Güney Afrika’da şiddetli yağışların ardından olağanüstü hal ilan edildi.

South Africa Floods April 2022

Güney Afrika hükümeti, geçen hafta KwaZulu-Natal eyaletinde yoğun yağış ve selin etkisiyle mücadele edebilmek için ulusal düzeyde olağanüstü hal ilan etti. Güney Afrika’da 11 ve 12 Nisan’da, 24 saatlik bir süre içinde 200 ila 400 mm arasında yağış kaydedildi..

Aslında bu afet , değişen iklim koşullarında şiddetli yağışların yarattığı tehlikelerin ve herkese ulaşması gereken ” etki tabanlı erken uyarılara ” duyulan ihtiyacın bir kez daha ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Meydana gelen yağışlar en az 443 kişinin ölümüne neden oldu. Halen onlarca insan da kayıp. Evleri sel suları tarafından tamamen zarar gören tahminen 40.000 kişi yerinden yurdundan oldu.. İşletmeler, yollar, köprüler, su, elektrik, demiryolu ve telekomünikasyon altyapısında büyük hasarlar meydana geldi. Seller aynı zamanda yakıt ve gıda tedarikini de kesintiye uğrattı.

Kıtanın en büyük ve en yoğun nakliye terminallerinden biri olan Durban Limanı da bu yağışlardan ciddi şekilde etkilendi. Bu rota günde 13.000 ağır vasıtanın geçtiği bir rota olduğu içinde çok büyük bir ekonomik etkisi oldu.

Güney Afrika Hükümeti bu durumu ciddi ve acil bir yardım çabası gerektiren insani bir felaket olarak nitelendirdi ve binlerce insanın yaşamının, sağlığının ve esenliğinin hala risk altında olduğu konusunda uyarılar yaptı.

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, “Bu sel bizim için iklim değişikliğinin bir sonucu olarak aşırı hava koşullarının artan sıklığının trajik bir hatırlatıcısı oldu. Toplumumuzu iklim değişikliğinin etkilerine karşı daha iyi korumak için iklim uyum önlemlerine yatırımımızı artırmamız gerekiyor,” dedi. .

“Aynı zamanda, savunmasız toplulukları koruyan ve işlerini güvence altına alan adil bir geçiş yoluyla kendi emisyon azaltma hedeflerimizi de takip etmemiz gerekiyor” dedi.

Aşırı yağış, iklim değişikliğinden beklediklerimizle tutarlıdır – daha sıcak bir atmosfer daha fazla nem tutar ve bu nedenle genellikle yağış yoğunluğunu artırır. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli Altıncı Değerlendirme raporu, Doğu Güney Afrika’da yoğun yağış ve sel baskınlarında gözlenen ve öngörülen bir artış olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, bunu böylesine yıkıcı bir olay haline getirmek için başka birçok faktör de bir araya geldi.

SouthAfricaFloods

Güney Afrika Meteoroloji Servisi, yoğun yağışların kesintili bir alçak basınç sistemi tarafından tetiklendiğini söyledi. Bu, güney Hint okyanusundan beslenen nemli hava ile gelişti, böylece sistemi daha fazla yağış üretmeye yönlendirdi.

KwaZulu-Natal’dan gelen gece yağış raporları, yağışın özellikle yoğun ve aşırı doğasının altını çizdi, 24 saatlik düşüşler 200 mm’yi hatta 300 mm’yi aştı. Bu tür yağışlar, normalde tropik siklonlarla ilişkilendirilen değerler düzeyindedir; ancak bu sistem tropikal değildi, tropikal bir siklon da değildi.

“Güney Afrika Meteoroloji Servisi (SAWS) tarafından yapılan açıklamada gerçekten de zamanında etki temelli uyarılar yapılmış olsa bile, sonuçlara göre gece ve bu sabahki olağanüstü şiddetli yağış tahminlerimizin çok ötesinde gerçekleşti ” dedi

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, hükümet liderlerine taziyelerini iletti. BM şefi, WMO’nun önümüzdeki beş yıl içinde dünyadaki herkesin giderek artan aşırı hava ve iklim değişikliğine karşı erken uyarı sistemleriyle korunmasını sağlamak için Kasım ayına kadar bir eylem planı sunmakla görevlendirildiğini belirtti

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram