İNGİLTERE YÜKSEK HAVA SICAKLIKLARI NEDENİYLE BATI AVRUPA’DA “KIRMIZI” UYARI YAYINLAYAN İLK ÜLKE OLDU.

tarafından gönderildi

İngiltere, Yüksek hava sıcaklıklarına karşı Batı Avrupa’da ilk “Kırmızı ” uyarı yayınlayan ülke oldu.

Source: UK Metoffice

İngiltere’de ilk kez 40°C’lik sıcaklıklar tahmin edildi ve Met Office, olağanüstü sıcaklık için ilk Kırmızı uyarıyı yayınladı. Portekiz, İspanya ve Fransa’da sıcaklıklar 46 santigrat derece civarındaki değerlere ulaştı.

Olağanüstü sıcaklıkların bu hafta başlarında İngiltere’nin büyük bir bölümünü etkilemesi bekleniyor. Hava sıcaklıkları bazı yerlerde 30’lar , hatta 40°C’ ler civarında olacak. Kırmızı Uyarı (Red Extreme Sıcaklık) ulusal düzeyde olmak üzere , İngiltere’nin orta, kuzey, doğu ve güneydoğu bölgeleri için Pazartesi ve Salı (18 ve 19 Temmuz) günlerini kapsayacak.

Met Office Baş Meteoroloğu Paul Gundersen, “Önümüzdeki haftanın başlarında, Pazartesi günü kırmızı uyarı bölgesinde oldukça geniş bir alana yayılan olağanüstü, belki de rekor kıran sıcaklıklar gözlememiz muhtemel. Salı günü biraz daha doğu ve kuzeye odaklanacak.. Şu anda 40°C’nin üzerindeki sıcaklıkları görme şansımız %50 ve yeni maksimum sıcaklıklara ulaşmamız ise %80 ihtimal ” dedi.

“Gecelerin, özellikle kentsel alanlarda, son derece yüksek sıcaklıklarda olması muhtemeldir. Bunun insanlar ve altyapı üzerinde yaygın olumsuz etkilere yol açması muhtemeldir. Bu nedenle, insanların sıcağı planlamaları ve günlük yaşam rutinlerini değiştirmeyi düşünmeleri önemlidir. Bu sıcaklık seviyesinin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir.”

Uyarı seviyesinin kırmızıya yükseltilmesi, Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı tarafından İngiltere için mevcut Sıcaklık Sağlığı Uyarısının 4. Seviyeye yükseltilmesine paraleldir.

Rekor kıran Sıcaklıklar yaşayacak mıyız?

Birleşik Krallık’ta ilk kez 40°C tahmininde bulunuyoruz. İngiltere’deki mevcut rekor yüksek sıcaklık, 25 Temmuz 2019’da Cambridge Botanik Bahçesi’nde ulaşılan 38.7°C’dir.

Hava tahmini modelleri, belirli bir olayın meydana gelme olasılığını ölçmemize ve hava tahmininde her zaman bir dereceye kadar var olan belirsizliği tahmin etmemize yardımcı olmak için birçok kez çalıştırılır. Bazı modeller, önümüzdeki haftanın başında İngiltere’nin iç bölgelerinde %50’lik olasılıkla maksimum sıcaklıkların 40°C’yi aşması ihtimalini üretiyor. Ortadan yükseğe, 30 santigrat derece daha yaygın olarak görülecek ve mevcut sıcaklık rekorunu %80 ihtimal ile geçeceğiz.

Bunun nedeni iklim değişikliği mi?

Met Office iklim atıf bilimcisi Dr Nikos Christidis, “Bu duruma gelmemeyi umuyorduk, ancak İngiltere’de ilk kez 40°C’den daha yüksek bir sıcaklık tahmin ediyoruz, dedi. Yakın tarihli bir çalışmada, Birleşik Krallık’ta aşırı sıcak günlerin olasılığının arttığını ve yüzyıl boyunca artmaya devam edeceğini bulduk”.

“İklim değişikliği, İngiltere’deki aşırı sıcaklık olasılığını zaten etkiledi. İngiltere’de 40°C gün görme şansı, mevcut iklimde, insan etkisinden etkilenmeyen doğal bir iklime göre 10 kat daha fazla olabilir. Belirli bir yılda Birleşik Krallık’ın herhangi bir yerinde 40°C’yi aşma olasılığı da hızla artıyor ve mevcut emisyon azaltma taahhütlerine rağmen, 2100 ikliminde her 15 yılda bir bu tür aşırılıklar gerçekleşebilir.”

Küresel hava düzenlerindeki değişiklikler nedeniyle doğal iklim değişikliği içinde aşırı sıcaklık olayları meydana gelir. Bununla birlikte, bu olayların son on yıllardaki sıklığı, süresi ve yoğunluğundaki artış, gezegenin gözlemlenen ısınmasıyla açık bir şekilde bağlantılıdır ve tüm bunlar insan faaliyetlerine atfedilebilir.

İngiltere’de 40°C gün görme şansı, mevcut iklimde, insan etkisinden etkilenmeyen doğal bir iklime göre 10 kat daha fazla olabilir. Belirli bir yılda Birleşik Krallık’ta herhangi bir yerde 40°C’yi aşma olasılığı da ne yazık ki hızla artıyor

1°C’lik bir arka plan sıcaklık artışı önemli görünmese de, aşırı sıcaklık olaylarının ciddiyetinde ortaya çıkan artış, gözlemlenen kayıtlarda zaten belirgindir. Bunun yaygın ve önemli etkileri vardır.

18-19 Temmuz için Yangın Tehlikesi Tahmini (ECMWF)

Fire Danger Forecast (ECMWF) for 18-19 July

Sıcak hava dalgası tüm Batı Avrupa’yı etkiliyor.

Aşırı sıcaklar şimdiden, sıcaklıkların 46 derece santigrat dereceye ulaştığı Portekiz, İspanya ve Fransa’ya etkin. Sıcak hava koşulları aynı zamanda orman yangını riskini artırdığından, Portekiz’in çoğu için de kırmızı uyarılar yürürlükte.

Orman yangınları son haftalarda Fransa’nın yanı sıra Portekiz ve İspanya da dahil olmak üzere diğer Avrupa ülkelerini ciddi olarak etkiledi. Gironde bölgesinde son beş gün içinde 13.000 hektardan fazla alan yandı, bu değer Cuma günü 7.300 hektardı.

Meteofrance’dan gelen son hava uyarısında, 40 derecenin üzerine çıkan sıcaklıklar nedeniyle Fransa’nın 96 departmanından 15’i “kırmızı” alarma ve 51’i “turuncu” alarma geçirilirken, bu bölgelerin sakinlerinin de dikkatli olmaları istendi. Batı Fransa’daki sıcak hava dalgasının Pazartesi günü zirve yapması bekleniyor.

Komşu ülke İspanya’da, itfaiyeciler 45.7 C’ye (114 F) ulaşan olağandışı yüksek sıcaklıklardan sonra Cumartesi günü bir dizi alevle mücadele ediyorlardı.

Nature Geoscience dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir modelleme çalışması, Atlantik üzerindeki yüksek basınçlı bir sistemin genişlemesinin – Azor Dağları – son bin yılda İber Yarımadası’ndaki en kurak koşullara yol açtığı sonucuna varmıştır.

Şu anda Birleşik Krallık üzerindeki yüksek basınç bölgesi, kuzey-orta Avrupa boyunca kademeli olarak doğuya hareket edecek ve gelecek haftanın ortasına kadar Kuzey Balkanlar’a ulaşacak. Bu durumda, Batı ve Orta Avrupa’nın çoğu yüksek sıcaklıkları yaşayacaktır..

Hava kalitesinin bozulması

WMO’nun Küresel Atmosfer İzleme Programı Bilimsel Görevlisi Lorenzo Labrador, “Yüksek sıcaklıkların sıcak hava dalgalarının tek olumsuz sonucu olmadığını belirtmekte fayda var” diyor. “Kararlı ve durgun atmosfer, partikül madde de dahil olmak üzere atmosferik kirleticileri hapsetmek için tıpkı bir kapan gibi görev görür ve yüzeye daha yakın alanlarda konsantrasyonları arttırır. Bu, hava kalitesinin bozulmasına ve özellikle savunmasız insanlar için olumsuz sağlık etkilenmelerine neden olur. Aynı şekilde, bol güneş ışığı, belirli atmosferik kirleticilerin yüksek konsantrasyonları ve kararlı atmosfer yapısı, insanlar ve bitkiler üzerinde zararlı etkileri olan yüzeye yakın ozon oluşumuna daha uygun ortamlar yaratır.”

Nedenleri anlamak

Bilim insanları tarafından, World Weather Attribution’da yayınlanan, Fransa’da rekor kıran Haziran 2019 sıcak hava dalgasına İnsan katkısına ilişkin bir araştırmaya göre, “Bugün Avrupa’da meydana gelen her sıcak hava dalgası, insan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle daha çok olası ve daha çok etkili hale gelmektedir.”

IPCC’ye göre, iklim değişikliği nedeniyle belirli tipteki hava ve iklim aşırılıklarının sıklığı artmaktadır. Bu amaçla yapılan birkaç ilişkilendirme çalışması, birçok tekil olayı daha yoğun hale getirdiğini gösteriyor. Kesin bağlantılar bilimsel tartışmaya açık olsa da, insan kaynaklı Kuzey Kutbu ısınmasıyla ilgili fiziksel atmosferik dinamiklerin bazı yönlerinin, zaman zaman kutup jet akımındaki kalıcı rahatsızlıklarla ilişkili koşulları iyileştirebileceğine ve kuzey yarımkürenin uzun yaz dönemlerine yol açabileceğine dair artan kanıtlar var.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram