Meteoroloji Teşkilatları ve insani yardım kuruluşları Doğu Afrika için kuraklık alarmı veriyor.

FAO: Drought in East Africa May 2022

WMO dahil olmak üzere bir çok meteoroloji teşkilatları ve insani yardım kuruluşları, dört yağışsız mevsimin ardından Doğu Afrika’da açlık tehdidinin belirdiğini ve durumun her geçen gün daha da kötüleşeceği konusunda ortak bir uyarı yayınladı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından 14 ajans adına yapılan açıklamada, mevcut şiddetli, yaygın ve kalıcı çok mevsimli kuraklığın Somali’yi, Kenya’nın kurak ve yarı kurak topraklarını ve Etiyopya’yı etkilediği belirtildi. Dört ardışık yağmur mevsimi ne yazık ki kurak geçti. Bu durum en az 40 yıldır görülmeyen bir iklim olayı olarak kayıtlara geçti.

Meteoroloji uzmanlarının geniş bir fikir birliği ile desteklenen en son uzun vadeli mevsimsel tahminlerine göre, artık Ekim-Aralık (OND) yağışlı sezonunun da kurak geçeceğine dair somut bir risk olduğu ifade ediliyor. Açıklamada, bu tahminlerin gerçekleşmesi halinde, bölgede zaten acil olan insani durumun daha da kötüleşeceği belirtildi.

2022 Mart-Mayıs döneminde yağışlı olması gereken mevsim, rekor düzeydeki en kurak mevsim olarak kayıtlara geçti. Bu durum geçim kaynaklarını mahveden, gıda, su ve beslenme güvensizliğinde keskin artışlara neden olacak gibi görünüyor. Kenya’da (1,5 milyon) ve Etiyopya’da (2,1 milyon) olmak üzere tahminen 3,6 milyon hayvan öldü. Somali’nin en kötü etkilenen bölgelerinde, 2021’in ortasından bu yana 3 hayvandan 1’inin telef olduğu tahmin ediliyor.

Somali ve güney Etiyopya’da bir milyondan fazla insan yerlerinden oldu. Mevcut su kaynağı açıkları, Haziran-Eylül kurak mevsiminde devam edeceği tahmin edilen çok yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle daha da kötüleşecek. Mera koşulları da bu ortamda normalden daha hızlı kötüleşecek.. Netice olarak yaygın hayvan ölümlerinin yanı sıra nüfus yer değiştirmelerine neden olacaktır. Uyarıda, ekim alanlarında, hasatların yine ortalamanın oldukça altında olacağı ve hanelerin yüksek gıda fiyatları nedeniyle gıdaya erişiminin sınırlı olacağı, dış pazarlara uzun süreli bağımlılığa neden olacağı belirtildi.

Gıda Güvenliği ve Beslenme Çalışma Grubu (FSNWG), şu anda 16,7 milyon insanın yüksek akut gıda güvensizliği (IPC Aşama 3+) ile karşı karşıya olduğunu tahmin ediyor ve bu rakamların Eylül ayına kadar 20 milyon kişiye yükselmesini tahmin ediyor.

Ortalamanın altında yağışların olacağı tahmin edilen OND ( Ekim Kasım Aralık ayları)sezonu, 2023’te zaten vahim olan gıda güvenliği ve yetersiz beslenme durumunun daha da bozulmasına neden olacaktır. Bununla birlikte, Ekim ve Aralık ayları arasındaki gerçekleşecek yağışlardan bağımsız olarak, koşullar 2023’ün ortalarından önce gıda güvenliği iyileştirmelerini görecek kadar hızlı iyileşmeyecek. Açıklamada, hayat kurtarmak ve açlık ve ölümü önlemek için şimdiden alınacak eylemlerin hızla büyütülmesi gerektiği belirtildi.

Bu uyarı, Öngörülen Eylemi hızlandırmak ve karmaşık hidrometeroloji bilgilerini basit ve eyleme dönüştürülebilir tavsiyelere dönüştürmek için bir araya gelen hidro-meteoroloji ve insani yardım kuruluşlarının ortak çalışması sonucunda oluşmuştur..

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas’ın Açıklaması

Afrika Boynuzu’nu etkileyen mevcut kuraklık, art arda dördüncü defa ortalamanın altında gerçekleşen yağış mevsiminden sonra muhtemelen 40 yılın en kötüsüdür. Mevcut kuraklığa neden olan iklim koşullarının bu yılın sonuna kadar devam etmesi ve Ekim-Aralık 2022 sezonu için daha da ciddi bir tehdit oluşturması beklenmektedir.. Bölge, daha önce de 2019 – 2020 döneminde en kötü Çöl Çekirge salgınlarından birinden etkilenmiş idi.

Çok yıllı bir La Niña etkinliği olan 2020, 2021 ve 2022 boyunca, 2010-2011’de Doğu Afrika’daki yıkıcı kuraklıkta da gördüğümüz gibi (Somali, güneydoğu Etiyopya ve Doğu Kenya) dahil olmak üzere Doğu Afrika’da daha az yağışa neden oldu.

La Niña, iklimimizin doğal değişkenliğinin bir parçasıdır. Bununla birlikte, insan kaynaklı iklim değişikliği, doğal olarak meydana gelen hava ve iklim olaylarının etkisini artırmakta ve daha yoğun ve şiddetli aşırılıklara yol açmaktadır. İklim değişikliği aynı zamanda artan hava sıcaklıkları ve buharlaşma ile (bitkilerden ve topraktan olan nem kaybı) arttırıyor. Bu etkileşim ise kuraklıkları daha da şiddetlendiriyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli Altıncı Değerlendirme Raporu, Kuzeydoğu Afrika’da ortalama yağışlarda gözlenen düşüşler ve aşırı sıcakların yoğunluğu ve sıklığında gözlenen artışa insan katkısı olduğuna dair net kanıtlar olduğunu belirtmektedir. Doğu Afrika’da Mart-Mayıs arasındaki “Uzun yağmur mevsimi” için her on yılda (1983-2010 dönemi) -2 ila -7 oranında azalan bir yağış miktarı olduğu rapor edilmiştir.

Gıda güvenliği üzerindeki etkiler de kapsamlıdır. Afrika’da, iklim değişikliği nedeniyle 1961’den bu yana tarımsal verimlilik diğer tüm bölgelerden daha fazla olmak üzere % 34 oranında azaldı. Gelecekteki sıcaklık artışının büyüme mevsimlerini daha da kısaltarak, su stresini arttırması ve gıda sistemlerini olumsuz etkileyeceği konusunda yüksek risk var.

WMO topluluğu, bu yıkıcı kuraklığın etkilerini azaltmaya çalışmak için insani yardım kuruluşları ile aktif olarak çalışmaktadır. Yaşamları ve geçim kaynaklarını korumak için iklim hizmetlerini ve erken uyarıları devreye sokmaya ve güçlendirmeye devam edeceğiz.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram