İTÜ METEOROLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ TASARIM DERSİ SEKTÖR TOPLANTISI YAPILDI.

tarafından gönderildi
Toplantı Yönetimi | avt danışmanlık ve ticaret

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Tasarım Dersi Sektör Toplantıları, İTÜ, Meteoroloji Mühendisleri Odası, Özel Sektör ve Kamu İş Birliği ile Yapıldı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nde ABET kriterleri kapsamında 2020-2021 öğretim yılında müfredata eklenen Tasarım Dersi bünyesinde oluşturulan ve Prof. Dr. Sevinç ASİLHAN SIRDAŞ tarafından yürütülen Hidroloji Grubunun MTO4902 Mühendislik Tasarım I ve II Dersleri; Meteoroloji Mühendisleri Odası, özel sektör ve kamu iş birliğinin de katkılarıyla, Zoom üzerinden sürdürülen toplantılar kapsamında, görsel uygulamalar yapılarak tamamlandı.

Güz ve Bahar Yarıyıllarında verilen, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nün MTO4902 Mühendislik Tasarım I ve II Derslerine ek olarak, Bahar Yarıyılında, Özel Sektör-Kamu işbirliği çerçevesinde düzenlenen ve uygulamalı olarak anlatılan sektör toplantıları, odamızın Hidroloji Komisyonu organizasyonu ile ilk defa üniversite, oda, özel sektör ve kamuyu bir araya getiren önemli bir etkinlik oldu.

Toplam 13 hafta süren ve mesai saatleri dışında yapılan tasarım dersi sektörtoplantılarına, tasarım dersini alan hidroloji grubu öğrencilerinin yanında, Hidroloji konusunda Bitirme Ödevi alan öğrenciler ile dersi dinlemek isteyen bölüm öğrencileri de katıldı. Bazı haftalar Samsun Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği öğrencileri de derse iştirak etiler.

Hidroloji Tasarım Dersi Sektör Toplantılarındaki konular, Devlet Su İşleri (DSİ) Mühendislik Hidrolojisi Rapor Formatı esas alınarak anlatıldı ve uygulamaları yapıldı.

Toplam 13 hafta süren uygulamalı toplantıların sonunda yapılan değerlendirmelerde sektör toplantılarının faydalı olduğu, gelecek eğitim öğretim yıllarında da yapılmasının faydalı olacağı vurgulandı.

Uygulamalı sektör toplantılarına, İTÜ Meteoroloji Mühendisliği adına Prof. Dr. Sevinç ASİLHAN SIRDAŞ, Dr. Elçin TAN ve Araştırma Görevlisi Barış KELEBEK katılım sağlamışlardır.

Sektör toplantılarının organizasyonunu Meteoroloji Mühendisleri Odası Hidroloji Komisyonu adına Ziyaattin DURMAZ üstlenmiştir ve İrfan ERDİN, Güler GÜL, Sema KANDIR, Feryal BİÇKİCİ, Hüseyin Sefa HIZLI odamızın Hidroloji Komisyonu adına katılım sağlamışlardır.

DSİ adına (Kamu) Ahmed Faruk ÖZTÜRK, Saim TOSUN ve Bilhan DALKILIÇ katılım sağlamıştır.

Özel Sektör olarak katılım sağlayan meslektaşlarımız ise Harun Yaşar KUTOĞLU, Zekiye KULGA, Cengiz KUMKAYA, Mustafa DİREN, Adnan BAŞARAN ve Yeliz DEVLET ZERBERG’tir.

2020-2021 Bahar Yarıyılında tamamlanan, 13 Haftalık Sektör Toplantıları Programında uygulamalı olarak anlatılan konular ve Tasarım Dersine katkı sağlayan meslektaşlarımız aşağıda sunulmaktadır.

1-Ahmed Faruk ÖZTÜRK (DSİ’de Meteoroloji Mühendisliğinin Önemi, Hidroloji Uygulamaları ve Su Yapıları) 10.03.2021   

2-Adnan BAŞARAN (Akarsularda Debi Ölçümleri, Akım Anahtar Çizilmesi) (17.03.2021)  

3-Bilhan DALKILIÇ (Harita Bilgisi, Yağış Alanı çizilmesi, Thiessen Oluşturulması, Harmonik Kot, L, Lc) (24.03.2021)  

Hüseyin Sefa HIZLI (KMZ üzerinden yağış alanı çizimi ve Fiziksel Parametrelerin (A, L, Lc, Harmonik kotlar) çıkarılması (24.03.2021)   

4-Feryal BİÇKİCİ (Tekil Baraj Su Temini-Net Buharlaşma Hesabı, Korelasyon çalışmaları) (31.03.2021)

5-İrfan ERDİN (Sulama ve İçme Suyu Barajları İşletme Çalışmaları) (07.04.2021)

   Cengiz KUMKAYA (Enerji+Sulama Amaçlı Barajların işletme çalışmaları) (07.04.2021)

6-Saim TOSUN (Gölet Hidrolojisi, Ampirik Yöntem ve Müteferrik akımlarla Su temini çalışması ve gölet işletmesi) (14.04.2021)

7-Yeliz DEVLET ZERBERG (HEC-RESSİM Modeli ile Baraj İşletme Çalışmaları) (21.04.2021)

8-Güler Gül (Havza Çoklu Projeli Su Temini Hazırlanması) (28.04.2021)

9-Zekiye KULGA (Taşkın Hesaplama Yöntemleri- NTFA, BTFA, DSİ Sentetik Mockus, Snyder, Rasyonel Yöntemleri) (05.05.2021)

10-H. Yaşar KUTOĞLU (Dolu Savak Taşkın Debisinin Hesabı) (18.05.2021)

11-Sema KANDIR (Ardışık Baraj sistemi Taşkın Debi Hesapları) (25.05.2021)

12-Mustafa DİREN (Hidrolojide Modelleme Kavramı ve Taşkınlar) (02.06.2021)

13-Ziyaattin DURMAZ (Koordinatör-Eksik kalan konu veya konularda takviye) (09.06.2021)

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram