Giresun’da aşırı yağışın nedeni: ‘Charlie Brown’ bulutları..

tarafından gönderildi

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Orhan Şen, şiddetli yağışın deniz üzerinde oluşan ve ‘Charlie Brown’ denilen bulutlardan kaynaklandığını söyledi. Öte yandan Giresun’daki sel bölgesinde yapılan arama çalışmalarında kayıp 1 kişinin daha cansız bedeni bulundu. 2 kaybın daha bulunmasıyla yaşamını yitirenlerin sayısı, 8’e yükseldi. 

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Giresun’da meydana gelen sel felaketini değerlendirirken şunları söyledi:

“Bu bölgede bu aylarda görülen yağışlar, yağış tipi mevsim normallerine uygun. Yağışın şiddeti de artık mevsim normali haline geldi. Bu yağışları ‘iklim değişikliği’ ile açıklamak doğru değil. O zaman yerel yönetimler bunu bir mazeret olarak kullanıyor, ‘İklim değişti, böyle oldu’ diye işin içinden çıkmaya çalışıyorlar. Dere kenarlarının imara açılması göz ardı ediliyor.

DENİZ SUYU ÇOK ISINMIŞTI

3-4 gündür biz bu bölgedeki yağışları takip ediyoruz. Deniz suyu sıcaklığının 25 derece olduğunu gördük. Bu durumun bir risk olduğunu görüyorduk. Meteoroloji Genel Müdürlüğü de bu riski gördü ve gerekli uyarıları yaptı. Bu iklim değişikliğine bağlanamaz. Bu bölgede deniz üzerinde 12-13 kilometre kalınlığında CB (Charlie Brown) olarak adlandırılan bulutlar oluştu. Bu bulutlar önce deniz üzerinde oluşur ve sonra karaya doğru hareket eder. Netice itibariyle de metrekareye 139 kilogram yağış düşmüş. Fakat afete niye dönüştü? Bu önemli. Afete dönüşmesinde ise insani sorumluluk var. Dere kenarlarındaki yapılaşma temel sorun. Bu bölgede dereler var. Arkaları dağ. Bu derelerdeki su arkadaki dağlara düşen yağışın debisini de akış gücünü de alıyor. Dere yatağına, su yoluna yerleşim yaparsanız,  o sel orayı mutlaka vurur. Hiç şaşmaz.”

KATİL BULUTLAR

Meteorolojide ‘Kümülonimbus’ denilen bu bulutlar aynı zamanda ‘Katil Bulutlar’ olarak da adlandırılıyor. Havacılık terminolojisinde ‘CB-Charlie Brown’ olarak tanımlanıyor. Bunlar, pilotların en tehlikeli bulduğu ve her zaman uzak durdukları bulut kümeleri.

CAN KAYBI 8’E YÜKSELDİ

Giresun’daki sel felaketinde, Tirebolu-Doğankent yolunda menfezin çöktüğü bölgede, sabah saatlerinde başlanan arama çalışmalarında, 2 kişinin daha cansız bedeni bulundu. 2 kaybın daha bulunmasıyla selde yaşamını yitirenlerin sayısı, 8’e yükselirken, 8 kişiyi arama çalışmaları sürdürülüyor. 

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : MUSA KESLER _ HÜRRİYET GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram