Temmuz 2016

DARBE GİRİŞİMİNİ NEFRETLE KINIYORUZ

“Ülkemizde dün sahneye konan darbe girişimini demokrasimize yapılmış bir utanç girişimi olarak görüyor ve nefretle kınıyoruz.”

45 Yıllık Oda tarihimiz boyunca darbelere karşı duran ve darbelerin her türüne karşı olan tavrımızın bilinmesini isteriz. Yaşanan bu olay bir kez daha demokratik parlamenter sistemin önemini ortaya koymuştur. Darbe girişimine karşı başta başkanı ve mensubu olduğum Odamız ve bütün meslektaşlarımızla birlikte sürdürmeye kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Bu anlayışla, demokrasinin vazgeçilmesi meclisteki 4 siyasi partinin kararlılıklarının yanı sıra parti farkı gözetmeksizin tüm vatandaşlarımızın ortaya koyduğu tavırla darbe girişimi başarısızlığa uğratılmıştır. Güvenlik güçlerinin sağduyulu ve darbeyi önleyici girişimlerinin de altını ayrıca çizmek gerekir.

Meteoroloji Mühendisliğinin temeli bilim ve teknolojiye dayanmakta olup, hava, su ve atmosfer yeryüzünde yaşayan insanlar başta olmak üzere tüm canlıların en temel hakkıdır. Bu nedenle tüm canlıların yaşam kaynağı olan Meteoroloji dalıyla ilgilenen bizler darbelerden yana değil, demokrasi, cumhuriyet, bağımsızlık, millet ve vatanımızdan yanayız. Ayrıca mesleğimizi demokratik anayasal düzenin bulunduğu ortamlarda icra edebiliriz, zira darbe ortamında mühendislik ve mimarlık mesleğinin icra edilemeyeceği geçmişte yapılan darbelerde hepimizce görülmüştür.

Darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden demokrasi şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerken, çeşitli kurumlarda ve hava alanlarında bulunan fedakârca görevinin başında bulunan meslektaşlarımıza ve halkımıza geçmiş olsun dileklerimizle saygıyla sunarız.

TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkan

Ahmet KÖSE

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram