Drier and Warmer Season Forecasted to Continue Across Eastern Africa
Published
27 August 2021

IGAD’ın İklim Tahmini ve Uygulamaları Merkezi’ne (ICPAC) göre, önümüzdeki Ekim-Aralık 2021 zaman aralığında Doğu Afrika’da normalden çok daha kurak ve sıcak bir sezon bekleniyor. Özellikle Tanzanya, Burundi, Ruanda, Kenya, güney, orta ve kuzeybatı Somali, güney ve güneydoğu Etiyopya ve Kızıldeniz kıyılarında ile kuzey Eritre, Kenya ve Somali’nin sınır ötesi bölgelerinde tahmin edilen normalden daha kuru ve sıcak koşullar endişe verici boyutlardadır.

Ekim-Aralık arası gelecek yağış mevsimi Uganda, Kenya, kuzey Tanzanya, güney ve orta Somali, güney Etiyopya ve Güney Sudan, Ruanda ve Burundi için önemli bir mevsimdir. Bu ülkelerden bazıları için bu mevsim ana tarım mevsimidir ve yıllık toplam yağışın %70’ini bu mevsimde alırlar.

2021yılı yılbaşından günümüze kadar bölgenin çoğunluğu için normalden daha kuru bir yıl oldu ve öyle olmaya da devam etmesi bekleniyor. Geçtiğimiz aylardaki yağış gözlemlerine göre; bölgenin Orta ve Güney Doğu Afrika’nın birçok yerinde yağış açığıyla karşı karşıya olunduğunu ve bunun Aralık 2021’e kadar devam edeceği tahmin ediliyor. Geçmişte gözlemlenen açıklar, özellikle Uganda, güneybatı Etiyopya, doğu Kenya, güney Somali ve Tanzanya için orta ve şiddetli kuraklık koşullarına işaret ediyor.

Kuru koşulların yanı sıra, bölge genelinde özellikle doğu Kenya’da Somali’de, Etiyopya’nın doğu bölgelerinde ve doğu Sudan’da sıcaklıkların da normalden daha yüksek olması bekleniyor.

26 Ağustos’ta ICPAC tarafından bölgedeki Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Servisleri ve diğer ortaklarla işbirliği içinde gerçekleştirilen ve Ekim – Aralık 2021 mevsimsel tahminini yayınlamak üzere çevrimiçi olarak toplanan 59. Afrika Boynuzu İklim Görünümü Forumu’ndan sonra bölgeye özel Mevsimsel tahmin, yayınlandı. Bu forum önümüzdeki sezon için muhtemel riskler, etkileri ve bu etkileri hafifletme önlemlerini tartışmak üzere önemli sosyo-ekonomik sektörlerden, hükümet ve sivil toplum kuruluşlarından, karar vericilerden, iklim bilimcilerinden ve sivil toplum paydaşlarından iklim hizmetleri sağlayıcılarını ve kullanıcılarını bir araya getirdi. WMO, değişen iklim ve yağış düzenlerimiz karşısında hayati bir bilgi ve planlama aracı olarak bölgesel iklim görünümü forumlarını desteklemektedir. ICPAC, WMO’nun bölgesel iklim merkezlerinden biridir.

Gıda güvenliği ve beslenme durumunun, özellikle Kurak ve Yarı Kurak bölgelerde, insani yardım ve müdahalelerin bölge genelinde daha da genişletilmesi ihtiyacını gerektirecek şekilde gittikçe kötüye gitmesi muhtemeldir. Genel olarak hem geç başlayan hem de az olan yağışlar, COVID-19 gibi iklimsel olmayan diğer etkenler, ekonomik şoklar ve çatışmalarla birleştiğinde bölge genelinde çiftçilik için de son derece zayıf beklentiler ortaya çıkmaktadır. ICPAC’a göre, önümüzdeki mevsimde bölgedeki 30 milyondan fazla insan büyük olasılıkla gıda konusunda son derece güvensiz (IPC Aşama 3+) ve 2021 yılına kadar acil yardıma ihtiyacı olacak.

COVID-19 salgını da dahil olmak üzere bölgeyi etkileyen devam eden eşzamanlı insani acil durumları göz önünde bulundurarak, bölgesel ve ulusal makamların bu mevsimsel tahmini acil durum planları geliştirmek ve bunları ICPAC ve Ulusal Meteoroloji Servisleri tarafından sağlanan haftalık ve aylık tahminlerle güncellemek için kullanmaları teşvik edilmektedir.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram