Hava tahmini çalışmaları, dün gece ( 13.Aralık.2022) yeni nesil uydunun fırlatılmasıyla yeni bir çağa girdi.

Yeni nesil uydu, şiddetli hava olaylarını izlemek ve tahmin etmek için çok daha gelişmiş sensörler taşımaktadır.

EUMETSAT Genel Direktörü Phil Evans, Fransız Guyanası Kourou’dan dün gece son derece gelişmiş bir meteorolojik uydunun fırlatılmasının Avrupa’da hava tahmini için yeni bir çağın başlangıcını müjdelediğini söyledi.

MTG-I1 uydusu, fırtına, şimşek, sis ve orman yangınları gibi şiddetli hava olaylarını izlemek ve tahmin etmek için daha gelişmiş ve hassas ekipmanlar taşıyan yeni nesil meteorolojik uyduların ilkidir.

21:30 CET’de bir Ariane-5 roketiyle başarıyla fırlatıldı ve Ekvator’un 36.000 km yukarısındaki yörüngesine doğru ilerliyor.

Evans, “MTG-I1, her 10 dakikada bir, şimdiye kadar mümkün olandan çok daha hızlı ve çok daha yüksek çözünürlükte, çok daha kesin ayrıntılarla Avrupa ve Afrika’nın görüntülerini verecek. Bu veriler, meteorolojistlerin ana zorluklarından birini – hızla gelişen şiddetli hava olaylarını zamanında ve doğru tahmin etmelerini – karşılamalarına yardımcı olacak, böylece vatandaşlar, ilk müdahale ekipleri ve sivil yetkililer uygun önlemleri alabilecek. ” dedi

“Uydunun şimşek görüntüleyicisi, şimşek çakmalarını bulutlar arasında ve bulutlardan yere kadar sürekli olarak haritalayacaktır; bu özellik son derece önemlidir. Bu açıdan bakıldığı zaman da Avrupa’da toplum ve havacılık endüstrisi güvenliğine sağlayacağı faydalı bilgilerle bir ilktir.”

MTG-I1 – tam adı Meteosat Üçüncü Jenerasyon Görüntüleme 1 ( Meteosat Third Generation – Imager 1 dir. MTG-I1 uydusu 12 aylık bir devreye alma aşamasından geçecek ve bu süreçte enstrümanları kalibre edilecektir. Uydunun ürettiği veriler, faaliyete geçmeden önce mutlaka doğrulanacaktır.

EUMETSAT’ın Almanya’nın Darmstadt kentindeki genel merkezinden işletilecek.

Evans, “Üçüncü Nesil Meteosat bir Avrupa başarı öyküsüdür” dedi. “Hiçbir Avrupa ülkesi böyle bir sistemi kendi başına geliştirmeyi ve işletmeyi göze alamazdı. Bilimsel ve teknik uzmanlıkları da dahil olmak üzere 30 üye devletimizin kaynaklarını birleştirerek, hava ve iklim izlemede yeni bir çağ başlatabildik” dedi

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : EUMETSAT

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram