır sel, taşkın, kuraklık, hortum, dolu, fırtına vb. hadiselerin sayısında artışlar olacağını  vede bunların ne ilk nede son olacağını daha öncede çeşitli vesileler nedeniyle ifade etmiştik. Küresel ısınma ve iklim değişikliği sonucunda meteorolojik olayların şiddetinde ve miktarında zamansal ve alansal değişimler meydana geleceğine dikkat çekmek için gerek yazılı ve görsel medyaya, gerekse ilgili bakanlıklar, belediyeler ve kamu kurumlarına bıkmadan usanmadan defalarca yazdık. Görünen odur ki;  yazmaya ve anlatmaya devam edeceğiz.

 

Yeni Resim

Son dakika: Ordu’da sel felaketi! 8 köprü yıkıldı, 500 kişi etkilendi

Başta Kıymetli hocalarımız Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Prof. Dr. Orhan Şen, Dr. Abdullah Kahraman olmak üzere Oda Yöneticilerimiz ve basına demeç veren meslektaşlarımız bu konuların önemine her defasında vurgu yaptılar anlattılar ama ne yazık ki sonuç her defasında aynı oldu. Kamu yöneticileri kendi sorumluluklarını ve yanlış tercihlerini gizlemek için; kah yağışları, kah iklim değişikliğini yada olmadı dereleri, nehirleri yada atmosferi suçlu ilan etti… 500 yılda bir görülen , 1000 yılda bir görülen .. diye olayları büyütüp, kendi sorumluluklarını küçülttüler…. Doğayı hoyratça kullanan, talan eden, beton yığınına çeviren, derelerin kenarı yetmedi üstüne bina yapan, yanlış hesapla altyapı ve imar planı yapan biz insanoğlunun hiç ama hiç mi suçu yoktu?

Yeni Resim (3)

 

fırat2

Şapkayı önümüze koymanın vakti hala gelmedi mi? Bu kadar bilim insanı potansiyeli olan bir ülkenin bu potansiyeli kullanmayı reddederek, bildiğini okuyarak hayatını sürdürmesi mümkün müdür? Her defasında yaraları saracağız demek yerine bir daha bu yaraların oluşmasına izin vermemeye özen göstereceğiz dersek daha güzel olmaz mı?

Bu konularla ilgili bir ay önce yeni bir kitap yazan hocamız Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu “Afetler Affetmez” demişti. Sanırım durumumuzu kitabın adı özetliyor.

SON AYLARDA BASINA, KAMUOYUNA VE KAMU KURUMLARINA YAZDIĞIMIZ VE PAYLAŞTIĞIMIZ YAZILARIN BİR KISMI…
https://www.meteoroloji.org.tr/prof-dr-orhan-sen-insanligi-bekleyen-yeni-tehlike-gece-sicakliklari-artiyor  (6 Ağustos 2018)

https://www.meteoroloji.org.tr/ne-ilk-ne-de-son  (24 Temmuz 2018)

https://www.meteoroloji.org.tr/simsekli-gok-gurultulu-yagislar-artacak  (24 Temmuz 2018)

https://www.meteoroloji.org.tr/tv-24-kanalina-yazdigimiz-yazi  (24 Haziran 2018)

https://www.meteoroloji.org.tr/gokdelenler-iklimi-ne-kadar-etkiliyor-sehir-isi-ada-etkisi  (4Haziran 2018)

https://www.meteoroloji.org.tr/basina-ve-kamuoyuna   (23 Mayıs 2018)

https://www.meteoroloji.org.tr/ankarada-sel-felaketi   (6 Mayıs 2018)

TMMOB METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram