DENİZ SEVİYESİ PROJEKSİYONLARI SAN FRANCISCO’NUN UYUM PLANLAMASINA YÖN VERİYOR.

tarafından gönderildi

Deniz Seviyesi Projeksiyonları San Francisco’nun Uyum Planlamasına Yön Veriyor

Alan Buis,
NASA’s Jet Propulsion Laboratory

San Francisco Şehri ve civarı için bir kamu hizmetleri planlayıcısı olan David Behar, deniz seviyesinin yükselmesiyle ilgili en son bilgilere erişimin hem işi hem de şehri için çok önemli olduğunu ifade ediyor.

Behar, San Francisco Kamu Hizmetleri Komisyonu’nun iklim programı direktörüdür. En son iklim bilgilerini takip ediyor ve hem bir mühendis hem de planlamacı olarak ekibi ile birlikte çalışarak bu çalışmanın ajans ve diğer şehir departmanları için uygulanmasına liderlik ediyor.

Çalışmaları, Su İdaresi İklim İttifakı’nın kurucu başkanı olarak uzmanlığının onu iyi hazırladığı bir rol olan şehrin su kaynağının savunmasızlığını değerlendirmeyi içeriyor. İttifak, Amerika Birleşik Devletleri’nde 50 milyondan fazla Amerikalıya içme suyu sağlayan su kurumlarına iklim değişikliği konularında liderlik ve işbirliği sağlıyor.

Behar, “Odak noktam adaptasyon planlaması” dedi. “İklim değişikliğinin etkilerine hazır olmak için ne yapmamız gerekiyor? Ne tür belirsizliklerle karşı karşıyayız? “

Deniz seviyesinin yükselmesinden kaynaklanan mevcut ve gelecekteki tehditleri anlamak ve planlamak için, San Francisco Kamu Hizmetleri Komisyonu, geleneksel olarak, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), Ulusal Araştırma Konseyi (NRC) ve Ulusal Araştırma Konseyi’nin küresel gözlemlerine ve tahminlerine büyük ölçüde önem vermektedir.

Bilimsel tahminler tipik olarak karar vermeyi zorlaştıran belirsizlikler içerdiğinden Behar, karşılaştıkları kısa ve orta vadeli zorlukları anlamalarına yardımcı olan yeni araştırmalarla her zaman ilgilendiğini söylüyor.

Son zamanlarda dikkatini çeken bir araştırma alanı, Ben Hamlington ve ekibinin, Güney Kaliforniya’daki NASA Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki Pasifik Decadal Salınımı (PDO) adı verilen doğal bir okyanus iklimi döngüsünde devam eden değişikliklerin etkisini anlamak için yürüttüğü çalışmadır.

PDO, yaklaşık her beş ila 20 yılda bir sıcak ve soğuk aşamalar arasında geçiş yaparak Batı Kıyısına ılık veya soğuk sular getirir ve bu süreçte deniz seviyelerini yükseltir veya düşürür.

Bu doğal deniz seviyesi değişimlerinin anlaşılması, küresel ısınmaya bağlı olarak uzun vadeli küresel deniz seviyesi yükselmesinin etkilerini artıran uzun süreli yüksek sel riskine yol açabilmesi nedeniyle son derece önemlidir.

Hamlington’ın araştırması, son on yılda PDO’daki soğuktan sıcak bir aşamaya geçişin, Batı Kıyısı boyunca deniz seviyesinin yükselmesine yol açtığını gösteriyor. Bilim adamları, son beş yılda yılda yaklaşık 0,4 inç (10 milimetre) artış gördüler.

Gelgit göstergeleri ve uydu altimetrisinden elde edilen geçmiş gözlemlerle karşılaştırmalara dayanarak, Batı Kıyısı’nın önümüzdeki birkaç yıl boyunca benzer artışlar görmeye devam edeceği tahmin edilmektedir.

Behar, PDO’daki değişikliğin ve deniz seviyesinin yükselmesi üzerindeki etkisinin, Batı Kıyısı deniz seviyesi yükselme planlamacıları arasında çok dikkat çekeceğini, çünkü daha uzun vadeli, daha kalıcı eğilimlerin bir ön izlemesini sağladığını söylüyor.

Behar, “Günlük işlerinde ‘PDO’ terimini aktif olarak kullananların bildiğim tek bir planlayıcısı yok,” dedi. “Karar vericilerimizin bu eğilimin sahil şeritlerimiz için nasıl görüneceğini önceden bilmelerini istiyorum.

Gördüğüm kadarıyla, henüz kimse Batı Kıyısı’nda deniz seviyesinin yılda 0,4 inç yükselmesinden bahsetmiyor. Kısa ve orta vadeli planlamalarımızı biraz hızlandırmamız gerekecek. “

San Francisco Kamu Hizmetleri Komisyonu üyeleri, Mart 2019’daki İklim Bilgi Çalıştayında iklim değişikliğini planlamak için bilim insanlarına danışıyor. Kaynak: San Francisco Kamu Hizmetleri Komisyonu

Behar, planlamacıların deniz seviyesinin yükselmesine uyum sağlama çabalarının çoğunun, sadece bugün meydana gelen değişikliklere değil, aynı zamanda önümüzdeki 20-30 yılda göreceklerini düşündükleri şeylere de dirençli olmalarını sağlayan adım adım bir yaklaşım kullandığını söylüyor. Bu yaklaşım, belirsizlikle başa çıkmalarına yardımcı olur.

Bu adım adım süreç nedeniyle Behar, bugün karada ve suda neler olduğunu bilmenin değerli olduğunu söylüyor. “Karşılaştığımız kısa ve orta vadeli zorluklar hakkında bize ipuçları veriyor” dedi.

Artık San Francisco Kamu Hizmetleri Komisyonu, San Francisco’nun deniz seviyesinin yükselmesine karşı potansiyel güvenlik açıklarını anlamaya başladığına göre, Behar adaptasyon önlemlerini de planladıklarını söylüyor.

“Uyum sağlamaya yatırım yapmayı düşünmeye başlamalıyız” dedi. “Bugün ve önümüzdeki 10 yıl içinde olup bitenler, yüzyıl ölçeğindeki tahminler (deniz seviyesinin yükselmesi) kadar önemli olabilir. Ancak uzun vadeli tahminler hakkında gözlemler hakkında yaptığımızdan çok daha fazla rapor görüyoruz. “

Behar, PDO üzerine yapılan araştırmanın San Francisco Kamu Hizmetleri Komisyonu’na, uzun vadeli planlamalarına bilgi verebilecek kısa vadeli zorluklar hakkında bir anlayış sağlayabileceğini söylüyor.

Örneğin, adaptasyon senaryoları, dalga hareketinin etkilerini azaltmak için sulak alanlar kurmak gibi yeşil altyapı yatırımlarını içerir. Bu yeşil altyapı çözümünün yaşam döngüsü neredeyse tamamen deniz seviyesinin kısa vadeli yükseliş hızına bağlıdır. Bu nedenle, PDO ile ilgili bu bilgi, deniz seviyesi yükseltme çözümleri için altyapının nasıl tasarlanacağını anlamak açısından önemlidir.

“PDO ile ilgili bu yeni araştırma bize deniz seviyesinin 2,6 inç (66 milimetre) yükselmesi yerine, on yılda 4 inç (100 milimetre) ve 20 yılda 8 inç (200 milimetre) görebileceğimizi söylüyor. ‘Geçen yüzyılda görmüştüm,’ dedi. “Bu farkedilir olacak. Deniz seviyesindeki bu yükselme ivmesi, bugün ortalama yüksek gelgit çizgisinde veya yakınında olan kıyı şeritlerinde en güçlü şekilde hissedilecektir. “

Behar, hızlanan deniz seviyesindeki yükselmenin, önce kral gelgiti sırasında, sonra normal yüksek gelgitler sırasında daha sık sellere yol açacağını söylüyor. Güneş ve Ay’ın konumuyla ilişkili olan ve iklim değişikliğiyle ilgisi olmayan kral gelgiti, kıyı şeridine ilave 8 ila 12 inç (200 ila 300 milimetre) su getiriyor.

Güney San Francisco Körfezi’ndeki bazı sahil şeritleri düşük eğimli (hafif eğimli) ve kolayca su basacak” dedi. Ayrıca kısa vadede bir miktar kırılganlık yaratacak çünkü birçok yer 4 inçlik deniz seviyesinin yükselmesine duyarlı.

PDO ve El Niño’ya ek olarak, tümü su seviyelerini yükseltecek ve adaptasyon eylemi için daha büyük bir aciliyet yaratacak kral gelgitler ve fırtına dalgalanmalarımız var.

“Bu bilginin yerel yönetimlerdeki deniz seviyesinde uyum müdahalesini planlamaktan sorumlu kişilere sunulması ve akademik toplulukla işbirliği yoluyla onlar için anlaşılır hale getirilmesi gerçekten önemli” diye ekledi.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK NASA CLİMATE CHANGE

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram