Asırlık meteorolojik gözlem istasyonları iklim izleme için hayati önem taşıyor.

Dünya Meteoroloji Kongresi, bugünü anlamak ve geleceğe hazırlanmak için geçmişin güvenilir tarihsel kayıtlarına duyulan ihtiyaç göz önüne alındığında, uzun vadeli atmosferik gözlemlerinin iklim değişikliğinin izlenmesine hayati katkısını kabul etti.

WMO Başkanı Gerhard Adrian, hükümetleri bilimsel hafızamızı korumaya teşvik etme girişiminin bir parçası olarak, faaliyete geçmelerinin 100. yılını kutlayan asırlık meteorolojik gözlem istasyonlarına takdir sertifikalarını bir törenle takdim etti.

Dünya Meteoroloji Örgütü şimdiye kadar 291 asırlık meteoroloji istasyonunu tescil etti. Kongre, ilk kez hidrolojik ve deniz gözlem istasyonlarını dahil ederek bunu rakamı 118 adet daha artırdı.

Yakın tarihli bir yayın olan Centennial Observing Stations State of Recognition Report – 2021, uzun vadeli gözlem istasyonlarından ve diğer platformlardan (uydular, şamandıralar, gemiler, uçaklar vb.) bilim adamlarının iklimi anlamak ve gelecekteki iklim değişikliğine dair inandırıcı senaryolar oluşturmak için kullandıkları iklim modellerine yönelik hayati girdilerdir.

Yoğun sıcak hava dalgaları veya aşırı yağışlar gibi yüksek etkili olayların oluşum açısından nasıl değiştiğini doğru bir şekilde ölçer ve böylece risklerin değerlendirilmesini ve çözüm bulunmasını mümkün kılar.

Diğer etkiler arasında, eriyen permafrostun neden olduğu çamur kaymaları ve kaya kaymaları veya su akışlarındaki değişiklikler nedeniyle azalan hidroelektrik arzı veya daha kurak ve daha sıcak yazlar nedeniyle mahsullerin zarar görmesi yer alabilir ve bunların tümü bir ülkenin uzun vadeli sosyo-ekonomik durumu ve gelişimi üzerinde yıkıcı etkilere sahip olma potansiyeline sahiptir.

Birçok Centennial Gözlem İstasyonu, on yıllar boyunca tutarlı veriler sağlamanın ötesinde, WMO Dünya Hava Durumu İzleme sistemine katkıda bulunarak, hava durumu verilerinin her gün dünya çapında paylaşılmasını sağlar.

WMO’nun iklim izlemesi ve yıllık Küresel İklim Durumu raporları, dünyanın dört bir yanındaki hava istasyonlarından uzun vadeli gözlemler yapılmadan mümkün olmazdı. Bunlar, iklim sistemini anlamamıza önemli bir katkı sağlar ve Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) gibi uluslararası mekanizmaları bilgilendirir.

Personel ve kaynaklar

Bir gözlem ağı tarafından koordineli hava gözlemlerinin geçmişi, 1781’de Avrupa’daki Societas Meteorologica Palatina’nın sistematik ve koordineli hava gözlemlerine başladığı 200 yılı aşkın bir süre öncesine dayanmaktadır.

100 yılı aşkın bir süredir bir gözlem istasyonunu her gün sürdürmek büyük bir zorluktur. Nitelikli personel, mali kaynaklar, ekipman için istikrarlı bir konum ve – belki de en önemlisi – kendini işine adama ve göreve bağlılık gerektirir. Bu, özellikle misafirperver olmayan Kuzey Kutbu ve Antarktika için geçerlidir.

Ne yazık ki, bütçe kısıtlamaları veya kentsel gelişim nedeniyle çok fazla eski meteorolojik gözlem istasyonları kapatılıyor.

WMO’nun Yüzüncü Yıl Gözlem İstasyonları girişimi, bu sorunla ilgili farkındalığı artırmak ve her yerdeki hükümetleri bu istasyonlarda üretilen hayati bilimsel kayıtları korumaya ve sürdürmeye teşvik ediyor.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram