DOĞU AFRİKA’DA KURAKLIK ETKİSİNİ ARTTIRIYOR

tarafından gönderildi

Doğu Afrika’da Kuraklık etkisini arttırıyor.

Drought grips Horn of Africa

Doğu Afrika, Etiyopya, Kenya ve Somali son 40 yıldır yaşanmamış bir kuraklığın içinde. Yağışlar art arda dördüncü sezonda istenilen düzeyde değil. Bu nedenle de İnsani yardım kuruluşları bu kuraklık sonucunda oluşabilecek kıtlığı önlemek için acil destek çağrısında bulundu.

Yılın başından bu güne kadar hidrometeoroloji topluluğundan uzmanlar, ileriye dönük planlamaya, tavsiye ve destek sağlamak için Birleşmiş Milletler ve İnsani Yardım Teşkilatı meslektaşlarıyla sürekli diyalog halindedir.

Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi’nin (IGAD’ın) İklim Tahmini ve Uygulamaları Merkezi’nin (ICPAC) son değerlendirmesi, Mart-Mayıs (MAM) 2022 yağmur sezonunun ilk ayının özellikle kurak geçtiğini gösteriyor. Bir bütün olarak baktığımız zaman; bölge normalden çok daha yüksek sıcaklıklara ve daha az yağış değerlerine sahip. Bilindiği gibi ICPAC, bir WMO bölgesel iklim merkezidir.

IGAD’ın İdari Sekreteri Dr Workneh Gebeyehu, “MAM yağmurları bölge için çok önemlidir ve ne yazık ki, bugün sadece üç değil, potansiyel olarak dört ardışık başarısız sezona bakıyoruz” dedi. “Bu, hem bölgemizdeki hem de Avrupa’daki çatışmalar, COVID-19’un etkisi ve makro ekonomik zorluklar gibi diğer stres faktörleriyle birleştiğinde, Büyük Afrika Boynuzu’nda akut gıda güvensizliğine neden olmaktadır. ” Afrika Boynuzu’nda kuraklık olayları artık çok sık görülmeye başlandı ve ayrıca bu bölge son iki yılda yıkıcı bir çöl çekirgesi salgınından da etkilendi.

Daha çok uzun yağışlar olarak bilinen Mart-Mayıs arasında meydana gelen yağışlar, özellikle bölgenin ekvator bölgelerinde toplam yıllık yağışın %70’ine oluşturan ana yağış mevsimidir.

IGAD ve FAO’nun eş başkanlığındaki Gıda Güvenliği ve Beslenme Çalışma Grubu, IGAD bölgesinde 29 milyondan fazla insanın yüksek düzeyde gıda güvensizliği ile karşı karşıya olduğunu tahmin ediyor.

“Zaten kuraklık nedeniyle 15,5 ila 16 milyon kız ve erkek kardeşimizin acil gıda yardımına ihtiyacı var. Bu Etiyopya’da 6 ila 6,5 ​​milyon, Kenya’da 3,5 milyon ve Somali’de 6 milyon civarındadır. Dr Workneh Gebeyehu, Somali’nin bir bölümünde 81 bin kişinin kıtlık riskiyle karşı karşıya kalmasıyla durumun felaket boyutunda olduğunu duyurdu.

ICPAC Direktörü Dr Guleid Artan, “Su ve meralardaki ciddi kıtlık, daha küçük gıda üretimine, hayvancılık ve vahşi yaşamda önemli kayıplara neden olduğu gibi bölgede bu kaynaklar temellinde meydana gelen çatışmalarda da ciddi artışa yol açıyor. Mevcut göstergeler durumun önümüzdeki aylarda daha da kötüleştiğini ortaya koymaktadır.” dedi

Gıda ve Tarım Örgütü, İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, BM Çocuklara Yardım Fonu ve Dünya Gıda Programı ortak bir bildiri yayınlayarak özellikle Somali’de durumun vahim olduğu konusunda uyarıda bulundu. Hayat kurtaran ürünlerin ölçeğini büyütmek için acilen fon enjeksiyonu çağrısında bulundu.

Raporda, “Somali, kıtlık koşullarıyla karşı karşıya, hızla artan gıda fiyatları ve devasa finansman açıkları, Somalililerin neredeyse %40’ını uçurumun eşiğine getirdi” dedi.

Entegre Gıda Güvenliği Aşaması Sınıflandırması (IPC) raporuna göre ; altı milyon Somalilinin veya nüfusun yaklaşık yüzde 40’ının şu anda aşırı düzeyde gıda güvensizliği ile karşı karşıya olduğunu ve Afrika’nın diğer altı bölgesinde de büyük olasılıkla kıtlık koşullarıyla karşı karşıya olunduğunu ortaya koymaktadır. Bu, yılın başından bu yana aşırı düzeyde akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya kalan insan sayısında neredeyse iki kat artış anlamına geliyor.

TMMOB METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram