COVID-19 YAŞAMI DURDURDU AMA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ DURDURAMADI.

tarafından gönderildi

BM YÜKSEK DÜZEYDE KATILIMLI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE İLGİLİ YUVARLAK MASA TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Wind farm

24 Eylülde BM Genel Sekreteri tarafından düzenlenen Yüksek Düzeyli İklim Değişikliği etkinliği, iklim eylemlerini sergileyecek en geniş kapsamlı küresel liderleri bir araya getiren etkinliktir.

BM Genel Sekreteri António Guterres, Dünya çapında her geçen gün iklim değişikliği etkilerini daha fazla gördükçe , yüksek etkili eylemleri ve iklim kriziyle yüzleşme hırsını sergilemek için hükümet, iş dünyası ve finans ve sivil toplumdan küresel iklim liderlerinden oluşan bir yuvarlak masa toplantısı düzenlemenin yararlı olacağını düşündü.

Sanal yuvarlak masa toplantısı , Genel Sekreter’in hep birlikte daha iyi bir iyileşme sağlamak için yaptığı altı iklime olumlu eyleminin önde gelen örneklerini gösterecektir . Bunlar:

1-Yeşil işletmelere yatırım,

2-Çevreyi kirleten sanayi tesisilerine ve sektörlere finansal yardım ve kurtarma eylemleri yapılmaması,

3-Fosil yakıtlar için sübvansiyonların sona ermesi,

4-Tüm kararlarda ve politikalarda iklim risklerini göz önünde bulundurma

5- Birlikte çalışmak

6- Kimsenin geride kalmamasını sağlamak.

Etkinliğin temel hedefi: 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşarak küresel ısınmayı 1,5 ° C ile sınırlandırmak ve insanların ve gezegenin iklim değişikliğinin etkilerinden korunmasını sağlamak için sürdürülebilir bir toparlanmanın ve eylemin büyük sosyal ve ekonomik faydalarını göstermek olarak ifade edilebilir..

İklim liderlerini ilerleme hızını artırmak için harekete geçiren 2019 İklim Eylemi Zirvesi’nden bir yıl ve bir gün sonra 24 Eylül 2020 de gerçekleştirilen Sanal Yuvarlak Masa toplantısı, Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmak için büyük bir küresel çabanın parçasıdır.

Sanal Yuvarlak Masa toplantısı , bu yıl 12 Aralık’taki dönüm noktası niteliğindeki BM anlaşmasının kabul edilmesinin 5. yıldönümüne doğru önemli bir adım olacaktır.

Aynı şekilde bu toplantı Kasım 2021’de COP26’ya giden yolda daha fazla eylem ve hırsı harekete geçirmek için hayati bir an olacaktır.

İklim etkileri artıyor

Tüm dünyada etkisini gösteren COVID-19 yaşamı durdurdu ama iklim krizini durduramadı. 9 Eylül’de yayınlanan en son United in Science raporuna göre, karbon emisyonları hızla COVID öncesi seviyelere geri dönüyor ve sera gazı konsantrasyonları yeni rekor seviyelere ulaşılıyor.

İklim değişikliğinin yol açtığı zararlar, gittikçe artan orman yangınları, seller ve fırtınalardan. artan gıda güvensizliği ve ekonomik kayıplara kadar her alanda tırmanmaya devam ediyor.

Dünya bir yandan COVID- 19 pandemisiyle yüzleşirken ve kısmen toparlanmaya başlarken, bir yandan da alacağı kritik kararlarla, dünyanın yüksek emisyonlu ekonomiye geri dönüp dönmeyeceğini veya daha düşük emisyonlar ve daha fazla sürdürülebilirlik için yeni bir yola girip girmeyeceğini belirleyecektir.

COVID-19 la mücadele ve iyileşme harcamalarının geniş ölçeği, iklim eylemini daha ileriye götürmeye yardımcı olabilir. Paris Anlaşması’nın hedeflerini ulaşılabilir bir yerde tutmaya yardımcı olabilir ya da tekrar geri dönüşle bilimin de belirttiği 1.5 ° C hedefine ulaşmamızı engelleyebilir.

Yaşanan süreç, iklim eylemini gerçekleştirmenin muazzam faydalarını giderek daha açık hale geliyor: daha fazla iş, daha iyi sağlık, daha eşit ve dirençli toplumlar ve daha güçlü ekonomiler. Örneğin, yenilenebilir enerji, bina verimliliği ve diğer düşük karbonlu endüstrilerdeki fırsatlar, 2030 yılına kadar 24 milyon insana iş imkanı yaratabilir.

90 dakikalık etkinlikte, uluslararası gazeteci ve televizyon sunucusu Femi Oke tarafından yönetilen, hükümetlerden, özel sektörden ve sivil toplumdan yaklaşık 20 küresel iklim lideriyle bir yuvarlak masa tartışması yapılacaktır.

TMMOB

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram