HAVA DURUMU VE İKLİM ARASINDAKİ FARK NEDİR.

tarafından gönderildi

” Hava Durumu ” ve ” İklim ” Arasındaki Fark Nedir?

Hava durumu ve iklim arasındaki fark bir zaman ölçüsüdür. Hava durumu, atmosferik koşullarının kısa bir süre içinde oluştuğu durumdur. İklim ise , atmosferin nispeten çok daha uzun süreler boyunca nasıl “davrandığı” dır.

İklim değişikliğinden bahsettiğimizde, günlük hava durumunun uzun vadeli ortalamalarındaki değişikliklerden bahsediyoruz.

Bugün çocuklar her zaman ebeveynlerinden ve büyükanne ve büyükbabalarından, okula giderken kışın yağan karın her zaman nasıl bellerine kadar geldiğine dair hikayeler dinliyorlar..

Bugün, ABD de Ocak 2005’teki Kuzeydoğu bölgesi haricinde, ülkenin çoğu bölgesinde çocuklar bu tür ciddi karlarla kaplı kışları yaşamadılar. Son kış karlarındaki değişim, ebeveynlerinin gençliğinden beri iklimin nasıl değiştiğini de göstermektedir.

Son zamanlarda yazlar daha sıcak geçiyorsa, iklim değişmiş olabilir. Dünyanın çeşitli yerlerinde, bazı insanlar baharın 30 yıl öncesine göre şimdi daha erken geldiğini fark etmişlerdir. Erken bir bahar, iklimde olası bir değişikliğin de göstergesidir.

Uzun vadeli iklim değişikliğine ek olarak, daha kısa vadeli iklim değişiklikleri vardır. Bu sözde iklim değişkenliği, El Niño, La Niña, volkanik patlamalar veya Dünya sistemindeki diğer değişikliklerle ilgili periyodik veya aralıklı değişikliklerle temsil edilebilir.

 Hava Durumu Ne Anlama Geliyor

Hava durumu , temelde atmosferin davranış biçimidir. Esas olarak yaşam ve insan faaliyetleri üzerindeki etkilerine göre ele alınabilir.

Hava Durumu ve İklim arasındaki fark, havanın atmosferdeki kısa vadeli (dakikalardan aylara kadar) değişikliklerden oluşmasıdır. Çoğu insan havayı, yüksek ve alçak basınçta olduğu gibi sıcaklık, nem, yağış, bulutluluk, parlaklık, görüş, rüzgar ve atmosferik basınç açısından düşünür.

Çoğu yerde, hava durumu dakikadan dakikaya, saatten saate, günden güne ve mevsimden mevsime değişebilir. Bununla birlikte, iklim, zaman ve mekândaki ortalama hava durumudur. Farkı hatırlamanın kolay bir yolu, iklimin beklediğiniz şey olması gibi. Tıpkı; çok sıcak bir yaz mevsimi gibi.. Aynı şekilde hava durumu derken; fırtınalı, yağmurlu yada sıcak bir gün gibi.

Hava Durumunu Oluşturan Unsurlar

Hava durumunda gerçekten çok fazla bileşen var. Hava, güneş ışığı, yağmur, bulut örtüsü, rüzgarlar, dolu, kar, karla karışık yağmur, dondurucu yağmur, sel, kar fırtınası, buz fırtınaları, gök gürültülü fırtınalar, soğuk bir cepheden veya ılık cepheden sürekli yağmurlar, aşırı sıcak, sıcak hava dalgaları ve daha fazlası…

İklim Ne Anlama Geliyor

Küresel İklim Modelleri ve Küresel İklim Projeksiyonları - Meteoroloji  Genel Müdürlüğü

İklim kısaca, belirli bir bölgedeki çok daha uzun vadeli hava durumu modelinin bir tanımıdır.

Bazı bilim adamları, belirli bir bölge ve dönem için iklimi, genellikle 30 yıldan uzun süren, ortalama hava durumu olarak tanımlar.

Bilim insanları iklim hakkında konuşurken, belirli bir bölgede uzun bir süre boyunca meydana gelen yağış, sıcaklık, nem, güneşlenme, rüzgar hızı, sis, don ve dolu fırtınaları gibi fenomenler ve diğer hava durumu ölçümlerine bakmaktadır.

Örneğin, bilim insanları yağış verilerine, göl ve rezervuar seviyelerine ve uydu verilerine baktıktan sonra, bir yaz boyunca bir alanın ortalamadan daha kuru olup olmayacağını anlayabilirler. Bu durum birçok yaz mevsimi süresince normalden daha kuru olmaya devam ederse, muhtemelen iklimde bir değişiklik olduğuna işaret eder.

Temperature Map
Küresel iklim değişikliğini incelemek için sıklıkla kullanılan NOAA kutupsal yörüngeli uydu verilerinden üretilen Aylık Ortalama Uzun Dalga Radyasyon (OLR) ürününe bir örnek.
NOAA

Neden İklim Konusunda Çalışmalıyız?

İklimi ve değişimini incelemenin en önemli tarafı, iklimin tüm canlıları ve yaşamı derinden etkileyecek olmasıdır.

Yükselen küresel sıcaklıkların deniz seviyelerini yükseltmesi ve yağışları ve diğer yerel iklim koşullarını değiştirmesi beklenmektedir.

Değişen bölgesel iklim sonucunda, orman alanları, mahsul verimi ve su kaynakları ciddi olarak etkilenebilir. Ayrıca insan sağlığını, hayvanları ve birçok ekosistem türünü de etkileyebilir.

Çöller mevcut meralara doğru genişleyebilir. Milli Parklarımız ve Milli Orman alanlarımız kalıcı olarak azalma eğilimi gösterebilir..

ABD’nin önde gelen bilim kurumlarından biri olan Ulusal Bilimler Akademisi, son yirmi yılda hızlanan ısınmayla birlikte geçen yüzyılda Dünya’nın yüzey sıcaklığının yaklaşık 1 derece Fahrenheit arttığını açıkladı.

Son 50 yıldaki ısınmanın çoğunun insan faaliyetlerinden kaynaklandığına dair yeni ve daha güçlü kanıtlar var. Yine de, doğal döngülerin ve süreçlerin rolü hakkında hala bazı tartışmalar süregelmektedir.

İnsan faaliyetleri, başta karbondioksit, metan ve azot oksit olmak üzere sera gazlarının birikmesi yoluyla atmosferin kimyasal bileşimini değiştirdi.

Bu gazların ısı tutma özelliği tartışmasızdır, ancak Dünya ikliminin bunlara tam olarak nasıl tepki verdiği konusunda hala belirsizlikler mevcuttur.

ABD İklim Değişikliği Bilim Programına (http://www.climatescience.gov) göre, aerosoller, arazi kullanım değişikliği ve gibi faktörler iklim değişikliğinde önemli rol oynayabilir, ancak tam olarak etkileri halen belirsizdir.

Current Sea Surface Temperature Anomalies
Operasyonel SST ( Deniz Yüzey Sıcaklık ) anomali çizelgeleri, ENSO (El Niño – Güney Salınımı) gelişimini değerlendirmede, kıyı yükselmesindeki büyük değişimleri izlemede yararlıdır. NOAA

İklim Değişikliğini Kim Araştırıyor?

Modern iklim tahmini, 1700’lerin sonunda Thomas Jefferson ile başladı ve bugün dünya çapında incelenmeye devam ediyor.

NASA, NOAA, ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve diğer federal kurumlar, Pek çok üniversite , çok sayıda ulusal ve uluslar arası kurum ve kuruluşlar ile özel bilim insanları da iklim değişikliği üzerinde çalışmaktadır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : NASA ( https://www.nasa.gov/mission_pages/noaa-n/climate/climate_weather.html )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram