BİYOÇEŞİTLİLİK ZİRVESİ

tarafından gönderildi

30 Eylül 2020 de Biyoçeşitlilik Zirvesi Toplandı.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, dağ, açık hava, doğa ve su

Bugün, BM Genel Kurulu Başkanı, gezegendeki yaşam ve ekosistemlerin yaşamsal çeşitliliğini korumak için acil eylem çağrısı yapmak üzere özel bir Biyoçeşitlilik Zirvesi topladı.

Unutulmamalıdır ki; Sağlıklı biyolojik çeşitliliğe sahip ekosistemler hava, su ve diğer temel hizmetleri sağlayarak insanlığı ayakta tutar.

Yüzlerce yıldır süregelen doğal kaynakların aşırı şekilde tüketilmesi ve kritik yaşam alanlarının tahrip edilmesinden sonra, insan eylemleri, şimdiye kadar hiç olmadığı kadar çok sayıda türü küresel ölçekte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

Tahmin edilen 8,1 milyon bitki ve hayvan türünden 1 milyonunun nesli son yıllar içinde tükenme riski ile karşı karşıya kaldı

İklim değişikliği, ekosistemlerin ve biyolojik çeşitliliğin yok edilmesi ve bozulmasının temel itici güçlerinden biri haline gelmiştir.

Tüm dünyanın yaşadığı COVID-19 salgını, doğa ile olan ilişkimizin önemini daha da ön plana çıkarmıştır. Biyolojik çeşitliliği yok ettiğimizde veya bozduğumuzda, yaşam zincirini de yok ederiz veya bozarız. Bu şekilde hastalıkların hayvanlardan insanlara yayılma riskini artırırız.

Biyo çeşitlilikteki düşüş, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine doğru ilerlemeyi güçleştirmektedir.

Doğa için çalışmaya iklim için harekete geçmek durumundayız.

Gezegenimizi Koruyalım.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram