DOĞAL AFETLER NEDENİYLE SON 50 YILDA 3.6 TRİLYON DOLAR MADDİ KAYIP OLDU.

tarafından gönderildi

Cenevre, 26 Ocak 2021

Climate Adaptation Summit

İklim değişikliği, aşırı hava olaylarının oluşma sıklığında ve yoğunluğunda artışa neden olurken, 25-26 Ocak’taki İklim Uyum Zirvesi’nde de odak noktası . etkili erken uyarı ve erken eylem ihtiyacı oldu

Hollanda’nın ev sahipliği yaptığı çevrimiçi etkinlik, küresel liderleri ve yerel paydaşları bir araya getirdi. Kapsamlı bir Uyum Eylem Gündemi başlattı ve dünyayı iklim değişikliğinin etkilerine karşı daha dirençli hale getirmek için yapılacak girişimlere yeni mali taahhütler verildiği belirtildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, açılış oturumunda yaptığı konuşmada “Dünya Meteoroloji Örgütü’ne göre, son 50 yılda hava, iklim ve suyla ilgili olarak 11.000’den fazla afet meydana geldi ve bunun sonucunda 3.6 trilyon ABD Doları tutarında kayıp oluştu. ” dedi.

“Aşırı hava koşulları ve iklime bağlı tehlikeler de son on yılda 410.000’den fazla insanın ölümüne neden oldu. Bunların büyük çoğunluğu ise ne yazık ki düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geldi. Bu yüzden adaptasyon ve direnç konusunda bir ilerleme çağrısında bulundum ”dedi.

Küresel anlamda ölüm sayısı düşmesine rağmen, halen yoksullar orantısız bir şekilde bu afetlere maruz kalmaya devam ediyor.

Guterres açılışta ayrıca “üç kişiden biri erken uyarı sistemleri tarafından yeterince kapsanmıyor. Riske dayalı yaklaşımlar gereken ölçekte olmadığından, küresel ölçekli kapsama sağlamak için birlikte çalışmanın gerekli olduğunu belirtti. Erken uyarı sistemlerinin kayıpları en aza indirmeye yardımcı olacağını belirtti. “

Afet Risk Yönetimi

İklim Uyum Zirvesi’nin eylem temalarından biri olan Afet Risk Yönetimi üzerine özel bir dikkat çekme etkinliği olarak erken uyarı sistemlerine daha fazla yatırım yapılmasının aciliyeti ele alındı. Ayrıca, erken uyarıları, tehlikelerin ortaya çıkmasından önce riske dayalı erken eyleme dönüştürme ihtiyacı da belirtildi..

Climate Adaptation Summit

https://public.wmo.int/en/media/press-release/climate-adaptation-summit-invest-early-warnings-and-early-action

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK WMO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram