Görüntünün olası içeriği: şunu diyen bir yazı '2020-10-23 13:49:12IST Product Date Selecbon 06:00 UTC SAsiaFFGS South Asia Flash Flood Guidance System WRF FMAP-03hr 2020-10-23 06:00UTC Next Interval 2020-10-23 08:19:12UTC Resett Current Base Layers SRTM15PLUS450mBathymetry Precip Nomir WRFFMAY OpenStreetMap(O OSM) 60.00 Shaded elief Basin Selection EnterasinD 40.00 perational Product Dutlines 10.00 Only Only Dutlines Stations Value abels Map Dressing Graticule Product ownloads Basin Composite Colorscale map) Colorscale map) 500km ComparisonPage Product iewer Product Comparison FFGPlot Basin i Downloads Product Console Dashboard'

Hindistan Meteoroloji Teşkilatı tarafından , yoğun nüfuslu bir bölgede doğal afetlere karşı daha gelişmiş erken uyarıların yapılabilmesi amacı ile Güney Asya Ani Taşkın Yönlendirme Sistemi başlatıldı.

Güney Asya’da özellikle ani seller ve nehir selleri, muson mevsiminde büyük can ve mal kaybına neden olmaktadır. Aşırı yağışların sıklığı, kentleşme, arazi kullanımındaki değişiklikler nedeniyle erken uyarı sistemlerine duyulan ihtiyaç her geçen gün daha da önem kazanmaktadır.


Küresel Ani Sel Yönlendirme Sistemi artık 60’tan fazla ülkede üç milyar insana (dünya nüfusunun% 40’ı) erken uyarılar sağlıyor.

Güney Asya FFGS, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı / İnsani Yardım Bürosu tarafından finanse edilmekte ve WMO ve Hidrolojik Araştırma Merkezi tarafından uygulanmaktadır.

NOAA, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, Sisteme bir uydu verilerini sağlayan kuruluştur.

Başta insanlar olmak üzere canlıların hayatları ve geçim kaynaklarını korumak için bu büyük girişime destek olan herkese çok teşekkürler.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram