KARBONDİOKSİT KONSANTRASYONU DEĞERİNDE YENİ REKOR: 419,13 PPM

tarafından gönderildi

Dünyanın Karbondioksit için referans atmosferik izleme istasyonu olan Mauna Loa gözlemevindeki aylık ortalama karbondioksit konsantrasyonu,419,13 ppm değeri ile yeni bir rekor kırdı.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi ve Scripps Oşinografi Enstitüsü tarafından dün gece açıklanan yeni rakamlara göre ; Karbondioksit değeri Mayıs 2020’de 417,31 ppm’ iken, tam bir yıl sonra Mayıs 2021 de ise bu değer 419,13 ppm ile yeni bir rekor değere ulaştı.

Yeni karbondioksit değeri dünya ortalaması için her ne kadar yüksek bir değer olarak kabul edilmese bile trend açısından hiçte iyiye gitmediğimizi göstermektedir. NOAA rakamlarına göre, 2021 Mart ayı için küresel ortalama karbondioksit milyonda 416,34 parçaydı (2020’de ise 413,45 ppm).

CO2 Trend for Mauna Loa
Mauna Loa CO2

Dünya olarak yanlış yönde gittiğimizi söylememiz gerekli.

Bu değerler sadece bir istatistiksel değer olmayıp bundan çok daha fazlasıdır. CO’ nin Atmosferde son derece uzun ömürlü olması nedeniyle, bizi ve gelecek nesilleri iklim değişikliğine maruz bırakmaktadır. Bunun sonucu ise; artan sıcaklıklar, daha aşırı hava olayları, buzulların erimesi, deniz seviyesinin yükselmesi ve okyanus sıcaklığının da artması demektir.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram