” YAŞAMA TEHDİT – HAVA KİRLİLİĞİ VE ASİT YAĞMURLARI ” PANELİ BURSA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

tarafından gönderildi

Odamızın Bursa İl Temsilciliği tarafından düzenlenen ” Yaşama Tehdit-Hava Kirliliği ve Asit Yağmurları ” Konulu Panel Bursa’da gerçekleştirildi.

Panelin Açılışı ve Moderatörlüğü il temsilcimiz Feryal BİÇKİCİ tarafından yapıldı.

Panelin açılış konuşması Bursa Vali Yardımcımız tarafından yapıldı. Bursa ilinin hava kirliliğinden etkilenen illerin içinde yer aldığını belirten Vali yardımcımız konunun illerini yakından ilgilendirdiğini ve Panelin başarılı geçmesini dilediğini belirtti.

Daha sonra panelde bir konuşma yapan Nilüfer Belediyesi , Belediye Başkan Yardımcımız ; Hava kirliliğinin önemli bir sorun olduğunu Panelin ve panel sonuçlarının kendilerine rehber olacağını ifade etti.

Panelde ilk konuşmacımız TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat ÇUKURÇAYIR oldu. “Şehirleşme ve Hava Kirliliği ” konulu sunumu yapan Oda Başkanımız Şehirlerde yaşanan temel sorunun Meteoroloji Bilimi ile Yapı mühendisliklerinin yeterli işbirliği yapmaması olduğunu, 1960 yıllardan itibaren dünyada “Şehircilik Meteorolojisi ” kavramının hayata geçirildiğini fakat ülkemizde bu alanda halen katedilecek çok mesafe olduğunu belirtti. Ardından Şehircilik Meteorolojisinin uygulamaları ile ilgili bir sunum yaptı.

Panelin ikinci konuşmacısı İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Orhan ŞEN, Hava kirliliğinin ne olduğu, sağlık üzerine nasıl bir zararlı etki oluşturduğu, hangi yaş grubunda kimlerin daha çok hava kirliliğinden etkileneceği gibi meteoroloji ve sağlık konularının güzel bir senteziyle sunumunu gerçekleştirdi.

Panelimizin bir diğer konuşmacısı MGM, ÇED Şube Müdürü Barış ÖZGÜN, Yurdumuzda özellikle bazı büyük yangınlardan sonra sıklıkla gündeme gelen “Asit Yağmurları” konusununda açıklamalar yaptı. Meteoroloji Genel Müdürülüğünün yaklaşık 30 yıldan beri asit yağmurları ve yağmur suyunda ağır metal analizleri yaptığını belirten Barış ÖZGÜN, Asit yağmurları analizi için ülkemizde 11 ayrı noktadan sürekli ve düzenli yağmur suyu örnekleri alınarak MGM de bulunan kurum laboratuarında analiz edildiğini belirtti. Ülkemizi etkileyen asit yağmurları için rota analizleri yaptıklarını ve zaman zaman Kanada ve ABD kaynaklı asit yağmurlarına maruz kaldığımızı belirtti.

Panele kamu ve özel sektörden çok sayıda katılımcı oldu. İzmir İl temsilcimiz, Ayşegül GÜZELİŞ, İstanbul’ dan Ahmet KÖSE, Zekiye Güneri , İstanbul Anadolu Yakası Temsilcimiz Ayfer Serap SÖĞÜT , MGM Eskişehir Bölge Müdürü Serkan TEPE ve Bursa Meteoroloji İl Müdürü ve Bursa’da görev yapan çok sayıda meslektaşımız da panelde bizi yalnız bırakmadı.

Bursa’da bizi yalnız bırakmayan meslektaşlarımız..

TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram