Daniel Fırtınası Akdeniz’de aşırı yağış ve sellere, Libya’da ise ağır can kayıplarına yol açtı.

Daniel Fırtınası olarak adlandırılan bir fırtına sisteminden kaynaklanan aşırı yağışlar, orta ve doğu Akdeniz’in bazı bölgelerini vurdu. En kötü etkilenen ülke olan Libya’nın yanı sıra Yunanistan, Türkiye ve Bulgaristan’da yıkıcı sellere ve can kayıplarına yol açtı.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’na göre, Libya Kızılay Derneği tarafından 10.000 kadar kişinin kayıp olduğu bildirildi. Kayıpların sayısı henüz teyit edilmedi ancak yüzlerce kişinin öldüğünden endişe ediliyor.

Libya Ulusal Meteoroloji Merkezi, fırtınanın 10 Eylül’de Libya’nın kuzeydoğusunda saatte 70-80 km hızla esen şiddetli rüzgarlarla zirveye ulaştığını açıkladı. Bu durum iletişimin kesilmesine, elektrik kulelerinin ve ağaçların devrilmesine neden oldu. Aralarında günlük 414,1 mm ile en yüksek yağış oranının kaydedildiği (10 Eylül sabah 8’den 11 Eylül sabah 8’e kadar) Al-Bayda’nın da bulunduğu birçok şehirde 150-240 mm arasında olmak üzere meydana gelen şiddetli yağışlar sellere neden olmuştur. Ulusal Meteoroloji Merkezi bunun yeni bir yağış rekoru olduğunu açıkladı.

Ani seller aynı zamanda birçok bölge sakininin ölümüne ve büyük mal kayıplarına yol açtı. Libya meteoroloji servisi, Derna’daki tüm mahallelerin, iki eski barajın çökmesinin ardından su tarafından sürüklenen sakinleriyle birlikte ortadan kaybolduğunu ve durumun felakete neden olacak şekilde kontrolden çıktığını söyledi.

Libya Hükümeti etkilenen tüm şehirlerde üç günlük yas ilan etti ve bu şehirleri ″Felaket Bölgeleri″ olarak adlandırdı.

Ulusal Meteoroloji Merkezi, bu aşırı hava olayının meydana gelmesinden 72 saat önce erken uyarılarda bulunmuş ve tüm hükümet yetkililerini e-postalar ve medya aracılığıyla bilgilendirerek daha dikkatli ve tedbirli olmalarını ve ayrıca önleyici tedbirler almalarını istemiştir. Bu uyarılar doğrultusunda da doğu bölgelerinde Olağanüstü Hal ilan edilmiştir.

Ne yazık ki meydana gelen bu felaket, BM Genel Sekreteri António Guterres tarafından başlatılan uluslararası Herkes için Erken Uyarı kampanyasına duyulan ihtiyacı da vurgulamaktadır. WMO, erken uyarıların herkese ulaşmasını ve erken eyleme geçilmesini sağlamak için BM Afet Riskini Azaltma Ofisi, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, IFRC ve bir dizi başka ortakla işbirliği yapıyor.

Artık herkes bilmelidir ki; Gezegen ısındıkça, daha fazla aşırı yağış olayı görmemiz ve daha sıcak havanın daha fazla nem tutması nedeniyle daha şiddetli sellere yol açması beklenmektedir.

Medicane

Uydu görüntüsünde görülen dönen bulutlar Daniel Fırtınası olarak Yunanistan’da gelişti. Daniel ismi Yunanistan Ulusal Meteoroloji Servisi tarafından adlandırıldı. Daniel Fırtınası Libya’ya doğru ilerledikçe bir Medicane – Akdeniz kasırgasının özelliklerini geliştirdi. Bu melez fenomen bazı tropikal siklon ve bazı orta enlem fırtınası özellikleri göstermektedir. Aktivitesi tarihsel olarak Eylül ve Ocak ayları arasında zirve yapar.

Daniel Fırtınası 5-6 Eylül tarihlerinde Yunanistan’da rekor düzeyde yağışa neden olmuş, Zagora köyündeki bir istasyonda 24 saat içinde 750 mm yağış düştüğü bildirilmiştir. Bu yaklaşık 18 aylık yağışa eşdeğerdir. Yunanistan’ın orta kesimindeki Teselya’da birçok istasyon 24 saat içinde 400 ila 600 mm yağış aldı. Teselya, Yunanistan’ın tarımsal merkezidir ve bu nedenle ekonomik etkilerinin ciddi olması beklenmektedir.

Çok sayıda ölüm vakası yaşandı. Birçok insan çatılara sığındı.

Eş zamanlı olarak Yunanistan, ülkenin kuzeydoğusunda büyük bir yıkıma neden olan Avrupa’nın gelmiş geçmiş en büyük orman yangınıyla mücadele ediyordu.

Felaketler, son aylarda dünyanın pek çok ülkesinde geçim kaynaklarının ve yaşamların kaybına neden olan aşırı olaylar serisini sürdürüyor.

Eylül ayının ilk haftasında Brezilya’nın Rio Grande do Sul eyaletini vuran ekstra tropikal bir siklonun yol açtığı şiddetli yağışlar ve sellerin ardından otuzdan fazla kişinin öldüğü bildirilmiştir. 1 Eylül’de Brezilya ulusal hava durumu servisi Rio Grande do Sul’da beklenen şiddetli hava koşulları ve yüksek yağış miktarları hakkında bir basın haberi yayınladı. 1 ila 5 Eylül tarihleri arasında bazı yerlerde yaklaşık 250 ila 300 mm yağış kaydedilmiş ve 4 Eylül’de Passo Fundo’da 164.4 mm (1912’den beri seri) ve Cruz Alta’da 160.8 mm (1913’ten beri seri) gibi bazı istasyonlarda Eylül ayının en yüksek günlük değerleri aşılmıştır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram