İklim eylemi için yeni finansman mekanizması devreye giriyor

Sistematik Gözlem Finansman Sistemi Erken uyarı ve adaptasyonu destekleyecektir.

Helsinki, 30 Haziran 2022.

Systematic Observations Financing Facility

Hava ve iklim gözlemlerini güçlendirmek ve hayat kurtarmak için erken uyarıları iyileştirmek; geçim kaynaklarını korumak ve uzun vadeli dayanıklılık için iklim adaptasyonunu desteklemek amacı ile için yeni bir finans mekanizması kapılarını iş dünyasına açtı.

Sistematik Gözlem Finansman Kolaylığı (SOFF), erken uyarı hizmetlerinin önümüzdeki beş yıl içinde herkese ulaşmasını sağlamak için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’in öncülük ettiği yeni bir girişimin temel yapı taşıdır.

SOFF, En Az Gelişmiş Ülkeler ve Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri’nde uzun süredir gündemde olan eksik hava ve iklim gözlemleri sorununu çözmeyi amaçlamaktadır. Paris Anlaşmasını da desteklemek için, iklim anlayışımızı sınırlayan ve zora sokan veri boşluklarını yeni gözlemlerle doldurarak iklim değişikliğine karşı uluslararası dayanışmayı güçlendirecektir. Halen mevcut olan gözlem boşlukları , sel, kuraklık ve sıcak hava dalgaları gibi aşırı hava olaylarını tahmin etme ve bunlara uyum sağlama kapasitemizi olumsuz etkilemektedir.

Üç kurucu ajans, Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve BM Çevre Programı (UNEP) başkanları, bağış yapan ülkelerden bakanlar, En Az Gelişmiş Ülkeler (LDC) Grubu ve Küçük Ada Devletleri (AOSIS) ve kalkınma ortakları, SOFF kapılarını açmak için Helsinki’de ,Finlandiya Meteoroloji Enstitüsü’nde gerçekleştirilen ilk SOFF Yönlendirme Komitesi toplantısında bir araya geldi.

SOFF, birçok ortağın desteği ve Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, İrlanda, Norveç ve İskandinav Kalkınma Fonu’nun ilk mali katkıları sayesinde faaliyete geçmiştir. Gelecekteki potansiyel fonları değerlendiren ek ülkelerin toplantıya katılmasıyla desteğin artması bekleniyor. İlk fon sağlayıcılardan bakanlar ve üst düzey yetkililer, büyük hava ve iklim veri açıklarının SOFF yoluyla kapatılmasının önemini ve aciliyetini vurguladılar.

Birleşmiş Milletler Genel sekreteri Mr Guterres ” İklim Değişikliği kötüleşirken, ülkelerin afet riskini azaltabilmesi için herkes için tahmin gücünü artırmamız çok önemli. Bu nedenle, önümüzdeki beş yıl içinde dünyadaki herkesin erken uyarı sistemleriyle korunmasını sağlamak için bir girişim başlattık. Sistematik Gözlem Finansman Kolaylığı (SOFF) bunu başarmak için önemli bir araçtır. SOFF BM Çok Ortaklı Güven Fonu’na ilk finansmanı sağlayan tüm ülkelere teşekkür ediyor ve diğerlerini de aynısını yapmaya çağırıyorum” dedi.

İklim Eylemi ve Adil Geçiş konusunda Genel Sekreter Özel Danışmanı Selwin Hart, “Erken uyarı sistemleri hava durumu gözlem verilerinin temeli üzerine kuruludur, ancak bu temel, EAGÜ’lerde ve Afrika ülkelerinde pek çoğunda mevcut olmayacak kadar düzensizdir” dedi. Öne çıkan ve SOFF BM Çok Ortaklı Güven Fonu’na mali katkılarını açıklayan veya yakında açıklayacak tüm ülkeleri tebrik etmek istiyorum. Başkalarını da aynı şeyi yapmaya ve herkes için zamanında, doğru, insan merkezli erken uyarı sistemlerinin oluşturulabileceği güçlü bir küresel veri temeli oluşturmaya yardımcı olmaya çağırıyorum. Kolektif çabalarımıza her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.”

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, “Bugün, Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri ve En Az Gelişmiş Ülkelerde gerekli olan temel hava ve iklim gözlemlerinin %10’dan daha azı mevcut” dedi. “Dünyanın bu verilere acilen ihtiyacı var ve bu nedenle SOFF, herkesin bir rol ve sorumluluk sahibi olduğu bir eşitler ortaklığı olacak.” dedi

Önemli sosyo-ekonomik faydalar

SOFF, yalnızca en savunmasız ülkelere değil, dünyadaki tüm ülkelere faydalar sağlayacaktır. Dünya topluluğu, hava ve iklim tahmininin sosyo-ekonomik faydalarında yıllık 162 milyar ABD dolarını gerçekleştirecekse, SOFF tarafından sağlanan hava ve iklim gözlemlerinin iyileştirilmiş kullanılabilirliği esastır.

Küresel Temel Gözlem Ağı

New financing mechanism for climate action becomes operational

SOFF’un amacı, uluslararası kabul görmüş Küresel Temel Gözlem Ağı’na göre yüzey tabanlı hava ve iklim gözlemlerinin sürekli toplanması ve uluslararası değişimi için hibe finansmanı ve teknik yardım sağlanması yoluyla Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri’ni (SIDS) ve LDC’leri desteklemektir .

Birleşmiş Milletler Çok Ortaklı Güven Fonu

WMO, UNDP ve UNEP, geçen yıl COP26’da bir BM Çok Ortaklı Güven Fonu olarak SOFF’u yasal olarak kurdu. İlk Yönlendirme Komitesi, Temmuz 2022’den Haziran 2025’e kadar olan ilk uygulama dönemi için SOFF’un hedefler ve planlanan kaynak tahsisi açısından yararlanıcı ülkelere nasıl destek sunmayı önerdiğine ilişkin bir ön çalışma programının yanı sıra yönetişim yapısını ve programlama kriterlerini kabul etti.

UNEP İcra Direktörü Inger Andersen, “Şimdi yerelden küresele tüm eylemlerimizin en iyi bilim ve en iyi verilerle bilgilendirilebilmesini sağlayarak finansal kaynaklar ve teknik kapasite sağlayarak işe başlama zamanı. Bugün kesin taahhütlerini açıklayacak olan cömert fon sağlayıcılara en derin teşekkürlerimi sunuyorum. Herkesi davayı takip etmeye davet ediyorum çünkü şimdi kolları sıvama ve insanlar ve gezegen için çalışmaya başlama zamanı.”

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNDP Yardımcı Yönetici Usha Rao-Monari, “Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, SOFF BM Çok Ortaklı Güven Fonu’nun gururlu bir kurucu ortağıdır. WMO ve UNEP ile birlikte son iki yılda elde edilen ivmenin üzerine inşa ediyoruz ve SOFF’un gelişimine katkıda bulunan tüm paydaşlara içtenlikle teşekkür etmek istiyorum. SOFF tarafından sağlanan özel desteğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.”

İlk SOFF fon sağlayıcılarından açıklamalar

Nordic Development Fund Genel Müdürü Karin Isaksson “İskandinav Kalkınma Fonu (NDF), SOFF’un ilk fon sağlayıcıları arasında olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu yeni finansman mekanizmasının uygulanması, iklim eyleminin mevcut en iyi bilim ve verilerle desteklenmesini sağlayacak” dedi..

“İklim değişikliği bugün milyonlarca insan için bir gerçek. En yoksul ve en savunmasız ülkeleri desteklemeli ve doğal afetleri ve kuraklık veya selleri önlemek ve en aza indirmek için çalışmalıyız. Erken uyarı sistemleri de dahil olmak üzere, hayat kurtaran iklim adaptasyonu için yüksek kaliteli hava durumu verilerinin güvence altına alınması çok önemlidir. Bu, SOFF’u önemli bir ortak yapmaktadır. Bu nedenle, Danimarka Kalkınma İşbirliği Bakanı Flemming Møller Mortensen, “Kurucu üye olarak Danimarka’nın SOFF’a verdiği destek vaadini yinelemekten çok memnunum” dedi.

Finlandiya Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Ville Skinnari “Özellikle en az gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan küçük ada devletlerinde etkili hava ve iklim hizmetlerine ve erken uyarı sistemlerine artan bir ihtiyaç var. Bu nedenle, hava tahminlerinin kalitesini ve iklim tahminini olumsuz etkileyen hava ve iklim veri açıklarını kapatmak gibi, SOFF’un temel amacını belirtmekten mutluluk duyuyorum . SOFF yatırımları aynı zamanda BM Genel Sekreteri António Guterres’in beş yıl içinde dünyadaki herkesin erken uyarı sistemleriyle korunmasını sağlamaya yönelik çağrısı için de önemli bir temel oluşturuyor.” dedi

Norveç Uluslararası Kalkınma Bakanı Anne Bethe Tvinnereim“Norveç, 2026 yılına kadar iklim finansmanını ikiye katlayacak ve uyum için üç kat destek verecektir. Erken uyarı sistemleri ve iklimlendirme hizmetleri temel önceliklerimizden biridir. Dünyanın her yerinden gelecek hava durumu gözlemleri ve güvenilir hava durumu verileri, hava durumu tahminleri ve iklim hizmetleri ve dolayısıyla afet riskinin azaltılması için çok önemli parametrelerdir.” dedi

İzlanda Dışişleri Bakanı Thórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir“SOFF, bilime dayalı erken uyarı ve adaptasyona yönelik acil ihtiyaç ve adresler içermektedir. İklim değişikliğinden en çok etkilenen gelişmekte olan ülkelerde dayanıklılığın artırılması söz konusu olduğunda oyunun kurallarını değiştirme potansiyeline sahiptir. Güvenilir hava ve iklim gözlemlerinin küresel kapsamını artırmak, yalnızca savunmasız LDC’ler ve SIDS’lere değil, hepimize fayda sağlar. Bu nedenle, ilk bağışçılar arasında yer almak ve hava ve iklim bilimindeki bu önemli ilerlemenin bir parçası olmak ayrı bir mutluluk ”dedi.

İrlanda Denizaşırı Kalkınma ve Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Colm Brophy TD, “Tehlikeli hava olaylarından önce daha iyi erken uyarı sistemleri sağlamak, toplulukların direncini oluşturmak için çok önemlidir. Hava ve iklim sistemlerindeki veri boşluklarını doldurmak, toplulukların kendilerini korumalarına yardımcı olacaktır. Bu sistem, iklim değişikliğinden halihazırda derinden etkilenen, en az gelişmiş ülkelerin ve Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmıştır.”

Avusturya Kalkınma Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Habertheuer Heinz; “Küresel gözlem sistemindeki boşlukları doldurmak, küresel ölçekte çok ihtiyaç duyulan hava ve iklim tahminlerinin kalitesini önemli ölçüde artıracaktır. Bu, uyarıları ve iklim tahminlerini iyileştirecektir. Hepimiz bundan faydalanacağız. Kalkınma ve iklim değişikliğine uyum yerel, bölgesel ve küresel olarak desteklenecektir.” dedi.

Daha fazla bilgi için lütfen mrepnik@wmo.int adresinden SOFF Sekreterliği Direktörü Markus Repnik ile iletişime geçebilirsiniz. Tel +41-79 790 1882

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK:WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram