Copernicus, Temmuz 2023’ün şimdiye kadar kaydedilen en sıcak ay olduğunu doğruladı.

Temmuz 2023, küresel ortalama sıcaklığın kayıtlardaki en yüksek sıcaklık olduğu teyit edildi. Bu ay, 1991-2020 Temmuz ayı ortalamasından 0,72°C, bir önceki en sıcak ay olan Temmuz 2019’dan ise 0,33°C daha sıcak olarak kayıtlara geçti.

Avrupa Komisyonu adına Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) tarafından AB finansmanıyla yürütülen Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S), küresel yüzey hava sıcaklığı, deniz buz örtüsü ve hidrolojik değişkenlerde gözlemlenen değişiklikleri raporlayan aylık iklim bültenlerini rutin olarak yayınlamaktadır. Bu ay, deniz yüzeyi sıcaklığı ile ilgili önemli noktalar da bu basın bülteninde yer almaktadır. Raporlanan tüm bulgular, dünyanın dört bir yanındaki uydular, gemiler, uçaklar ve meteoroloji istasyonlarından elde edilen milyarlarca ölçümün bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilen analizlerine dayanmaktadır.

1940’tan 2023’e kadar tüm Temmuz ayları için küresel ortalama yüzey hava sıcaklığı. Mavi tonları ortalamadan daha soğuk yılları gösterirken, kırmızı tonları ortalamadan daha sıcak yılları göstermektedir. Veriler: ERA5. Kaynak: C3S/ECMWF

Temmuz 2023 – Yüzey hava sıcaklığında öne çıkan noktalar

Temmuz 2023 ayındaki küresel ortalama sıcaklığın kayıtlardaki en yüksek sıcaklık olduğu teyit edilmiştir.

Temmuz 2023 Ayı, 1991-2020 Temmuz ayı ortalamasından 0,72°C ve bir önceki en sıcak ay olan Temmuz 2019’dan 0,33°C daha sıcak oldu.

Temmuz 2023 Ayı, 1850-1900 ortalamasından yaklaşık 1,5°C daha sıcak olduğu tahmin edilmektedir.
Güney Avrupa da dahil olmak üzere Kuzey Yarımküre’nin birçok bölgesinde sıcak hava dalgaları yaşandı.

Birçok Güney Amerika ülkesinde ve Antarktika’nın büyük bölümünde ortalamanın çok üzerinde sıcaklıklar meydana geldi.

Temmuz 2023 – Deniz yüzeyi sıcaklığında öne çıkan noktalar

Küresel ortalama deniz yüzeyi sıcaklıkları Nisan 2023’ten bu yana uzun bir süre alışılmadık derecede yüksek seyrettikten sonra yine artmaya devam etti ve Temmuz ayında rekor seviyelere ulaştı.
Temmuz 2023 Ayı tamamı için, küresel ortalama deniz yüzeyi sıcaklıkları 1991-2020 ortalamasının 0,51°C üzerinde gerçekleşmiştir
.

Kuzey Atlantik 2023 Temmuz ayında, havzanın kuzeydoğu kesimindeki sıcaklıkların ortalamanın üzerinde kalması ve kuzeybatı Atlantik’te alışılmadık derecede yüksek sıcaklıkların gelişmesi nedeniyle ortalamanın 1,05°C üzerinde seyretmiştir.

Grönland’ın güneyinde ve Labrador Denizi’nde, Karayip havzasında ve Akdeniz’de deniz sıcak hava dalgaları gelişti.

El Niño koşulları ekvatoral doğu Pasifik üzerinde gelişmesine devam etti.

Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S) Direktör Yardımcısı Samantha Burgess’e göre: ” Temmuz ayında küresel hava sıcaklıklarının ve küresel okyanus yüzey sıcaklıklarının tüm zamanların rekorunu kırdığına tanık olduk. Bu rekorlar, hem insanlar hem de giderek daha sık ve yoğun aşırı olaylara maruz kalan gezegenimiz için korkunç sonuçlar doğurmaktadır.”

“2023 yılı şu anda son ortalamanın 0.43ºC üzerinde seyrederek bugüne kadar ki en sıcak üçüncü yıl olurken, Temmuz ayında ortalama küresel sıcaklık sanayi öncesi seviyelerin 1.5°C üzerinde gerçekleşti. Bu durum geçici olsa bile, bu rekorların arkasındaki ana etken olan küresel sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik iddialı çabaların aciliyetini göstermektedir.”

“Bu bir sürpriz değil”

Dünya Meteoroloji Teşkilatı İklim Hizmetleri Direktörü Chris Hewitt, 8 Ağustos’ta BM medya brifinginde yaptığı açıklamada, “Kayıtlara geçen en sıcak ay haberi belki de artık sürpriz olmamalı. WMO’nun son yıllık İklim Durumu Raporu, 2015’ten 2022’ye kadar kayıtlara geçen en sıcak sekiz yıl olduğunu ve bunun on yıldan on yıla net bir ısınmanın ardından geldiğini belirtti. Atmosferdeki sera gazı konsantrasyonlarında devam eden artışları görmeye devam ettikçe, bu uzun vadeli ısınma devam edecek ve sonuç olarak sıcaklık rekorları da kırılmaya devam edecektir.”

Ocak ayından Temmuz ayına kadar olan takvim yılı ortalamaları karşılaştırıldığında, 2023 yılı için küresel ortalama, 1991-2020 dönemine göre 0,43°C ile kayıtlardaki en yüksek üçüncü sıcaklıktır. 2016 yılı için bu değer 0,49°C ve 2020 yılı için 0,48°C’dir. 2016’nın son aylarının nispeten serin geçmesi (yıllık ortalamayı 0,44°C’ye düşürmesi) nedeniyle 2023 ile 2016 arasındaki farkın önümüzdeki aylarda daralması beklenirken, mevcut El Niño olayının gelişmesiyle 2023’ün geri kalanının nispeten daha sıcak geçmesi beklenmektedir.

Temmuz 2023 – Deniz Buzunda Önemli Noktalar

Antarktika’daki deniz buzu miktarı, uydu gözlemlerinin başladığı tarihten bu yana en düşük Temmuz ayı değeri olan, ortalamanın %15 altındaki aylık değerle yılın aynı dönemi için rekor kırmaya devam etti. Haziran ayında olduğu gibi, günlük Antarktika deniz buzu miktarı ay boyunca yılın bu dönemi için daha önce gözlemlenen değerlerin önemli ölçüde altında kaldı.

Deniz buzu konsantrasyonları en çok kuzey Weddell, doğu Bellingshausen ve kuzey Ross Denizlerinde ortalamanın altında kalırken, geniş bir Amundsen Denizi sektöründe ortalamanın üzerinde konsantrasyonlar devam etti.

Arktik deniz buzu kapsamı ortalamanın biraz altında, ancak Temmuz 2020’deki minimum rekorun oldukça üzerindeydi.

Arktik Okyanusu’nun çoğunda ortalamanın altında deniz buzu konsantrasyonları görülürken, kuzey Sibirya kıyılarının kuzeyinde ortalamanın üzerinde konsantrasyonlar hüküm sürdü.

Haziran 2023 – Öne çıkan hidrolojik değişkenler

Temmuz 2023, kuzey Avrupa’nın büyük bölümünde ve Karadeniz ve Ukrayna’dan kuzeybatı Rusya’ya kadar olan bölgede ortalamadan daha yağışlı geçmiştir.

Akdeniz havzasında ortalamadan daha kurak koşullar yaşanmış, İtalya ve güneydoğu Avrupa en büyük anomalilere sahne olmuştur.

Avrupa’nın ötesinde, Temmuz 2023 Kuzey Amerika’nın kuzeydoğusu, Afganistan, Pakistan, Çin’in kuzeydoğusu, Avustralya’nın kuzeyi ve doğusu ve Şili’de ortalamadan daha yağışlı geçmiştir.

Ortalamadan daha kuru olan ekstratropikal bölgeler arasında Meksika ve güneybatı Amerika Birleşik Devletleri, orta ve güneydoğu Asya, güneybatı Avustralya ve güney Brezilya ve Paraguay’ın bazı kısımları yer almaktadır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK:WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram