page_cernobile-dev-koruyucu-kalkan_540621631Çernobil’e dev koruyucu kalkan   30.11.2016     Dw.de

Faciadan 30 yıl sonra Çernobil nükleer reaktörünün enkazı dev bir çelik çadırla kaplandı. Koruyucu kalkanın yapımı altı yıl sürdü.

Ukrayana’nın başkenti Kiev yakınlarındaki Çernobil nükleer santralinin dördüncü ünitesinde 26 Nisan 1986’da meydana gelen kazanın  etkileri on yıllarca sürdü. Hatta bölgedeki olumsuzlukları bugün bile hissediliyor. Dünya Sağlık Örgütü, facianın dünya genelinde en az 4 bin kişinin ölümüne neden olduğunu tahmin ediyor. Radyoaktif sızıntı nedeniyle başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yakalananlarının tam sayısı bilinmiyor. Orta ve uzun vadede telef olan hayvanlar ile hava ve çevre kirliğinin gerçek boyutlarını kestirmek de neredeyse imkansız.

Radyoaktif sızıntıyı kontrol altına alabilmek için Rus mühendisler kısa sürede reaktör ünitesini çelik-beton karışımı bir konstrüksiyonla kapladı. Ancak alelacele yapılan bu kaplama, zaman içinde zorlu hava koşulları nedeniyle aşındı. Metal bölümler büyük ölçüde paslanırken, çatıda delikler oluştu. Hatta bu kaplamanın günün birinde çökme ihtimali

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram