İklim değişikliği Batı Avrupa’yı selleri daha açık hale getirdi.

Climate Change made Europe floods more likely

İklim bilimcilerinden oluşan uluslararası bir ekip tarafından yapılan hızlı bir ilişkilendirme çalışmasına göre, iklim değişikliği geçen ay Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’da meydana gelen aşırı yağış olaylarının sellere neden olmasını 1,2 ila 9 kat daha fazla mümkün hale getirdi. Ayrıca, insan kaynaklı ısınma nedeniyle bölgedeki bu tür sağanak yağışların etkisinin % 3-19 daha şiddetli olduğunu tespit etti.

Sonuçlar, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) yeni raporunun; insanların gezegenimizin iklimini ısıttığına ve insan kaynaklı iklim değişikliğinin aşırı hava koşullarındaki değişikliklerin ana itici gücü olduğuna dair kesin kanıtlar olduğunu söyleyen yeni raporunun da sonuçlarını güçlendiriyor. Rapor, sıcaklıklar arttıkça Batı ve Orta Avrupa’nın artan aşırı yağışlar ve sellere maruz kalacağını da ortaya koydu.

12-15 Temmuz tarihleri ​​arasında meydana gelen aşırı yağışlar, Batı Avrupa’nın bazı bölgelerini vurdu. Almanya’daki Ahr ve Erft nehirleri çevresinde tek bir günde 90 mm’den daha fazla olmak üzere, aynı zamanda önceki rekorlardan da daha yüksek olmak üzere yağış gerçekleşti. Meydana gelen sel Belçika ve Almanya’da en az 220 kişinin ölümüne neden oldu.

“2021’de meydana gelen bu olay bir kez daha gösteriyor ki, gözlemlenen rekorları açık ara kıran, iklim değişikliğiyle şiddetlenen extrem olaylar her yerde meydana gelebilir. Aynı zamanda büyük hasarlara ve çok sayıda ölümlere neden olabilir. Deutscher Wetterdienst (Alman Hava Durumu Servisi) Potsdam Bölgesel İklim Ofisi Başkanı Dr. Frank Kreienkamp, ​​Batı Avrupa’nın yerel ve ulusal makamlarının gelecekteki olası olaylara daha iyi hazırlanmak için aşırı yağıştan kaynaklanan artan risklerin farkında olması gerektiğini söyledi.

Çalışma, Belçika, Fransa, Almanya, Lüksemburg, Hollanda, ABD ve Birleşik Krallık’taki üniversitelerden ve ulusal meteoroloji ve hidroloji kurumlarından bilim insanları da dahil olmak üzere Dünya Hava Durumu Atıf grubunun bir parçası olarak 39 araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Bu uluslararası işbirliği, iklim değişikliğinin fırtınalar, aşırı yağışlar, sıcak hava dalgaları, soğuk havalar ve kuraklıklar gibi aşırı hava olayları üzerindeki olası etkisini analiz etmekte ve yayınlamaktadır.

Bu sel felaketleri bize, gelişmiş ülkelerin bile iklim değişikliğinden etkilendiğini ve extremı hava olaylarının şiddetli etkilerinden korunamadığını gösterdi.

Bilim insanları, iklim değişikliğinin sellere neden olan yoğun yağış üzerindeki rolünü hesaplamak için hava durumu kayıtlarını ve bilgisayar simülasyonlarını analiz ederek 1800’lerin sonlarından bu yana yaklaşık 1,2°C’lik küresel ısınmadan sonra geçmiş iklim ile bugünkü iklimi karşılaştırdılar.

Royal İklim Araştırmacısı Dr Sjoukje Philip Hollanda Meteoroloji Enstitüsü (KNMI) “İklim değişikliğinin geçen ayki korkunç sel üzerindeki etkisini anlamak ve bu olayda neleri analiz edip neleri analiz edemeyeceğimizi netleştirmek için çeşitli çalışma alanlarından uzmanlar bilgilerini birleştirdi. İklim değişikliğinin yoğun yağışlar üzerindeki etkisini çok yerel seviyelerde analiz etmek zor, ancak Batı Avrupa’da sera gazı emisyonlarının bu gibi olayları daha mümkün hale getirdiğini de gösterebildik” diyor

Çalışma, özellikle etkilenen iki bölgede selleri tetikleyen aşırı yağışlara odaklandı: Almanya’nın Ahr ve Erft bölgesi, ortalama olarak bir günde 93 mm düştü ve Belçika’nın Meuse bölgesi, iki günde 106 mm düştü . Bilim insanları nehir seviyelerinden daha çok yağışları analiz ettiler, çünkü bazı ölçüm istasyonları seller tarafından tahrip edilmiş idi.

Germany floods 2021

Bilim insanları, yerel yağış modellerinde yıldan yıla büyük miktarda değişkenlik buldular, bu nedenle iklim değişikliğinin etkisini değerlendirmek için daha geniş bir bölgeden gelen verilere baktılar. Doğu Fransa, batı Almanya, doğu Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve kuzey İsviçre dahil olmak üzere Batı Avrupa’nın daha geniş bir bölgesinde benzer aşırı yağışların herhangi bir yerde meydana gelme olasılığını ve bunun artan küresel sıcaklıklardan nasıl etkilendiğini analiz ettiler.

Bilim insanları daha geniş bölge için, insan kaynaklı iklim değişikliğinin bir günde düşen yağmur miktarını % 3-19 oranında artırdığını buldular. İklim değişikliği ayrıca selleri oluşturacak şiddetli yağış olaylarını 1,2 ile 9 kat arttırdığını buldular.

Benzer olayların mevcut iklim koşulları altında yaklaşık 400 yılda bir Batı Avrupa’nın herhangi bir bölgesini etkilemesi beklenebilir, yani bu tür olayların daha geniş bir zaman diliminde daha geniş bir bölgede olması muhtemeldir. Daha fazla sera gazı emisyonu ve devam eden sıcaklık artışları ile bu tür yoğun yağışlar daha yaygın hale gelecektir.

Profesör Hayley Fowler ( İklim Değişikliği Etkileri Profesörü, Newcastle Üniversitesi) “Son teknoloji ile oluşturulan iklim modellerimiz, gelecekte daha sıcak bir dünya ve aşırı yağış olaylarında artışa işaret ediyor. Bu olay, toplumların mevcut aşırı hava koşullarına karşı dirençli olmadığını da açıkça gösteriyor. Sera gazı emisyonlarını mümkün olduğunca çabuk azaltmalı, ayrıca acil durum uyarı ve yönetim sistemlerini iyileştirmeli ve altyapımızı ‘iklim dirençli’ hale getirmeliyiz” dedi.

Kızılhaç Kızılay İklim Merkezi Direktörü ve Twente Üniversitesi İklim ve Afete Dayanıklılık Profesörü Prof. Maarten van Aalst “Bu sellerin devasa insani ve ekonomik maliyetleri, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin daha aşırı hava olaylarına hazırlanmaları gerektiğini ve bu tür risklerin daha da kontrolden çıkmasını önlemek için sera gazı emisyonlarını acilen azaltmamız gerektiğinin açık bir hatırlatıcısıdır. demektedir.

400’den fazla çalışma, iklim değişikliğinin belirli hava olaylarını daha olası hale getirip getirmediğini inceledi. World Weather Attribution grubu tarafından yapılan araştırmalar, iklim değişikliğinin hem geçen yıl Sibirya’daki sıcak hava dalgasını hem de 2019/20 Avustralya orman yangınlarını daha olası hale getirdiğini ve Kuzey Amerika’daki son sıcak hava dalgasının iklim değişikliği olmadan neredeyse imkansız olacağını buldu. Ayrıca yakın zamanda, bir dondan sonra Fransız üzüm hasadının kaybının iklim değişikliği tarafından daha muhtemel hale geldiğini de ortaya koydu.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram