AVRUPA’DA EN SICAK YAZ MEVSİMİ YAŞANDI.

tarafından gönderildi

Avrupa, kayıtlara geçen en sıcak yaz mevsimini yaşadı.

Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi tarafından işletilen ,AB’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi’ne (C3S) göre, Avrupa rekor düzeydeki en sıcak yaz mevsimi ile birlikte en sıcak Ağustos ayını da yaşadı. ECMWF veri kümeleri, WMO’nun İklim Durumu raporlarına kaynak olmaktadır.

Ağustos ayı sıcaklığı, Ağustos 2018’in 0,8°C üzerindeydi ve yaz, Haziran-Ağustos 2021’den 0,4°C daha sıcaktı. Avrupa’daki sıcak hava dalgalarına ek olarak, üç yaz ayı boyunca Çin’in orta ve doğusu üzerinde de sıcak hava dalgaları vardı. Fransa tarihin en sıcak ikinci yazını (2003’ten sonra) yaşadı. İngiltere, ortalama sıcaklık açısından 2018 ile aynı olan en sıcak yazını yaşadı.

Copernicus Atmosphere Monitoring Service’e göre, bu yaz Avrupa genelinde yıkıcı orman yangınları yaşandı ve bu yangınlar 2007’den bu yana en yüksek emisyona neden oldu. Batı Avrupa’da Ağustos ayının sıcak hava dalgasının uzun süreli kuru koşullarla birleşmesi, orman yangını oluşumu, yoğunluğunun ve kalıcılığının artmasına neden oldu.

Copernicus İklim Değişikliği Servisi’ne göre, geçtiğimiz Ağustos ayı küresel olarak kaydedilen en sıcak üçüncü Ağustos oldu.

Çin’in büyük bir kısmı, ortalamanın çok üzerinde sıcaklıklar yaşadı. Sıcak hava dalgası koşulları, kuraklıktan etkilenen Sichuan Havzasında özellikle şiddetliydi. Kanada ve ABD’nin batı bölgeleri de alışılmadık derecede yüksek sıcaklıklar yaşadı. Antarktika, genellikle olduğu gibi, kıtanın üzerine ve çevresine serpiştirilmiş ortalama sıcaklığın belirgin şekilde hem üzerinde hem de altında bölgeler gördü.

Selden etkilenen Pakistan, muson öncesi dönemde yaşadığı olağandışı sıcak hava koşullarının tam tersine, ortalamanın altında sıcaklıklara sahip olmaya devam etti. Kuzeyde ve doğuda, Orta Asya Cumhuriyetlerinden Orta Rusya ve Moğolistan üzerinden kuzeybatı Çin’e kadar ortalamanın altında kalan geniş bir sıcaklık alanı mevcuttu.

Ağustos 2022, Batı Avrupa’nın çoğu ve doğu Avrupa’nın bazı bölgelerinde genel olarak ortalamadan çok daha kuruydu. Tersine olarak, İskandinavya’nın çoğunda ve güney ve güneydoğu Avrupa’nın bazı bölgelerinde ortalamadan daha yağışlı idi. Kuzey Amerika ve Asya’nın tropikal olmayan birçok bölgesinde de koşullar ortalamadan daha yağışlı oldu. Birçok yerde yoğun yağış sel ve taşkınları tetikledi. Pakistan, rekor kıran yağışlarla özellikle şiddetli selleri gördü.

Antarktika deniz buzu kapsamı, Ağustos 2002’de kaydedilen değere bağlı olarak, ortalamanın %4 altında, 44 yıllık uydu veri kaydında Ağustos ayı için ikinci en düşük değerine ulaştı. – Bellingshausen Denizi’nde ortalama konsantrasyonlar ve Amundsen ve Ross Denizlerinde ortalamanın çok üzerinde konsantrasyonlar gözlendi.

Arktik deniz buzu kapsamı ortalamanın %5 altındaydı, uydu kayıtlarında Ağustos ayı için en düşük 12. sırada yer aldı ve bu değer son yirmi yılda kaydedilen en düşük Ağustos değerlerinin oldukça üzerinde kaldı.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram