DÜNYA “OKYANUS GÜNÜ ” KUTLU OLSUN

tarafından gönderildi

OKYANUS GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO), diğer çözüm ortakları ile birlikte sürdürülebilir bir “Okyanus ” için, bilimsel çözümleri destekleyen bir çalışma gerçekleştirmektedir.

Peki Okyanuslar neden önemlidir? İnsan aktiviteleri, Küresel ölçekte iklimi düzenleyen ve milyarlarca insana yiyecek gıda ve geçim imkanı sağlayan, Dünya yüzeyinin % 70 ‘ inden fazlasını kapsayan okyanuslar üzerinde eşi benzeri görülmemiş bir stres oluşturmaktadır.

BM Genel Sekreteri António Guterres yaptığı açıklamada, “Gezegenimizin akciğerleri ve en büyük karbon yutak alanı olan okyanuslar aynı zamanda küresel iklimi düzenlemede hayati bir rol oynamaktadır” dedi.

Sera gazlarının artan konsantrasyonlarının bir sonucu olarak iklim sisteminde biriken fazla enerjinin % 90’ından fazlası okyanuslara gider.

2019 yılında okyanus sıcaklığı ve küresel ölçekte ortalama deniz seviyesi en yüksek değerlerine ulaşarak rekor kırdı.

İklim değişikliği nedeniyle deniz seviyesi sürekli artmaktadır. Bu deniz seviye artışı; deniz seviyesinde bulunan ülkeleri , kıyı şehirlerini ve kıyı yerleşim alanlarını, hayatını denizlerdeki faaliyetleri ile sağlayan toplumları ciddi olarak tehdit etmektedir.

Okyanusların yüzeyindeki Sıcaklık artışından başka diğer bir önemli sorunda , Okyanusların daha asidik hale gelmesidir.

Okyanusların asidik hale gelmesi başta Deniz biyoçeşitliliği ve temel gıda zincirlerini tehdit etmektedir..

Gezegenimizin akciğerleri “Okyanuslar “maalesef bugün daha sağlıksız görünmekte ve insanlık için en büyük tehdit olan iklim değişikliğini yavaşlatma yetenekleri her geçen gün dahada azalmaktadır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram