HAVANI BİLİRSEN, RİSKİNİ DE BİLİRSİN….

tarafından gönderildi

HAVANI BİLİRSEN RİSKİNİ DE BİLİRSİN..

Şiddetli gök gürültülü fırtınalar dün Queensland, NSW ve doğu Victoria ‘ bölgesine hasar veren şiddetli rüzgarları, iri dolu tanelerini ve şiddetli yağışları getirdi.

Görüntünün olası içeriği: bulut, gökyüzü, açık hava ve doğa

Fırtına yaklaşık 2000 km boyunca hızla ilerledi . NT ‘ deki Tennant Creek ‘ ten güneydeki Kosciuszko Dağı ‘ na kadar olan alanı etkiledi.

Doğu Avustralya genelinde 10 saatlik bir süre içinde 120,000 ‘ den fazla yıldırım kaydedildi. En kuvvetli rüzgarlar Thargomindah, Qld ‘ de 102 km / saat; Cobar, NSW ve Hotham Dağı, Vic ‘ te 96 km / saat ve St George, Qld ‘ de 89 km / saat olarak kaydedildi.

Güney Qld ‘de gök gürültülü fırtınalar öncesinde meydana gelen kuvvetli rüzgarlar Eulo ve Bollon’ da büyük toz fırtınaları meydana getirdi.

Meydana gelen dolu yağışlarında hem oldukça iri taneli dolu, hem de dev dolu taneleri gözlemlendi. Wagga Wagga civarında 3 cm, NSW ‘ de Gundagai civarında 4 ila 6 cm arasında dolu taneleri görüldü.

En yüksek yağış NSW ‘ de kaydedildi. Ayrıca Caroda ‘ da 50 mm; • Forbes ‘ ta 38.4 mm (10 dakikada 24.4 mm; 30 dakikada 34 mm olarak gerçekleşti);• Yukarı Horton ‘ da 29 mm;• Carabost ‘ ta 26 mm (10 dakikada 17 mm; 20 dakikada 24 mm olarak gerçekleşti).

Havanı bilirsen. Riskini de bilirsin . Bu nedenle meteoroloji servislerinin tahminlerini ve uyarılarını dikkate almalısınız.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram