Çin, Kış Olimpiyatları için meteoroloji hizmetlerini seferber etti.

China mobilizes meteorological services for Winter Olympics

Çin Meteoroloji Servisi (CMA), 2022 Olimpiyat ve Paralimpik Kış Oyunları için etkinliklerin sorunsuz ve güvenli bir şekilde yürütülmesini sağlamak için meteoroloji hizmetlerini seferber etti. Oyunlar 4-20 Şubat 2022 tarihleri ​​arasında Pekin belediyesinde ve Hebei eyaletinde gerçekleştirilecek. Paralimpik Oyunlar ise 4-13 Mart tarihleri ​​arasında yapılacak.

Tüm mekanlar ve etkinlikler için hava durumu bilgileri ve tahminleri (sıcaklıklar, nem ve rüzgar hızı) içeren özel bir web portalı hazırlandı.

Hiç şüphesiz Hava durumu sportif aktivitelerde önemli bir faktördür. Doğru ve güvenilir tahminler, sıcaklık, nem, görüş mesafesi ve şiddetli rüzgar uyarıları, etkinlik planlamasını, atletik performansı ve parkur koşullarını etkiler. Ayrıca sporcuların, sporculara destek olan tüm personelin, seyircilerin ve geçiş operasyonlarının güvenliğini sağlar.

Özellikle açık hava etkinlikleri için çok kısa vadeli tahminler son derece önemlidir. Yüzey sıcaklığı, nem ve rüzgarın doğru ve yerinde ölçülmesi suni kar yapma ve kar depolama süreçlerine olumlu katkı sağlar.

Pekin kentsel alanı açılış ve kapanış törenlerinin, tüm buz yarışmalarının ve snowboard etkinliklerinin yapıldığı yer olacak. Tüm alp disiplini kayağı ve kayma etkinlikleri, Pekin şehrinin Yanqing bölgesindeki (Pekin merkezinin ~60 km kuzey batısındaki) Haituoshan dağ bölgesinde yapılacaktır. Nordik kayak ve kayakla atlama etkinlikleri, Hebei eyaletindeki Zhangjiakou şehrinin Chongli ilçesinde (Pekin şehir merkezinin ~100 km kuzey batısında) gerçekleşecek.

Olimpiyatlar için özel olarak çok parametreli hava gözlem istasyonları ve dört yeni rüzgar ölçüm istasyonu kuruldu. Servis süresi boyunca ekipler, tüm meteorolojik ekipmanların optimum şekilde çalışmasını sağlamak için düzenli denetimler, bakım, gerçek zamanlı izleme ve acil durum onarımları yapacak şekilde sahada olacaklar..

Çin’in Fengyun uydusu meteorolojik hizmetlerin optimum fayda sağlamasına yardımcı oluyor.

Bilindiği gibi; Pekin, hem Yaz hem de Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan dünyadaki ilk şehirdir.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram