DÜNYANIN SULARINI İZLEMEK İÇİN ABD-AVRUPA UYDUSU TESTLERİNE BAŞLADI.

tarafından gönderildi

Dünyanın Sularınıİzlemek için ABD-Avrupa Uydusu

Engineers integrate separate parts of the SWOT satellite into one in a clean room facility in Cannes, France. Credits: Thales Alenia Space


Mühendisler, SWOT uydusunun ayrı hazırlanan parçalarını Fransa’nın Cannes kentindeki bir temiz oda tesisinde tek bir parça olarak entegre ediyor.

Kısaca:
Uluslararası bir ekip bu yeni nesil uyduyu 2022’de fırlatmaya hazırlarken, Yüzey Suyu ve Okyanus Topografyası artık uzay aracı ana görev alanına giriyor.

Uluslararası bir mühendis ve teknisyen ekibi, Dünya’nın yüzey sularının ilk küresel boyutta araştırmasını yapacak ve çok küçük ölçekli okyanus akıntılarını da inceleyecek yeni nesil bir uydunun montajını tamamladı. Yüzey Suları ve Okyanus Topografyası (SWOT) görevinin başlamasına sadece bir yıl kaldı ve uzay aracındaki son testler başladı.

SWOT, NASA ve Fransız uzay ajansı Centre National d’Etudes Spatiales (CNES) arasında, Kanada Uzay Ajansı (CSA) ve Birleşik Krallık Uzay Ajansı’nın (İngiltere Uzay Ajansı) katkılarıyla oluşturulmuş bir işbirliğidir. SUV boyutundaki bir uydu, okyanuslar, göller ve nehirler dahil olmak üzere Dünya’nın tuzlu ve tatlı suları hakkında veri toplayacak ve araştırmacıların dünyadaki suyun hacmini, yerini ve durumunu izlemesini sağlayacak.

SWOT, dönen küçük okyanus akıntılarının extrem sıcaklıklarını, nemi ve atmosferden karbondioksit gibi sera gazlarını absorbe ettiği süreçler gibi, iklim değişikliğinin gezegenin suları üzerindeki etkilerini ölçmeye yardımcı olacaktır. Uydunun ölçümleri, gezegenin göllerine, nehirlerine ve rezervuarlarına ne kadar suyun aktığının belirlenmesine ve deniz seviyesindeki bölgesel değişikliklerin de izlenmesine katkı sağlayacaktır.

Washington’daki NASA Genel Merkezi’nde SWOT program bilimcisi Nadya Vinogradova Shiffer, “SWOT, şu anda sahip olduğumuz tüm yüzey sularına, suyun gezegenin etrafında nasıl hareket ettiğine ve yeni bir iklimde ona ne olduğuna dair ilk küresel anlık görüntülerimiz olacak” dedi.

Ajansın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki bir ekip, uydunun bilimsel olarak ” kalbi ” diyeceğimiz ünitesini Haziran ayında Fransa’nın Cannes kentine gönderdi. O zamandan beri, uzay aracının bilimsel ekipmanlarını tutacak olan kısmını uydunun geri kalanına monte etmek ve elektrik bağlantılarının da düzgün çalışmasını sağlamak için CNES’ten meslektaşları ve Fransız uzay ajansının yüklenicisi Thales Alenia Space ile birlikte çalışıyorlar.

JPL’den SWOT proje müdür yardımcısı Said Kaki, “En iyi bölüm, farklı ekipler tarafından dünya çapında birbirinden ayrı olarak imal edilmiş iki karmaşık sistemin bir araya getirilip çalıştığını görmek oldu” dedi. Kaki, JPL’den yaklaşık 25 kişilik bir ilk ekiple birlikte, misyonun bilimsel ekipmanlarını Haziran ayında Fransa’ya kadar takip etti. Uyduyu oluşturacak teknik ekibin bizzat yapması gereken belirli testler ve prosedürler olacak. Bu nedenle SWOT uydusu Eylül 2022’de Orta Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’ndeki fırlatma sahasına gönderilene kadar bu ekip evlerinden binlerce mil uzakta yaşayacak ve çalışacaklar.

Cannes’dan görev için JPL yük sistemi mühendisi Nacer Chahat, “Evden bu kadar uzun süre uzakta olmak her zaman kolay değil, ama neyse ki harika iş arkadaşlarımla birlikteyim” dedi. Nacer Chahat, Uzay aracı testlerini denetlemek ve ortaya çıkan zorlukların giderilmesine yardımcı olmak için sahada.

“SWOT, şu anda sahip olduğumuz tüm yüzey sularına, suyun gezegenin etrafında nasıl hareket ettiğine ve yeni bir iklimde ona ne olduğuna dair ilk küresel fotoğrafımız olacaktır.”

Test Aşaması

Önümüzdeki altı ay, uydunun fırlatmanın zorluklarına ve zorlu uzay ortamına dayanabilmesini sağlamak için üç aşamalı test gerçekleştirilecek. Mühendisler ve teknisyenler, uyduyu, fırlatma sırasındaki yoğun titreşimleri ve sarsıntıları simüle eden, sallama masası adı verilen bir cihaza bağlayacaklar. Ardından uzay aracı, blastoff’a benzer yüksek desibelli seslerle bombalamak için akustik bir odaya alınacak. Ardından, SWOT’u sıcaklık dalgalanmalarını ve uzay boşluğunu taklit eden bir odaya taşıyacaklar. Son olarak mühendisler, sistemlerinin uzay aracının çeşitli bölümlerinden ve diğer uydulardan gelen sinyaller de dahil olmak üzere herhangi bir elektromanyetik etkileşime dayanabileceğinden emin olmak için uyduyu ek testlerden geçirecek.

Kaki, “Bundan sonra uzay aracının düğmelerini açıp fırlatma alanına göndereceğiz ” dedi. Vandenberg’de ekip, uydunun Kasım 2022’den sonra planlanan fırlatma için hazır hale getirilmesi için son rötuşları yapacak.

Görevin bilim ekibi de tüm hızıyla çalışmalarına devam ediyor ve uzay aracı yörüngedeyken yapması gerekenleri planlıyor. Araştırmacılar, analitik çalışmaları hızlandırmak için simüle edilmiş verileri kullanıyor ve “kalibrasyon ve doğrulama” olarak adlandırılan lansmandan hemen sonraki döneme hazırlanıyorlar. Bu, bilim araçlarının verileri düzgün bir şekilde toplayıp ölçmeleri gerekeni ölçtüğünden emin olmak için araştırmacıların uydudan alınan verileri yerdeki ölçümlerle karşılaştırdığı aşamadır..

Misyonun uluslararası olmasının doğası gereği , mühendislik ekibi gibi bilim ekibinin de tüm kıtaları kapsadığı anlamına gelmektedir. SWOT için JPL proje bilimcisi Lee-Lueng Fu, “Görevin proje bilimcisi olarak işimin en iyi yanı, oşinografi ve hidrolojide farklı ilgi alanlarına ve geçmişlere sahip büyük bir uluslararası araştırma ekibiyle çalışabilmek ” dedi. “Bu deneyim, 40 yıllık Dünya araştırmalarına bağlılığımdan sonra bile bilimsel kariyerimin ufkunu genişletti.”

SWOT
Bu resim Dünya’nın tatlı ve tuzlu sularını ölçeceği yörüngedeki SWOT uydusunu göstermektedir. Kaynak: NASA/JPL-Caltech

Misyon Hakkında Daha Fazla Bilgi
SWOT, CSA ve Birleşik Krallık Uzay Ajansı’nın katkılarıyla NASA ve CNES tarafından ortaklaşa geliştirilmektedir. NASA için Caltech tarafından Pasadena, California’da yönetilen JPL, projenin ABD bileşenine liderlik ediyor. Uçuş sistemi yükü için NASA, Ka-bant Radar İnterferometre (KaRIn) cihazı, bir GPS bilim alıcısı, bir lazer retroreflektör ve iki ışınlı bir mikrodalga radyometre sağlıyor. CNES, Doppler Orbitography and Radioposition Integrated by Satellite (DORIS) sistemi, nadir altimetre, KarIn RF alt sistemi (İngiltere Uzay Ajansı desteğiyle), platform ve yer kontrol segmentini sağlıyor. CSA, KarIn yüksek güçlü verici tertibatını sağlıyor. NASA, ilgili fırlatma hizmetleri sağlıyor.

Misyon hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu adresi ziyaret edin:https://swot.jpl.nasa.gov/

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: NASA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram