EN SICAK MAYIS AYINI YAŞADIK…

tarafından gönderildi

EN SICAK MAYIS AYI

Avrupa Komisyonu adına görev yapmakta olan Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi , Kopernik İklim Değişikliği Servisi’ne (C3S) göre, en sıcak Mayıs ayını yaşadık.

1981-2010 yılları Mayıs ayı ortalama sıcaklıklarına göre 2020 yılı Mayıs ayı 0.63 ° C daha sıcak oldu.

Sibirya’nın bazı bölgelerinde; hem Mayıs ayında hem de tüm bahar ayları boyunca sıcaklıklar ortalamanın 10 Derece C kadar üzerinde gerçekleşti..

Aynı zamanda Batı Alaska , Andes sınırı boyunca Şili ve Arjantin de, Batı ve Doğu Antartika bölgelerinde de ortalamanın çok üzerinde sıcaklıklar gözlendi.

Ayrıca Batı ve Kuzey Amerika, Güney Amerika ‘nın kuzey ve güneybatısı, Orta ve Güney-Batı Afrika ve Güney Doğu Asya’ da ortalamasından çok daha sıcaktı.

Mayıs ayında Sıcaklıkları Ortalamanın altında olan bölgeler ise Orta ve Doğu Kanada’nın bir çok bölümü ile ABD’nin doğu bölgeleri , Güney Brezilya, güney Asya ve Avustralya’yı kapsamaktadır.

Elde edilen tüm bu değerlendirmelerin kaynağı ; uydulardan, gemilerden, uçaklardan, yüksek atmosfer gözlem istasyonlarından. kara ve deniz yüzeyinde bulunan binlerce gözlem istasyonunu ile milyarlarca ölçüm parametresini analiz eden bilgisayarlar tarafından üretilen sonuçların analizlerine dayanmaktadır.

Copernicus verileri WMO , NOAA, NASA, İngiltere Meteoroloji Ofisi ve Japonya Meteoroloji Teşkilatı tarafından kendi data setlerinin yanı sıra küresel sıcaklık istatistiklerini oluşturabilmek için kullanılmaktadır.

TMMOB

Meteoroloji Mühendisleri Odası

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram