FFGS cinsiyet eşitliğini teşvik ediyor

International Women’s Day

8 Mart 2021’de Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle WMO, Küresel Kapsamlı Ani Sel Rehberlik Sisteminde (FFGS) Kadınlar üzerine özel bir anketin sonuçlarını sergiledi.

FFGS Proje Anketi’nde 18 ülkeden 22 kadın uzmandan gelen yanıtlar yer aldı. Ülkemizden de MGM Çalışanı ve Odamızın Genel Sekreteri Emel ÜNAL bu ankete katıldı.

Kadınlar , Uzmanlık çalışmalarında başarılı olma yollarında cevaplar verdiler ve deneyimlerini, başarılarını ve zorlukların üstesinden gelmenin yollarını paylaştılar.

“Tüm dünya, COVID-19 salgınının getirdiği yeni zorluklarla karşı karşıya kalırken ve oluşan bu yeni gerçekliğe uyum sağlamaya çalışırken, WMO, tüm dünyada Ani Sel Rehberlik Sisteminin uygulanması yoluyla cinsiyet eşitliğini teşvik etmeye ve kadın uzmanları güçlendirmeye kararlıdır.

Hidrolojik ve Su Kaynakları Hizmetleri Bölümü şefi Hwirin Kim, WMO Sekreterliğinde tamamı kadınlardan oluşan Ani Sel Yönlendirme Projesi ekibinden sorumlu.

“Hikayelerinin genç kadın bilim insanlarını adımlarını takip etmeye teşvik edeceğini umuyoruz. Böylesine motive olmuş, profesyonel ve seçkin uzmanlardan oluşan bir ağa sahip olmaktan gurur duyuyoruz ve bu, FGGS Projesi ve tüm dünyada hayatları kurtarmaya ve mülkleri korumaya yol açacak ilgili faaliyetler aracılığıyla kapasitelerini güçlendirmeye devam etmemizi sağlıyor ”diyor Dr. Kim .

Ankete katılanlar : Nepal’deki FFGS için jeomorfolojik araştırma; Dipuo Tawana, Güney Afrika; Htay Htay Than, Myanmar; Jelena Jerinić, Sırbistan; Emel Ünal, Türkiye; Aluthge Dona Suhajinee Gunawardana, Sri Lanka; orta sıra: Gulmaira Bariyeva, Kazakistan; Farzana Hashimi, Afganistan; Helvi Shalongo, Namibya; alt sıra: Rabia Zahid, Pakistan; Swastika Devi, Fiji; Jocelyne Abou Fares, Lübnan; Ana Octavia Setiowati, Endonezya; Tatjana Vujnović, Hırvatistan.

FFGS female experts, FFGS Global Workshop, November 2019, Antalya, Turkey.

Erken Uyarılar

Ani sel baskınları, en tehlikeli doğal afetlerden birisidir. Bu değerlendirme WMO’yu, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi ( NOAA), Ulusal Hava Servisi, Uluslararası Kalkınma Ajansı / İnsani Yardım Bürosu ve Hidrolojik Araştırma Merkezi’ni, Küresel Kapsama ile FFGS’yi uygulamak için 2007 yılında bir ortaklık kurmaya teşvik etti.

2021 yılına kadar 60’tan fazla ülkede 3 milyardan fazla insana Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Servisleri aracılığıyla olası ani sel olaylarına ilişkin erken uyarılar sunulmaktadır.

FFGS’nin ana hedeflerinden biri , Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Servislerinin (NMHSs) zamanında ve doğru bir şekilde ani sel uyarıları verme kapasitesini geliştirmektir. Bunun için kendi ülkelerinde ani sel uyarılarının hazırlanması için çalışan meteoroloji ve hidroloji uzmanlarının eğitimi yoluyla kapasite geliştirilmesi hedeflenmiştir.

On yılı aşkın bir süredir FFGS’nin geliştirilmesi ve uygulanması ile üçte biri kadın olmak üzere 500’den fazla uzmana eğitim verilmiştir.

virtual meeting
Overview of participation in the FFGS meetings and trainings

COVID-19 salgınının bir sonucu olarak 2020’de sanal toplantıların ve eğitimlerin başlatılması ile artan sayıda kadın uzman da dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerden daha fazla katılım sağladı.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Daha fazla bilgi için

https://public.wmo.int/en/media/news/flash-flood-guidance-system-promotes-gender-equality?fbclid=IwAR0bJO172s7FeOLvUQawGWVhDJTWafcS2-8lXDEa46yIND982ebzEUvr24c

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram