Hepimizin bildiği gibi 141 yıllık meteorolojik gözlem kayıtlarına göre 2020 nin ilk dört ayı “en sıcak ilk peryod ” olarak kayıtlara geçti. Aynı şekilde ; Kuzey yarımküre, yine rekor kırması beklenen sıcak bir mevsime girerken, WMO tarafından desteklenen (global network of health and climate) küresel sağlık ve iklim uzmanları ağı, COVID-19 un yayılma riskini de artırmadan insanları sıcak havalarda güvende tutmak için daha güçlü bir hazırlık çağrısı yaptı.

Sıcak havalar; hali hazırda devam eden COVID-19 salgını da dahil olmak üzere birçok insan için sağlık risklerini artırır. Küresel Sıcaklık Sağlığı Bilgi Ağı’ndan (GHHIN) uzmanlara göre, kuzey yarı kürede tüm ülkeler ve toplumlar şimdi sıcak bir yaz mevsimine hazırlanıyorlar.

Sıcaklığa bağlı hastalıkları ve ölümleri azaltmak için ortak eylemler olarak şunlar önerilebilir:

1-Daha serin ve klimalı kamusal alanlar oluşturmak,

2-Sıcaklık açısından tehlikeli olabilecek evler gibi ,kapalı alanlarda uzun süre kalmamak,

3-Çocuklar ve yaşlılar gibi savunmasız olarak niteleyeceğimiz insanları yanlız bırakmamak ve sıklıkla kontrol etmek için ev ziyaretleri yapmak,

4-Acil tıbbi yardım için iletişim ve sosyal yardım stratejileri oluşturmak.

Burada belirtilen halk sağlığı önerileri COVID-19’un bulaşmasını azaltmak için belirlenen protokollere aykırı , bazende imkansız olabilir.

Hükümetlerin ve görevli sağlık personelinin halk sağlığına yönelik bu birleşik tehditlere hazırlanmasına yardımcı olmak için, yerel karar vericilerin COVID-19 pandemisi süresince sıcak havanın meydana getirebileceği sağlık risklerini nasıl yönetecekleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları için bir bilgi sistemi geliştirilmiştir.

Bilgi sisteminde teknik bir özet, kilit konularla ilgili sorular- cevaplar ile pandemi sırasında sıcaklık riskini yönetmek için bir planlama ve kontrol listesi bulunmaktadır.

26 Mayısta , DSÖ ( Dünya Sağlık Örgütü ) Avrupa Bölge Ofisi tarafından COVID-19 pandemisi sürecinde sıcak havanın insan sağlığına etkilerinin önlenmesine yönelik bir web semineri düzenlendi.

Seminerde Aşağıdaki konular ele alındı

Hassas kişiler
Kişisel Koruyucu Donanım ve sıcaklık stresi
Sağlık çalışanları ve sıcaklık stresi
Ateş ve sıcaklık stresi
Klima ve havalandırma
Düşük teknolojili soğutma seçenekleri
İletişim ve sosyal yardım
Dış mekan serin alanlar
Gayri resmi yerleşimler
Sosyal Hizmetler
Soğutma merkezleri
Mevsimsellik ve hava durumu
Ozon,sıcaklık ve COVID-19

Küresel Sıcaklık Sağlık Bilgi Ağı; Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Meteoroloji Örgütü İklim ve Sağlık Dairesi ile Birleşik Devletler Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) İklim Programı Ofisi tarafından toplanan bilim adamları ve politika uzmanlarının gönüllü bir ortaklığıdır.

İşbirliği yapan ortaklar arasında; Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, Doğal Kaynakları Savunma Konseyi, C40 Serin Şehirler Ağı ile düzinelerce ülkeden akademik, halk sağlığı kurumları ve meteoroloji servisleri yer almaktadır.

İklim Değişikliği ve Sıcak Hava Dalgaları

Hepimizin bildiği gibi ; Sera gazı konsantrasyonları küresel sıcaklıklarda bir artışa yol açtığından, insan sağlığı ve sağlık sistemlerinde de her geçen gün artan bir artışla Sıcak Hava Dalgaları daha sık ve yoğun olarak yaşanmaktadır.

WMO’nun 2019 yılı Küresel İklim Durumumuz hakkındaki açıklamasına göre; 2018 yılında 65 yaş ve üzerindeki savunmasız olarak tanımladığımız yaş grubu insanları, 1986-2005 peryodu ortamalarından 220 milyon defa daha fazla sıcak hava dalgasına maruz kaldılar.

Haziran ve Temmuz 2019’un sonlarına doğru Avrupa iki önemli Sıcak Hava Dalgası . Başta Fransa ile güneybatı ve orta Avrupa’yı etkileyen sıcak hava dalgası sırasında 28 Haziran’da 46.0 ° C’lik yeni bir rekor kırıldı.

Orta ve batı Avrupa’nın çoğu ülkesi ise Temmuz ayı sonlarına doğru Sıcak Hava Dalgasından etkilendi. Hollanda’da, bu olay 2 964 ölümle, ortalama bir yaz haftasından yaklaşık 400 den daha fazla ölümle ilişkilendirildi.

WHO (Dünya Sağlık Örgütü ) Raporları ile geniş bir ürün yelpazesine sahip WMO ( Dünya Meteoroloji Teşkilatı) raporuna göre; Fransa’nın Büyükşehirlerinde, Haziran ayının başından Eylül ayının ortalarına kadar, Sıcak Hava Dalgasına ile ilgili hastalıklar için 20.000’den fazla acil servis kaydı tutuldu ve doktorlar tarafından 5.700 ev ziyareti gerçekleştirildi.

Sıcak hava ile COVID-19 etkileşimleri

Büyük bir ihtimal ile COVID-19’un nerede ve ne zaman meydana geleceğini belirlemede çevresel koşullar sınırlı bir rol oynasa da, sıcak hava COVID-19 hastaları için sonuçları daha da kötüleştirebilir.

İnsanlar dışarıda ve kamusal alanlarda toplandıkça hastalığın bulaşma oranlarını artırabilir. Sağlık hizmetlerinin ve diğer kritik sistemlerin kırılma noktasında olduğu bir zamanda Sıcak Hava stresi meydana gelirse bu sağlık sistemini ciddi anlamda zorlayabilir.

Çok sayıda COVID-19 vakasından etkilenen bölgelerde, şiddetli bir Sıcak Hava Dalgası olayı meydana gelirse ve kitlesel kayıplara ve önemli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hem COVID-19, hem de Sıcak Hava stresine karşı savunmasız olan risk altındaki yaş grupları için oluşacak bir Sıcak Hava Dalgası riskleri artırır. İş kayıpları ve uzun süreli evde kalma, Sokağa Çıkma Yasağı nedeniyle, Sıcak Hava Dalgası riski altında olduğu düşünülen insanlar daha kötü sosyo-ekonomik koşulları yaşayabilir.

Toplumların COVID-19 pandemi süresince sağlık hizmeti alamama korkusu, kritik anlarda ihtiyaç duyulduğunda bile COVID-19 ile ilgili olmayan konularda da sağlık hizmeti almayı geciktirebilir.

Bu algı ve davranış biçimi, risk altında olarak tanımlanan yaş grubundan bir çok kişinin aslında önlenebilecek olan ölümleriyle sonuçlanabilir.

Hangi önlemler alınmalı?

Bugün sahip olunan bilgi birikimi ile Sıcaklığa bağlı olarak yaşanabilecek tüm hastalıklar ve ölümler önlenebilir. Bu nedenle COVID-19 pandemi sürecinde tedbirler yerel koşullara göre uyarlanmalı, gerekli hazırlıklar ve koordinasyonlar yapılmalıdır.

Hükümet düzeyinde ise yapılacak olan şey; Sıcak mevsiminin sürecinin başlamasından önce, Sıcak Hava Dalgası ile ilgili mevcut planların gözden geçirilmesi ve gerekiyorsa değişiklikler yapılmasıdır. İlgili kurumlar arası koordinasyon hızla oluşturulmalı ve Sıcak Hava Dalgasına hazırlıklı olma durumu gerçekleştirilmelidir.

Sağlık sektöründe, tıp uzmanları ve diğer ilk müdahale ekipleri Sıcak Hava Dalgası vakalarına karşı eğitilmelidir.

Sağlık personeli Kişisel koruyucu ekipman giyerken ve sıcak hava koşullarda çalışırken karşılaşabilecekleri ek sıcaklık risklerininde farkında olmalıdır.

WHO / WMO İklim ve Sağlık Lideri Ortak Ofisi, GHHIN koordinatörü Joy Shumake-Guillemot, “ Sıcaklık ile ilgili hastalıklara maruz kalan insan sayısının azaltılması, zaten COVID _19 nedeniyle aşırı gerilmiş hastanelere müracatların en aza indirilmesine yardımcı olmak için bir önceliğimiz olmalıdır” dedi.

GHHIN koordinatörü Joy Shumake-Guillemot, ayrıca “Şehirleri yöneten yetkililer ve sağlık profesyonelleri, bir enfeksiyonun yayılmasını önleme sırasında insanların yaşamını nasıl planlayacakları konusunda zor seçimlerle karşı karşıya kalırken, aynı zamanda insanları yaşadıkları tehlikeli sıcak hava koşullardan da korumak zorundadır. diye ilave etti.

25’ten fazla ülkeden fazla katılımcının ve görüşlerini yansıtan bu bilgi paketinin konu ile ilgili insanların daha doğru düşünmelerine ve daha iyi karar vermelerinde yardımcı olmasını umuyor.

TMMOB

Meteoroloji Mühendisleri Odası

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram