AKDENİZ’DE AŞIRI SICAKLIKLAR…

tarafından gönderildi

Yeni bildirilen sıcaklık rekoru ile Akdeniz’de aşırı sıcaklar etkili oluyor.

Dünya Meteoroloji Teşkilatı, 11 Ağustos 2021’de İtalya’nın Sicilya kentinde rapor edilen 48.8°C (119.8°F) sıcaklığın kıta Avrupası için yeni bir sıcaklık rekoru olup olmadığını belirlemeye çalışıyor.

Gözlem, İtalya’nın ulusal meteoroloji servisi yerine bölgesel bir tarımsal meteorolojik ağ tarafından yönetilen bir meteoroloji istasyonu tarafından gerçekleştirildi. Bu değer, İtalya, İspanya ve Kuzey Afrika’nın bazı bölgelerinde yoğun bir sıcak hava dalgasının yaşandığı sırada gerçekleşti..

WMO Aşırı İklim ve Hava Durumu Arşivi’ne göre, kıta Avrupası için en yüksek maksimum sıcaklığın doğrulanmış kaydı 48.0°C (118.4°F) ve 10 Temmuz 1977’de Atina’da ölçüldü.

WMO Weather and Climate Extremes raportörü Prof. Randall Cerveny, “WMO Sicilya’da ölçülen bu değeri aktif olarak inceliyor ancak şu anda bunun geçerliliğini henüz onaylayamıyor veya reddedemiyoruz” dedi.

“İklim değişikliği ve sıcaklık artışı, özellikle sıcaklık için rekor hava olayları ve iklim aşırılıklarında bir artışa neden oldu. WMO’nun Hava ve İklim Aşırılıkları Arşivi’ni yöneten Prof. Cerveny, “Bilimsel anlayış ve doğruluk adına bu kayıtların doğrulandığından emin olmalıyız” dedi.

WMO, sözde bu yeni kayıtları analiz eden iklim uzmanlarından oluşan bir “hızlı müdahale” ekibi kurdu. Bu, genellikle aylar süren resmi bir derinlemesine soruşturma öncesinde küresel medyaya ve genel halka ilk rehberlik hizmetini sağlayacaktır. Maksimum sıcaklık kayıtlarının doğrulanması önemlidir çünkü hava durumu ve iklimin bir resmini oluşturmamıza yardımcı olur.

İtalya, İspanya ve Kuzey Afrika’daki yoğun sıcaklık, ayın başlarından itibaren Yunanistan ve Türkiye’de yıkıcı orman yangınlarının eşlik ettiği aşırı bir sıcak hava dalgasını takip ediyor.

Ağustos ayı , Akdeniz bölgesinde tipik olarak sıcak ve kuraktır. Ancak, bu yaz tanık olunan sıcaklıklar çok yüksek ve iklim değişikliğinden beklediğimiz tipik bulgulardır.

“Şu anda, üst atmosferde Akdeniz’in çoğunu ve Kuzey Afrika’yı etkileyen geniş bir yüksek basınç alanı var. Bu yüksek basınçlı sistem, atmosferde havayı önce sıkıştıran ve daha sonra ısıtan ( ısı kubbesi ) bir batma hareketine yol açar. Ek olarak, yüksek basınçlı bir sistem altında, rüzgarlar hafif olma eğilimindedir, bu nedenle ısınma dağılmaz ve bu mevcut koşulların daha da ısınmasına ve güneşten gelen yaz sıcağıyla birleşmesine katkıda bulunur.

Algeria Fires, 12 August 21 -Sentinel Hub

Sıcak hava dalgası devam ederken, 2003 yılında Cordoba’da rekorun 47.3C olduğu İspanya da dahil olmak üzere önümüzdeki günlerde başka ulusal rekorların kırılması mümkündür. Tunus’ta da yeni rekorların kırıldığı bildirildi.

Ayrıca, yeni yangınların hızla yayılmasına neden olabilecek ve mevcut yangınların kontrol altına alınması faaliyetlerini sınırlayabilecek yüksek bir orman yangını tehdidi de bulunmaktadır. Bu nedenle, aşırı sıcaklar ve duman, en savunmasız kişiler (yaşlılar ve bebekler) için sağlık risklerini artıracaktır. Birçok şehirde kapalı soğutma merkezleri gibi ısı-sağlık önlemleri bulunduğundan, ek bir komplikasyon COVID-19’dan kaynaklanıyor, ancak maske takma ve sosyal mesafe gibi önlemlere ciddiyetle uyulması gerekiyor.

2021 yazı, Kanada, British Columbia’daki 49.6°C sıcaklık da dahil olmak üzere Kuzey yarımkürenin bazı bölgelerinde yoğun ve bazı durumlarda eşi benzeri görülmemiş bir sıcaklık değerini gördü. Kuzey Amerika’daki sıcaklığa, Batı ABD’deki kuraklığın şiddetlendirdiği orman yangınları eşlik ediyor.

İklim değişikliği

IPCC’nin yeni yayınlanan Altıncı Değerlendirme Raporu, iklim değişikliğiyle birlikte daha sık ve yüksek sıcaklık olayları gözlemlediğimizi ve bunun gelecekte de devam edeceğini belirtiyor.

Avrupa için bölgesel bir IPCC bilgi notu, “Denizlerdeki ısı dalgaları da dahil olmak üzere aşırı sıcakların sıklığı ve yoğunluğunun son yıllarda arttığını ve sera gazı emisyon senaryosu ne olursa olsun artmaya devam edeceği tahmin edilmektedir. Ekosistemler ve insanlarla ilgili kritik eşiklerin 2°C ve üzeri küresel ısınma için aşılacağı tahmin ediliyor “

IPCC_AR6_Europe_factsheet

Akdeniz bölgesindeki sıcaklık – hem Avrupa’da hem de Kuzey Afrika’da – küresel ortalamanın üzerinde arttı.

IPCC, Avrupa Akdenizi için “İklimsel etki yaratan değişikliklerin (ısınma, aşırı sıcaklıklar, kuraklık ve kuraklık artışı, yağış azalması, yangın havasında artış, ortalama ve aşırı deniz seviyeleri, kar yağışı) öngörülen bir kombinasyonu olacağını belirtti.

Kuzey Afrika Akdeniz için, IPCC projeleri ortalama yağışta azalma, yangın hava koşullarında artış ve ortalama rüzgar hızında azalma ile kuraklık, meteorolojik, hidrolojik ve tarımsal ve ekolojik kuraklıklarda gözlenen ve öngörülen artışlar.

Uzmanlar, bu rekorların ne zaman kırılacağını tam olarak söyleyemezler, ancak Avrupa’nın gelecekte 50 C’nin üzerindeki sıcaklıklarla birlikte yeni rekorların kırılması ihtimaline de hazırlıklı olması gerekecek.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram