EKSTREM HAVA ŞARTLARI ABD VE AVRUPAYI ETKİLİYOR.

tarafından gönderildi

Ekstrem hava koşulları ABD ve Avrupa’yı Etkiledi

US Cold Wave Feb 2021: Climate Reanalyzer

Kuzey Amerika’nın büyük bir bölümü soğuk ve yoğun kar yağışının etkisi altında kaldı. Bu durum bölgede yaşayan milyonlarca insan için can kaybı, büyük trafik kaosu ve elektrik kesintilerine neden oldu.

Pek çok yeni rekor seviyede meteorolojik değerlerin ölçüldüğü , Kanada’dan Teksas’a kadar uzanan bir Arktik hava patlaması gözlendi.

ABD Ulusal Hava Durumu Servisi’ne göre, 1,6 milyon km²’nin üzerinde 100 milyondan fazla insan kış fırtınası uyarısı altındaydı. ABD Kıtasının yaklaşık % 73’ü 16 Şubat gece yarısı itibariyle karla kaplandı. Bu değer 2003 yılına kadar uzanan veri tabanında kaydedilen en büyük orandır.

Teksas’ın bazı bölgeleri Alaska’dan daha soğuktu. Gelen bilgilere göre Dallas, 15 Şubat 2021 tarihinde, 1989’dan beri şehrin gördüğü en soğuk sıcaklık olan 4 ° F (-16 ° C) ‘ye ulaştı. Mevsim normalleri ise 60 ° F (15.6 ° C) civarındadır. Kıtalararası Havaalanında sıcaklık 17 ° F (-8 ° C) idi.

Teksas’ta 4 milyon kişinin bu koşullardan etkilendiği bildirildi. NASA tarafından yayınlanan uydu verileri, elektrik kesintilerinin boyutunu gösterdi.

ABD Ulusal Hava Durumu Servisi, anormal derecede soğuk sıcaklıkların 19 Şubat’a kadar devam edeceğini söyledi. “Kayıtlı soğuk günlük maksimum ve minimum sıcaklıklar, Güney Orta ABD’de Cumartesi sabahına kadar görülebilir. Ovalar ve Mississippi Vadisi, normalin altında 20 ila 30 Fahrenheit arasında değişen günlük sıcaklık anomalileri bekleyebilir ”dedi.

Avrupa’da Fırtına ve Soğuk Hava

Rusya Federasyonu ve Avrupa’nın kuzey kesimleri, Şubat ayı ortasında bir dizi Atlantik fırtınasının yanı sıra çok soğuk havadan da etkilendi. Güney Avrupa ve Akdeniz, İspanya da dahil olmak üzere büyük kar fırtınalarına sahne oldu. 15 Şubat haftasında Yunanistan karla kaplandı ve Suriye ve Yemen’deki nüfusun insani sıkıntılarına kar da eklendi.

Polar Vortex

Birleşik Krallık, Braemar’daki sıcaklıkla 1955’ten bu yana en soğuk Şubat gecesini gördü, Aberdeenshire, Birleşik Krallık Met Ofisi’ne göre 10 Şubat’ta eksi 23.0 ° C’ye düştü.

İskandinavya’da Letonya, 2020/2021 kışında -3,7 ° C, 2012 / 2013’ten bu yana en soğuk ve o zamandan beri en yoğun kar örtüsü ile ortalama hava sıcaklığını gördü. Şubat ayının ilk on gününde Letonya’da ortalama hava sıcaklığı -8,8 ° C idi, bu on yıllık ortalamaların (1981-2010 normu) 5,0 ° C daha altında.

Deutsche Wetterdienst’e göre, Almanya’da 8 Şubat’ta başlayan haftada, birçok gözlem istasyonunda sıcaklık -20 ° C’nin altına düşerek aylık rekorlar kırarken, alçak alanlarda bile yoğun kar yağışları meydana geldi. Giderek daha nadir görülmesine rağmen Hollanda’daki kanallar dondu.

Ani Stratosferik Isınma

Şubat ayının aşırı hava durumu, büyük ölçekli ve birbirine bağlı atmosferik dolaşım kalıpları ve Kuzey Kutbu’nun yaklaşık 30 km yukarısında, Stratosfer’de yükseklerde Ani Stratosferik Isınma Olayı adı verilen yeni bir meteorolojik olay tarafından tetiklendi.

Stratosferik ısınma olayı, Dünya’nın Kuzey ve Güney kutuplarını çevreleyen, etraflarında dönen batı jet akımı rüzgarları olan düşük basınçlı ve soğuk hava alanı olan kutupsal girdabın zayıflamasına yol açtı. Tipik olarak, bu rüzgarlar kışın Kuzey Kutbu’ndaki en soğuk havayı tutacak kadar güçlüdür. Zayıflama, soğuk havanın ABD dahil orta enlemlere yayılmasına ve daha sıcak havanın Kuzey Kutbu’na doğru girmesine neden oldu

Kuzey Kutbu Salınımı adı verilen bir endeks, kutup havasının Kuzey Kutbu’nda ne kadar geride tutulduğunu veya güneye doğru kıvrıldıklarını ölçer. Pozitif bir Arktik Salınımı, Kuzey Kutbu’nda soğuk havanın sıkıştığını gösterir; ve negatif olanı, jet akımı zayıflarken soğuk havanın güneye çarptığı anlamına gelir.

Arctic Oscillation 2021

Kutup girdabının tekrarlanan kesintileri, Aralık 2020’nin başından bu yana güçlü bir şekilde olumsuz bir Kuzey Kutbu salınımına neden oldu. Bu, Avrupa’da soğuk dalgaların yanı sıra özellikle Güney Avrupa ve Akdeniz kıyısında yoğun yağış olaylarıyla birlikte sıcak bir Kuzey Kutbu, soğuk kıta modeline dönüştü.

İklim Değişikliğinin Rolü

Soğuk büyü alışılmadıktır, ancak istisnai değildir. Ve Kuzey Amerika’nın aksine, dünyanın diğer bölgeleri alışılmadık derecede sıcak. Soğuk havayı takiben, Orta Avrupa’nın pek çok bölgesi makul olmayan bir şekilde ısındı.

Genel olarak, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak soğuk dalgalar daha seyrek hale geliyor ve küresel ısınmanın bir sonucu olarak yeni soğuk hava kayıtlarında bir düşüş var. Ancak soğuk hava ve kar, kuzey yarımkürede kışın tipik hava modellerimizin bir parçası olmaya devam edecek.

US Cold Wave Feb 2021

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli Beşinci Değerlendirme Raporunda, “küresel ölçekte ortalama sıcaklıklar arttıkça, günlük ve mevsimsel zaman ölçeklerinde çoğu kara alanında daha sık sıcak ve daha az soğuk hava aşırı uçlarının olacağının neredeyse kesin olduğunu söyledi. Daha yüksek frekans ve sürede sıcak hava dalgaları oluşacak. Ara sıra da soğuk kış aşırılıkları meydana gelmeye devam edecek. “

Kuzey yarımkürede kış mevsiminde ara sıra görülen aşırı sıcaklıkların (soğuk ve sıcak olaylar) niteliğine ilişkin araştırmalar halen devam etmektedir. Kuzey Kutbu ısınmasının küresel ortalamanın iki katından daha hızlı olmasıyla, Kuzey Kutbu hava kütlelerinin ısınması ve azalan deniz buzunun okyanus sirkülasyonunu ve jet akışını nasıl etkilediğine ve böylece orta enlemlerde havayı nasıl etkilediğine dair özel bir ilgi var.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram