11 Aralık 2019 tarihinde Haliç Tersanesi’nde düzenlenen İstanbul Deniz Çalıştayı’na odamız adına Odamızın Anadolu Yakası Temsilcisi Ayfer Serap SÖĞÜT katıldı.

Genel olarak İstanbul’un deniz ulaşımı sorunları ve Kanal İstanbul konuları dile getirildi. Çalıştay İstanbul Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun konuşmalarıyla açıldı. Bu konuşmalar çalıştayın düzenlendiği Haliç Tersanesi’nin aynı zamanda o gün kuruluş yıldönümü olması nedeniyle ona vurgu yapılarak İstanbul’un deniz ulaşımındaki hali hazırdaki durumu ve yapılması planlananlar olarak gelişti.

Daha sonra oturumlara geçildi. İlk oturumda İstanbul deniz ulaşımının geçmişi, günümüzdeki koşulları ve gelecekte olması gerekenler şeklinde konuşmacılar tarafından dile getirildi.

Prof.Dr. Reşat Baykal geçmişten günümüze genel bir harita çizdi. Prof.Dr. Mustafa İnsel’de iklim değişikliği etkilerine değinerek, CO2 salınımlarının azaltılması adına gelecekte elektrikli vapurların devreye girmesi gerektiği ve güneş enerjisinden yararlanılması gibi konulara değindi.

İkinci oturumda yer alan konuşmacılardan Doç.Dr. Jale Nur Ece Boğaz konusunda yapılan antlaşmalarla ilgili gayet önemli bilgiler verdi. Özellikle Montrö Antlaşması’nı ayrıntılarıyla açıkladı. Ondan sonraki konuşmacı olan Prof.Dr. Cemal Saydam Kanal İstanbul konusundaki görüşlerini dile getirdi. Proje gerçekleşirse Marmara Denizi’nde ve Boğaz’larda oluşacak ciddi yapısal ve ekolojik yaşamdaki değişimlerden söz etti.

Son oturumda da, genel bir deniz kültürü üzerinde duruldu.

Çalıştayda katılımcılara 5’er maddelik İstanbul’un deniz ulaşım sorunları ve önerileri yazmamız için formlar verildi.

Çalıştayın sonunda çalışma grupları oluşturulacağı ve bu gruplara herkesin katılabileceği, internet sitelerinde bununla ilgili bilgi verileceği ve buralardan başvuru yapılabileceği söylendi. Büyük olasılıkla 14 Ocak 2020’de de Kanal İstanbul konulu bir çalıştay yapılacağı belirtildi.

Odamız Adına İstanbul Deniz Çalıştayı’na katılan, Anadolu Yakası Temsilcimiz, Sayın Ayfer Serap SÖĞÜT’e teşekkür ederiz.

TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram