Odamız Yönetim Kurulu , bu yıl içinde tamamlanarak hizmete alınacak olan, ülkemizin ve dünyanın sayılı hava alanlarından biri olma özelliğini taşıyan üçüncü hava alanından yola çıkarak ülkemizdeki hava alanlarının meteorolojik açıdan teknik ve fiziki standartlarını sorgulayan ve gelecekte yapımı planlanan hava alanları için asgari standartlarının oluşmasını sağlamak amacıyla ihtiyacı olan bilgileri kurumdan  “bilgi edinme yasası” çerçevesinde istemiştir. Ayrıca gözlem devamlılığı açısından kapatılacak olan Atatürk hava alanındaki mevcut Meteoroloji İstasyonununda akibeti sorgulanmıştır. Gelişmeleri  yine buradan sizlerle paylaşacağız.

 

Sayı     : 2018/02/31                                                                                               16.04.2018

Konu   : Bilgi Edinme

 

 

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

ANKARA

 

Meteoroloji Biliminin ulusal ve uluslararası boyutta  uçuculuk alanında verdiği hizmetler son derece önemli ve vazgeçilmez hizmetlerdir.

Bu yıl içinde açılması planlanan  İstanbul  Üçüncü hava alanı,  sadece ülkemizin ve dünyanın sayılı hava alanlarından biri olarak değil, aynı zamanda ülkemizde meteoroloji alanında da bir ilke imza atarak ülkemizin ilk “Meteoroloji Kulesi” olan hava alanı olma özelliğini de taşıyacaktır. Basından takip ettiğimiz kadarı ile; “Türkiye’de ilk olan Meteoroloji Kulesi bittiğinde, çalışanlar meteorolojik teknik cihazların verilerini hava raporlarında kullanacakları gibi, aynı zamanda da yeni havalimanında bulunan pistleri gözle görerek de gözlem ve tahmin yapabilecek. Hava gözlem ve tahminleri için son teknoloji kullanılan Meteoroloji Kulesi tamamlandığında dünyanın en modern kulelerinden biri olacaktır”

Bu noktadan hareketle;

1-Ülkemizde hava alanları için uygulanan kurumsal kriterleriniz ve tanımlamalarınızın yer aldığı hava alanları meteoroloji büroları için uygulamakta olduğunuz fiziki şartlar ve sahip olması gereken teknik ekipmanları ile ilgili bir yönetmeliğiniz var mıdır?

2- Var ise bu yönetmeliğinize uygun olmayan hava alanları var mıdır?

3- Yapımı devam eden veya planlanan hava alanları için benzer bir “meteoroloji kulesi ” tarzı çalışma alanı için standart olmasını planladığınız  kurumsal bir talebiniz olacak mıdır.?

4- Yine basından takip ettiğimiz kadarı ile  Üçüncü Hava Alanının açılması ile birlikte  halen hizmet veren Atatürk Hava alanı kapatılacaktır. Meteoroloji datalarındaki süreklilik son derece önemli olduğuna göre; Atatürk Hava alanı kapatıldığında, uzun yıllardır gözlem yapan Atatürk Hava Alanı  Meteoroloji İstasyonunun akibeti ne olacaktır?

Konularında bilgi edinme yasası çerçevesinde bilgi talep etmekteyiz.

 

Gereğini saygılarımızla arz ederiz.

 

 

                                                                                                                        TMMOB

                                                                                                       Meteoroloji Mühendisleri Odası

                                                                                                              Yönetim Kurulu

meteoroloji_0

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram