NASA tarafından yapılan bir çalışma İki derecelik Isınmada karşılaşacağımız muhtemel iklim risklerini ortaya koyuyor.

Bu harita, 2045 yılı için çalışmanın analizi tarafından öngörülen “yangın hava indeksi” (FWI) adı verilen bir ölçüdeki küresel değişimi göstermektedir (kırmızı: daha fazla aşırı yangın havası; mavi: daha az). FWI, bir bölgenin aşırı yangın havası koşullarını birlikte artıran düşük yağış ve yüksek rüzgarlar gibi koşulların bir kombinasyonunu temsil eder.

NASA Earth Exchange tarafından yüksek çözünürlüklü iklim projeksiyonları üzerinde yapılan analiz, küresel sıcaklıkların artmaya devam etmesi ve sanayi öncesi seviyelerin 2 derece üzerine çıkması halinde, dünya çapında insanların iklim değişikliğinin birçok etkisiyle aynı anda karşılaşabileceği ve bunun ciddi sonuçlar doğurabileceği sonucuna varıyor. Kaynak: NASA/Taejin Park

Küresel sıcaklıklar artmaya devam eder ve sanayi öncesi seviyelerin 2 santigrat derece (3,6 Fahrenheit derece) üzerine çıkarsa, dünya çapında insanlar iklim değişikliğinin birden fazla etkisiyle aynı anda karşı karşıya kalabilir. Farklı iklim etkilerinin nasıl bir araya gelebileceğini anlamak için bu tür bir ısınmanın öngörülen etkilerini analiz eden NASA liderliğindeki bir çalışmaya göre ortaya konulmaya çalışıldı.. Küresel sıcaklıklarda 2 derecelik bir artış, insan kaynaklı iklim değişikliğinin tehlikeli ve basamaklı etkilerinin ortaya çıkacağı kritik bir eşik olarak kabul ediliyor.

Araştırmacılar, 20. yüzyılın ortalarına (1950-1979) kıyasla dünya nüfusunun dörtte birinden fazlasının her yıl bir ay daha şiddetli sıcak stresi yaşayabileceğini tespit etti. Yüksek sıcaklıklar ve kuraklık Amazon gibi yerlerde tehlikeli bir şekilde birleşerek orman yangını riskini artırabilir. Amerika’nın batısında, aşırı yangın havası muhtemelen daha yoğun olacak ve daha uzun sürecektir.

Çalışmanın yazarları, artan sıcaklıkların potansiyel bileşik etkilerini araştırmak için özel olarak geliştirilmiş bir dizi iklim tahminiyle çalıştı. Bu tahminler ilk olarak dünyanın önde gelen 35 iklim modeli – özellikle de NASA Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü tarafından geliştirilen modelleri içeren Birleştirilmiş Modeller Karşılaştırma Projesi’ne (CMIP) katkıda bulunanlar – tarafından üretilmiştir. CMIP, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli ve diğer uluslararası ve ulusal iklim gruplarının tarihsel, güncel ve gelecekteki iklim değişikliklerini anlamalarına yardımcı olan iklim projeksiyonları sağlamaktadır.

NASA Earth Exchange’deki (NEX) araştırmacılar daha sonra CMIP6 modellerinin çıktılarını aldılar ve bunları “küçültmek” için gelişmiş istatistiksel teknikler kullanarak çözünürlüğü önemli ölçüde iyileştirdiler. NEX, NASA’nın Kaliforniya Silikon Vadisi’ndeki Ames Araştırma Merkezi’nde bulunan süper bilgisayarları kullanarak uçak ve uydular tarafından toplanan büyük miktardaki verileri ya da bu durumda iklim modelleri tarafından üretilen tahminleri analiz etmektedir. Bu araştırmayı destekleyen NEX veri seti kamuya açıktır ve çevrimiçi olarak erişilebilir.

İklim Etkilerinin Birleştirilmesi.

Ellerindeki yeni veri setiyle Ames’teki NEX araştırmacıları, altı temel iklim değişkeni için öngörülen değişiklikleri değerlendirmek üzere küçültülmüş projeksiyonları analiz etti. Isınmanın 2°C’yi geçtiği bir noktada hava sıcaklığı, yağış, bağıl nem, kısa ve uzun dalga güneş radyasyonu ve rüzgar hızındaki değişiklikleri incelediler.

Makalenin ilk yazarı ve Bay Area Environmental Research Institute (BAERI) ile Ames’te araştırmacı olan Taejin Park, “Çevrenin bu yönlerinin nasıl değişeceğinin tahmin edildiğini ve bunların birleşik etkilerinin dünyanın dört bir yanındaki insanlar için ne anlama gelebileceğini incelemek istedik” dedi.

Araştırmacılar iki iklim göstergesine özellikle dikkat ettiler: sıcaklık stresi – ya da sıcaklık ve nemin insan vücudu üzerindeki birleşik etkileri – ve yangın havası ki bu durumda da sıcaklık, yağış, nem ve rüzgarı dikkate alınır. Araştırmacılar, dünyanın çoğu bölgesinin daha yüksek sıcaklık stresi yaşayacağını, ekvatora yakın ülkelerin ise daha fazla sayıda aşırılık yaşayacağını tespit etti.

BAERI’de kıdemli bilim insanı ve çalışmanın eş yazarı olan Ramakrishna Nemani, “İncelenen tüm iklim aşırılıklarının artan etkileri, yangınlar, seller, toprak kaymaları ve sonuçta ortaya çıkabilecek mahsul kıtlıkları nedeniyle topluluklara ve ekonomilere önemli zararlar verebilir” dedi.

İklim Verilerinin Demokratikleştirilmesi

Bu araştırma için kullanılan NEX küçültülmüş veri seti, 2100 yılına kadar CMIP6 iklim modellerinden türetilen küresel, günlük iklim projeksiyonları sağlamaktadır. NEX ürününün günlük doğası, aşırı uçları yakalamak için önemlidir. Aylık bir ortalamada birleştirilmesi halinde, tehlikeli derecede sıcak ve nemli olacağı öngörülen birkaç gün rakamlar arasında kaybolabilecek ve insan yaşamına yönelik riski gizleyebilecektir.

NEX ürününde yerel ve bölgesel detay seviyesi – projeksiyonların çözünürlüğü – çoğu iklim projeksiyonundan daha yüksektir, bu da liderlerin hedeflenen iklim adaptasyonu ve azaltma planları geliştirmelerine yardımcı olabilir. Ham iklim modeli projeksiyonları tipik olarak yaklaşık 120’ye 120 mil (200’e 200 kilometre) alan için sonuçlar verirken, NEX ölçek küçültme çalışması bu çözünürlüğü yaklaşık 15’e 15 mile (25’e 25 kilometre) çıkarmaktadır.

Bu kadar çok veriyi küçültmek büyük bir iş ve NEX araştırmacıları NASA’nın Ames’teki güçlü Pleiades süper bilgisayarına güveniyor. Pleiades, Artemis programı için roket fırlatmalarında, yakıt tasarruflu uçak tasarımlarında ve Dünya’nın iklimiyle ilgili çalışmalarda önemli bir rol oynayarak NASA’nın en zorlu sorunlarından bazılarının çözülmesine yardımcı oluyor.

NEX bilim insanları, küçültülmüş iklim projeksiyonlarının karar vericilerin bölgelerini iklim etkilerine karşı hazırlamalarına ve korumalarına yardımcı olabileceğini umuyor. NEX’in baş bilim insanı ve makalenin ortak yazarı Ian Brosnan, örneğin, yerel bir politika yapıcının daha fazla sel bariyeri inşa etmeye veya sele eğilimli bölgelerde daha az gelişme sağlamaya karar verebileceğini söyledi.NEX veri seti, yeni ticari ve kar amacı gütmeyen kuruluşların özel ve kamu sektörleri için özelleştirilmiş iklim riski değerlendirmeleri geliştirmelerine de yardımcı olabilir.

Brosnan, “Ölçeklendirilmiş NASA verileri gerçekten erişilebilir bir formda” dedi. “Lisans öğrencilerinden deneyimli iklim bilimcilere kadar teknik becerisi olan herkes bu projeksiyonların içerdiği bilgileri inceleyebilir.”

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : NASA

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram