BM Genel Kurulu Başkanı sera gazları izleme sistemi için çağrıda bulundu.

BM Genel Kurulu Başkanı Csaba Kőrösi, hükümetleri, BM İklim Değişikliği müzakerelerinde (COP27) sunulan WMO girişimlerinden biri olan iklim değişikliğini azaltma konusunda bir sera gazı izleme sistemi oluşturmayı düşünmeye çağırdı.

Bay Kőrösi, metan da dahil olmak üzere kısa ömürlü iklim kirleticilerinin nasıl azaltılacağına odaklanan COP27 İklim ve Temiz Hava Koalisyonuna hitap etti. Koalisyona göre, bu kirleticilerin hızlı bir şekilde azaltılması, yakın vadede 0,6°C öngörülen küresel ısınmanın önlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, hava kalitesindeki iyileştirmelerin yanı sıra tarım ve doğal ekosistemler yoluyla sağlık için de büyük faydalar sağlayacaktır.

15 Kasım’daki bakanlar toplantısına 40’tan fazla bakan veya üst düzey temsilci katıldı.

ABD Başkanlık İklim Özel Temsilcisi John Kerry, “Kısa ömürlü iklim kirleticilerini azaltmak, dünyanın küresel sıcaklıkları düşürmek için sahip olduğu en hızlı çözümdür” dedi.

Bay Kőrösi, dönüştürücü değişikliklerin gerekliliği konusunda Genel Kurul üyeleri arasında bir anlaşma olduğunu hatırlattı. Temmuz ayında Genel Kurul, temiz, sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevrenin sadece ayrıcalıklı bir azınlık için değil, herkes için bir insan hakkı olduğunu onayladı.

Toplantıya katılım sağlayan bakanları, küresel bir sera gazı izleme sistemi kurmakla başlayarak dönüşümü destekleyebilecek daha fazla somut eylemi düşünmeye çağırdı. Bu hareket İklim eylemini yönlendirmek için de kullanılabilir.

WMO Genel Sekreter Yardımcısı Dr Elena Manaenkovara; Sera gazı izleme sistemi konusunda delegelere yaptığı açıklamada ; WMO’nun standartları belirleme ve küresel gözlemleri (sera gazları ve geleneksel hava kirleticileri dahil), uluslararası veri alışverişi, modelleme ve araştırmaları koordine etme konusundaki uzun vadeli deneyimini hatırlattı.

Dr Manaenkova, “WMO sahip olduğu bu deneyime dayanarak ve diğer ilgili kurumlarla işbirliği içinde , mevcut ve gelecekteki uyduları, yer ölçümlerini ve modellemeyi entegre eden, uluslararası düzeyde koordineli bir küresel sera gazı izleme sistemi (esas olarak karbondioksit ve metan) geliştiriyor” dedi.

Dr Manaenkova; “Böyle bir sistem tarafından rutin olarak sağlanan bilgiler, kısa ömürlü iklim kirleticilerinin emisyonlarını azaltma çabalarını desteklemek için Koalisyon ortaklarına çok yardımcı olacaktır. WMO herkesi bu gelişmeyi desteklemeye çağırıyor” dedi.

WMO, Koalisyona desteğini sürekli olarak devam ettirmektedir. Aynı zamanda ; Sera Gazı Bülteni ile Hava Kalitesi ve İklim Bülteni gibi düzenli bilimsel değerlendirme ve öncü raporlar hazırlamaktadır. En son Sera Gazı Bülteni, atmosferdeki sera gazı seviyelerinin artmaya devam ettiğini göstermektedir. 1980’lerde ölçümlere başladığımızdan bu yana metan konsantrasyonlarında en büyük sıçrama geçen yıl görüldü. Uzmanlar bunun nedenini araştırmaya devam ediyor. Ancak bu durum açıkça bir endişe de yaratmaktadır.

Bakanlık toplantısında, iki yeni CCAC araştırması başlatıldı. AB Enerji Komiseri Kadri Simson, atmosferdeki metan miktarının rekor oranlarda arttığını gösteren ve acil eylem için her zamankinden daha güçlü bir örnek oluşturan 2030 yılına kadar yeni CCAC-UNEP Temel CH4 Emisyon Projeksiyonları raporunu başlattı:

Her zamanki gibi iş senaryolarına göre, metan emisyonlarının 2030 yılına kadar 2020 seviyelerine göre %5-13 artması beklenirken, Küresel Metan Taahhüdü’nü karşılamak için en az %30 oranında azalması gerekiyor.

Küresel Metan Taahhüdü’nde belirtildiği gibi küresel emisyonlar %30 oranında azaltılırsa, 2040 ile 2070 yılları arasında, temel öngörülen metan emisyonlarına kıyasla ısınma en az 0,2 derece azaltılacaktır.
Bakanlar ayrıca Glasgow’daki COP26’da Küresel Metan Taahhüdü’nün açıklanmasından bu yana geçen bir yılda kaydedilen ilerlemeyi de açıkladı. İlk 20 metan emisyonunun yarısından fazlası, küresel metan emisyonlarının yarısını ve küresel ekonominin yaklaşık üçte ikisini temsil eden sistemin bir parçasıdır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram